Jak opanować nerwy przy rzucaniu palenia?
Z pewnością proces rzucania palenia jest bardzo trudny dla większości osób. Często wywołuje on niepokój, znany nam jest też uciążliwy głód nikotynowy oraz rozdrażnienie. Wiele czynników, które ujawniają się w trakcie rzucania palenia przyczyniają się do porażki, co jest naprawdę częste. Jak opanować nerwy przy rzucaniu palenia, by nie tylko zapewnić sobie sukces, ale też nie przytyć i nie wpaść w inne używki?
Co warto zrobić?
Niezależnie od przesłanek do rzucenia palenia, liczby wypalanych papierosów oraz czasu, w którym paliliśmy, z pewnością ktoś z naszego otoczenia przechodził przez to samo. Jedni z sukcesem, inni – nie do końca. Warto o tym rozmawiać: o wyzwaniach, które się z tym wiązały i o tym, jak je przezwyciężono. Palenie papierosów to taki sam nałóg, jak każdy inny i w większości wiąże się z podobnymi mechanizmami.
Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na rozładowanie nerwów przy rzucaniu palenia. Rekreacyjna jazda na rowerze, spacery, nordic walking czy pływanie pozwalają oderwać myśli od idei palenia, wzmocnić mięśnie i wyostrzyć koncentrację. Joga, pilates i stretching wzmacniają również nasze zdolności do uspokajania się w kryzysowych momentach, całościowo wzmacniając ciało.
W pierwszych dniach i tygodniach, kiedy głód nikotynowy jest najsilniejszy, warto zająć ręce jakimś hobby. Może to być książka, aplikacja do nauki języka z ultrakrótkimi lekcjami czy chociażby szydełkowanie. Osoby uzależnione od palenia często sięgają po papierosa automatycznie, jest to nawyk, który z początku ciężko porzucić. Skierowanie uwagi na inny przedmiot czy konkretne działanie poza paleniem może być bardzo pomocne.
W rzucaniu jakiegokolwiek nałogu ważne jest wyznaczanie sobie realistycznych celów. Jeśli nie jesteśmy w stanie rzucić całej paczki jednego dnia, nie róbmy tego. Oczywiście im szybciej przestaniemy palić – tym lepiej dla naszego zdrowia, ale systematyczne rzucanie również może okazać się pomocne. Możemy też zdecydować się na nikotynową terapię zastępczą, tj. stosowanie produktów zawierających nikotynę, lecz w systemie umożliwiającym regularne ograniczanie jej ilości (spraye, gumy do żucia, tabletki, etc.).
Czego warto unikać?
Jedną z podstawowych rzeczy, których należy unikać w czasie rzucania palenia jest sięganie po przekąski. Jest to bardzo częste i z tym też wiąże się chęć powrotu do palenia. Wydaje nam się, że kończąc z nałogiem zaczynamy tyć, dlatego do palenia wracamy, miotając się pomiędzy jednym nałogiem a drugim.
Chcąc rzucić palenie, nie musimy polegać wyłącznie na sobie. Możemy, a wręcz powinniśmy, zwrócić się o pomoc do innych: przyjaciół, terapeuty, coacha czy nawet lekarza rodzinnego, który pokieruje nas w odpowiednim kierunku i zaleci potrzebne nam leki. Jeżeli w całym procesie nachodzą nas myśli o rezygnacji, chęć najedzenia się bez uczucia głodu czy gonitwa myśli, specjalista przedstawi nam i pomoże zastosować techniki behawioralne, które pomogą nałóg rzucić.
Pamiętajmy o tym, że pierwsze tygodnie są zawsze najgorsze, bo organizm musi się przyzwyczaić do swojej nowej (chociaż pożądanej) rzeczywistości. Ponadto, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Pozytywne zmiany zachodzą w organizmie już po 24 godzinach od ostatniego papierosa. Jeśli je zwizualizujemy, może nam być łatwiej trzymać się naszego postanowienia.
Przeczytaj, jak palenie wpływa na organizm, a być może łatwiej Ci będzie wytrwać w postanowieniu, by rzucić nałóg!
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.