głóg zastosowanie

Głóg – właściwości i zastosowanie

, ,

głóg zastosowanie

Jedną z najbardziej interesujących roślin leczniczych jest głóg, Crataegus spp., liściasty krzew należący do rodziny Rosaceae i podrodziny Maloideae. Części tej rośliny – owoce, kwiaty i liście – są bogate w składniki odżywcze, co sprawia, że głóg ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwzakrzepowe.

Głóg – właściwości lecznicze

Dokładna analiza chemiczna różnych części rośliny pozwoliła zidentyfikować ponad 150 bioaktywnych substancji, takich jak kwasy fenolowe, kwercetyna, flawonoidy, witaminy i cukry. Wykazuje bardzo duży potencjał terapeutyczny, przez co wykorzystuje się głóg w tabletkach nasercowych, wzmacniających odporność, antyoksydacyjnych. I chociaż preparaty z głogu nie zastąpią standardowej terapii nowotworowej w żadnej formie, warto znać jego działanie w tym zakresie i skonsultować z lekarzem jego wykorzystanie profilaktyczne.

farmaceutka w aptece

Właściwości przeciwnowotworowe

Głóg jest bogatym źródłem polisacharydów, które wykazują silne właściwości antynowotworowe, szczególnie na komórki rakowe okrężnicy. Z kolei ekstrakt ze skórek owocowych hamuje aktywność wolnych rodników i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów jajników i piersi.

Głóg – działanie przeciwzapalne

Flawonoidy zawarte w głogu mogą być pomocne w leczeniu chorób zapalnych jelit poprzez hamowanie aktywności enzymów odpowiedzialnych za procesy antyoksydacyjne. Neutralizowanie wolnych rodników wspiera procesy regeneracji organizmu i poszczególnych układów.

Głóg na krążenie

Regularne stosowanie głogu na serce może zmniejszać ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz łagodzić jej objawy. Wyciąg z owoców hamuje odkładanie się wapnia w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, a także wymiata wolne rodniki. Zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i usprawnia przepływ krwi, dzięki czemu tradycyjnie stosuje się głóg na krążenie i regulowanie pracy mięśnia sercowego. Bardzo często jest składnikiem ziołowych preparatów na serce. Z uwagi na jego działanie przeciwzakrzepowe nie zaleca się, jednak, jego stosowania przy lekach o tym samym działaniu.

Głóg – zastosowanie

Roślina ta od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do przygotowywania naparów, ziołowych leków i suplementów. Bardzo często podaje się głóg na nadciśnienie, a jego przyjmowanie wieczorem ułatwia zasypianie ze względu na relaksujące i uspokajające działanie.

Owoce głogu – zastosowanie

Owoce głogu mają właściwości lecznicze wspierające zdrowie układu sercowo-naczyniowego, minimalizując ryzyko rozwoju i łagodząc dolegliwości:

  • dusznicy bolesnej,
  • nadciśnienia,
  • niewydolności serca,
  • zaburzeń rytmu serca,
  • zapalenia mięśnia sercowego,
  • miażdżycy,
  • bezsenności.

Co więcej, owoce głogu działają ściągająco i moczopędnie oraz mogą przeciwdziałać biegunce, zatrzymaniu moczu i skurczom jelit. Ciekawostką jest, że rdzenni mieszkańcy Ameryki Łacińskiej używają ich do przygotowywania wysoce energetycznego napoju o nazwie Pennican. W Europie wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych na wzmocnienie serca i do zaparzania aromatycznych herbat.

Kwiat głogu – zastosowanie

W łagodzeniu kołatania serca, tachykardii i nerwowości tradycyjnie stosuje się liście i kwiaty głogu. Właściwości lecznicze oligomerycznych procyjanidyn zawartych w surowcu wpływają na lepsze dotlenienie mięśnia sercowego, wspierając leczenie uszkodzeń spowodowanych niedokrwieniem narządu.

Głóg – przeciwwskazania

Stosowanie głogu na serce jest odradzane osobom cierpiącym na niskie ciśnienie krwi, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Działania niepożądane są rzadkie i zwykle łagodne, najczęściej wynikające z reakcji alergicznych, ale mogą pojawić się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub nadmierna senność.

Głóg jest rośliną cenioną w medycynie, która wykazuje silne działanie na poszczególne układy ciała, dlatego przed rozpoczęciem leczenia lub suplementacji warto skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, szczególnie w przypadku stosowania jeszcze innych produktów farmakologicznych. Lekarz na podstawie badania i wywiadu dobierze odpowiednią dawkę preparatu i odpowie na wszystkie pytanie dotyczące stosowania.