dlaczego lekarze przepisują antybiotyki na grypę

Dlaczego lekarze przepisują antybiotyki na grypę?

,

dlaczego lekarze przepisują antybiotyki na grypę

Z pewnością wiele osób pamięta, że jeszcze nie tak dawno temu antybiotyki były w Polsce przepisywane nagminnie na niemal każdą infekcję dróg oddechowych, niezależnie od jej etiologii. Dzisiaj wszyscy wiemy, że antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu chorób o podłożu wirusowym. Dlaczego więc zdarza się, że przy grypie otrzymujemy receptę na antybiotyk?

Grypa to bardzo poważna choroba atakująca osoby podatne i znajdujące się w pobliżu osób zakażonych niezależnie od wieku – dzieci (również te najmłodsze), aktywnych dorosłych oraz osoby starsze. Oczywiście niektórzy mogą mieć większą tendencję na zapadanie na grypę, co nie zmienia faktu, że zanim wrócimy do życia zawodowego czy towarzyskiego, powinniśmy ją po prostu wyleczyć.

farmaceutka w aptece

Polecane produkty

Grypa to choroba wirusowa, zatem antybiotyki jako tako jej nie wyleczą. Są dostępne leki przeciwgrypowe z przepisu lekarza, ale okno na ich wdrożenie jest dość wąskie. Do lekarza zgłaszamy się najczęściej, gdy infekcja jest już na tyle rozwinięta, że musimy pozostać w domu, wziąć zwolnienie od pracy albo od szkoły. Wtedy na leki przeciwwirusowe jest najczęściej za późno. Przepisanie antybiotyków może wynikać jednak z powikłań, które grypa nam przyniosła, tj. zakażenia bakteryjnego, które się rozwinęło w organizmie. Wtedy leczyć musimy i grypę, i tę infekcję współistniejącą. Właśnie wtedy zastosowanie antybiotyków jest uzasadnione.

Musimy pamiętać, że grypa to choroba, która faktycznie wykańcza organizm. Jeśli sytuacja pacjenta na to pozwala, powinien on ją po prostu wyleżeć i leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów, najlepiej niegazowaną wodą mineralną. Można również stosować leki na objawy grypy, o ile nie istnieją ku temu przeciwwskazania medyczne. Na ból mięśni i głowy sprawdzi się standardowy lek z paracetamolem albo ibuprofenem. Możemy również wzmacniać się ciepłymi napojami, takimi jak herbaty czy napary z ziół napotnych, np. z lipy. Jeżeli jednak zamierzamy zastosować jakiekolwiek leki po raz pierwszy, powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Całkowite wyleczenie tej choroby umożliwi uniknięcie jej powikłań, które mogą być bardzo niekorzystne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Pozostanie w domu podczas choroby pozwoli również uchronić osoby w naszym otoczeniu przed zakażeniem, szczególnie te o obniżonej odporności (np. dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze).