geraniol inci

Geraniol – INCI

,

geraniol inci

Naturalnie występujący monoterpenoid i alkohol, szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym, spożywczym (w niektórych przypadkach) i jako dodatek zapachowy.

Występuje w olejkach eterycznych różnych roślin, w tym geranium, róży oraz w trawie cytrynowej. Może być pozyskiwany naturalnie z tych roślin bądź syntetycznie. Ma słodki, lekko różany zapach, znalazł bardzo szerokie zastosowanie w perfumiarstwie.

W dopuszczonych przepisami prawa stężeniach jest bezpieczny w stosowaniu, chociaż u niektórych osób może wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia.

Geraniol w kosmetykach

W produktach pielęgnacyjnych geraniol pełni funkcję substancji zapachowej. Może powodować podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego osoby o szczególnie wrażliwej skórze proszone są o wypróbowanie kosmetyku na małym skrawku skóry zanim go w pełni zastosują. Jego stężenie w kosmetykach jest określone przepisami prawa unijnego.

Geraniol nie tylko nadaje nieco perfumeryjny kwiatowy zapach kosmetykom (np. w kremie odżywczym Louis Widmer), ale może być również stosowany w preparatach kosmetycznych, by maskować zapach innych składników, który może być uznany przez użytkowników jako nieprzyjemny. Dzięki temu stosowanie produktu staje się komfortowe. Ponadto, istnieją dowody na działanie przeciwdrobnoustrojowe geraniolu, tj. przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, chociaż nie jest on typowym składnikiem konserwującym kosmetyki. Bakterie, na rozwój których geraniol działa hamująco to np. E.coli, S.enterica, L.monocytogenes i S.typhimurium. W dezodorantach może on nie tylko maskować nieprzyjemny zapach potu, ale również mu zapobiegać, jeśli w procesie produkcji zapobiegnie się jego wysokiej lotności poprzez kapsułkowanie w nanocząsteczkach.

Geraniol – zastosowanie w chemii domowej i farmaceutycznej

Geraniol bywa składnikiem produktów odstraszających owady ze względu na różano-cytrusowy aromat. Bywa stosowany w preparatach w sprayu stosowanych na skórę razem z substancjami chemicznymi o działaniu typowo repelentowym. Zapewniają tym samym większą ochronę i wygodę stosowania produktu. Znaleźć go można również w produktach nasączonych olejkami eterycznymi, których zadaniem jest odstraszanie insektów, np. opasce Para Kito, którą zakłada się na nadgarstek podczas pieszych wycieczek po zalesionych terenach.

Geraniol jest również bardzo częstym składnikiem produktów do sprzątania, m.in. płynów do mycia podłóg lub koncentratów czy proszków do prania.

Geraniol w produktach farmaceutycznych

Z uwagi na bezpieczeństwo stosowania w określonych stężeniach, geraniol znalazł również zastosowanie w produktach aptecznych. Ponownie, jego głównym zadaniem jest maskowanie mniej przyjemnego zapachu innych składników lub nadawanie mu aromatu kwiatowego w celu podnoszenia wrażeń zapachowych. Takie właściwości wykazuje m.in. w maści ze świstaka. Z uwagi na swoje odświeżające oraz przeciwbakteryjne właściwości znajduje się również w składach maści na odleżyny, m.in. Ilon Protect. Geraniol z tego też powodu bywa dodawany do kosmetyków specjalistycznych przeznaczonych dla osób zmagających się z cukrzycą, np. balsamu Gehwol.

Geraniol jest dość szeroko badany w kontekście przeciwdziałania wielu chorobotwórczym mikroorganizmom, również tym bardzo powszechnym, np. Candida Albicans, a także niekiedy odpornym na antybiotyki bakteriom czy też grzybom.

Ciekawostkę może stanowić fakt, że geraniol wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeprowadzane są na ten temat bardziej zaawansowane badania. W szczególności naukowcy zajmują się gruczolakorakami płuc i jelit, nowotworami wątroby oraz trzustki.