eucalyptus globulus leaf oil inci

Eucalyptus Globulus Leaf Oil – INCI

,

eucalyptus globulus leaf oil inci

Składnik aktywny, nadaje przyjemny, odświeżający zapach kosmetykom, produktom farmaceutycznym bądź chemii domowej.

Wykazuje działanie antyseptyczne, może być wykorzystywany w produkcji kosmetyków do cery problematycznej, tj. mającej skłonność do przetłuszczania się lub trądzikowej.

Potencjalnie alergizujący, dlatego warto stosować go ostrożniem szczególnie na początku przygody z bardzo skoncentrowanymi substancjami roślinnymi. Jak w przypadku każdego olejku eterycznego, należy zachować ostrożność przed jego zastosowaniem przez kobiety w ciąży i najmłodsze dzieci.

Olejek eukaliptusowy w kosmetyce

Olejek eteryczny jest pozyskiwany metodą destylacji parowej z liści drzewa eukaliptusowego, występującego na terenie Australii. Ma właściwości lecznicze, oczyszczające i perfumujące.

Jest to bezbarwny, przezroczysty płyn o silnym aromacie z komponentami drzewnymi i miętowymi. Po nałożeniu na skórę daje uczucie chłodzenia.

Wykazuje bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest częstym składnikiem preparatów do cery trądzikowej i przetłuszczającej się. Dzięki jego działaniu przeciwbakteryjnemu wspomaga walkę z bakteriami wywołującymi podrażnienia w zmianach trądzikowych, oczyszcza pory oraz wspomaga odświeżenie skóry.

W pielęgnacji włosów olejek eukaliptusowy jest spotykany w produktach do oczyszczania i pielęgnacji skóry głowy z tendencją do łupieżu oraz przetłuszczania się. Wspomaga dokładnie oczyszczanie i odświeżenie kosmyków. Nadaje szamponom i odżywkom przyjemny zapach.

Olejek eukaliptusowy w połączeniu z innymi energetyzującymi nutami zapachowymi jest składnikiem żeli pod prysznic o orzeźwiającym działaniu.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego poza kosmetyką

Olejek eukaliptusowy znalazł zastosowanie w farmakologii – jest częstym składnikiem żeli i maści chłodzących wykorzystywanych do masażu mięśni, np. maści końskiej lub żelu Kneipp Muskel Activ. Z uwagi na antyseptyczne działanie, znajdziemy go również w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej (np. Dentosept Complex) oraz wyrobach medycznych na zmiany zapalne, np. afty.

Olejek eukaliptusowy jest znanym naturalnym środkiem przeciw objawom przeziębienia i grypy. Można go stosować samodzielnie w kominku zapachowym lub w połączeniu z olejkiem lawendowym czy sosnowym. Znajduje się w wielu maściach do smarowania klatki piersiowej dla dzieci, np. Salorhin aroma. Jest również składnikiem esencji do kąpieli zawierającej lotne związki inhalujące, czy też soli i kryształków do zastosowania w wannie. Do takich produktów należą:

Eucalyptus Globulus Leaf extract a olejek – różnice

Niekiedy w składzie INCI znaleźć możemy składnik podobnie do olejku brzmiący – Eucalyptus Globulus Leaf Extract. Nie jest on tym samym, co olejek, ponieważ różni się od niego m.in. sposobem pozyskiwania i właściwościami.

Olejek jest bardzo skoncentrowany, pozyskiwany za pomocą pary wodnej. Jego zapach jest bardzo intensywny. Ekstrakt, z kolei, uzyskuje się za pomocą rozpuszczalników, np. alkoholu, jest nieco mniej skoncentrowany. Zawiera mniej związków lotnych, ale jest bogatszy np. we flawonoidy i taniny.

Olejek z liści eukaliptusa jest chętnie wykorzystywany do aromaterapii, stosuje się go również w medycynie naturalnej i tradycyjnej. Wykazuje działanie bakteriobójcze. Ekstrakt z liści eukaliptusa charakteryzuje się nieco łagodniejszą naturą, działa antyoksydacyjnie i kojąco. Z tego względu częściej stosuje się go w kremach, serum oraz w balsamach – istnieje bowiem mniejsze ryzyko podrażnienia lub wywołania reakcji alergicznej skóry.