Gdzie wstrzykiwać insulinę?
Insulina jest preparatem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 1 lub typu 2, a także w cukrzycy ciążowej. Wstrzykuje się ją podskórnie za pomocą automatycznego pena. Wiele osób, które nie miały wcześniej z tym lekiem do czynienia zastanawia się, gdzie należy ją wstrzykiwać, aby zapewnić sobie skuteczność leku i jak najmniejsze działania niepożądane.
Najlepszymi miejscami do wstrzykiwania insuliny są miejsca z daleka od mięśnia i z tkanką tłuszczową:
- brzuch, ale przynajmniej pięć centymetrów w bok od pępka
- uda – najlepiej zewnętrzna lub przednia strona, które są mniej unerwione i unaczynione niż strona wewnętrzna. W ten sposób zmniejszamy ryzyko wystąpienia krwotoków z naczynek krwionośnych podskórnych
- górna część pośladków, w której możemy wytworzyć fałd i ominąć mięsień
- ramiona w miejscach, które obdarzone są największą ilością tkanki tłuszczowej, z tyłu.
Aby prawidłowo wstrzyknąć insulinę należy ze skóry utworzyć fałd i wkłuć się w niego pod kątem prostym. Wstrzyknięcie jej do mięśnia może spowodować jej szybsze działanie i zbyt nagły spadek glukozy we krwi.
Strony wkłuć należy zmieniać, tj. za pierwszym razem może być to strona lewa, a następnym – prawa. Każde wkłucie to przerwanie bariery skórnej, niezależnie od tego jak cienka jest igła. Trzeba jej więc dać czas na regenerację i unikać uprzedniego miejsca wkłucia przez jakiś pewien okres.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.