Jak leczyć chroniczne zmęczenie?
Przede wszystkim rozgraniczyć należy najważniejszą rzecz: leczeniem zajmuje się lekarz. A chroniczne zmęczenie może być objawem głębiej zakorzenionego problemu, dlatego jeśli odczuwamy przewlekłe zmęczenie, znużenie, brak energii, udajmy się do lekarza rodzinnego, który może pokierować nas do specjalisty i na podstawowe badania.
Z chroniczym zmęczeniem możemy najpierw spróbować poradzić sobie samodzielnie i, jeśli poniższe wskazówki nie podziałają, zdecydowanie sięgnąć należy porady lekarza.
Higiena snu
Sen jest bardzo niedoceniany, podczas gdy jego higiena jest jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do złego stanu zdrowia. Regularny sen, poprzedzony odpoczynkiem, a nie pracą czy wymagającymi wysiłku umysłowego czynnościami, istotnie może przyczynić się do zwiększenia zasobów energii.
Zbilansowana dieta
Zdrowa, zróznicowana dieta zawiera większość składników odżywczych niezbędnych nam do codziennego funkcjonowania. W diecie szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na jakość węglowodanów, by w miarę możliwości unikać skoków glukozowych, a także o jak najmniejsze przetworzenie spożywanej żywności. Ważne, by znalazły się w niej składniki korzystne dla pracy układu nerwowego i mięśni: magnez, kwasy omega-3, a także witaminy przeciwzapalne: E oraz C.
Aktywność fizyczna
Wydaje się, że ćwiczenia fizyczne męczą i jest to prawda, ale w dłuższej perspektywie regularna, umiarkowana aktywność w rzeczywistości podnosi poziom energii. Pomaga ona rozluźnić napięcie w mięśniach, a te przestają uciskać nerwy wpływające na samopoczucie i pracę układu nerwowego. Ruch pomaga również obniżyć parametry ciśnienia tętniczego krwi u osób zdrowych.
Nawodnienie
Odwodnienie powoduje i nasila poczucie znużenia i braku energii. Dostateczna ilość wody zapewnia prawidłowe ukrwienie tkanek, pracę mięśni oraz układu nerwowego.
Walka ze stresem
Stres jest jednym z głównych czynników zwiększających poczucie zmęczenia. Wzmaga poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego. Nauka oraz zastosowanie technik relaksacyjnych, jak trening uważności, medytacja, głębokie i świadome oddychanie czy trening Jacobsona może zdecydowanie pomóc w radzeniu sobie z przewlekłym zmęczeniem.
Kawa i herbata
Te dwa napoje są bardzo zdrowe i pełne antyoksydantów, jednak spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia z powodu wytworzenia u siebie odporności na kofeinę. Z substancji stymulującej staje się ona depresantem, co daje się odczuć poprzez brak wzrostu poziomu energii po spożyciu napoju.
Jeżeli wprowadzenie powyższych zmian do codziennego trybu życia nie pomoże po kilku tygodniach, rozważmy poradę lekarską, ponieważ przyczyna zmęczenia może być poważna niż tylko codzienny dyskomfort.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.