jakich leków nie można brać przed operacją

Jakich leków nie można brać przed operacją?

,

jakich leków nie można brać przed operacją

Przed każdym zabiegiem operacyjnym pacjent otrzymuje szczegółową informację na temat wykazu leków, których nie powinien przyjmować tydzień, dobę przed czy po operacji. Lista obejmuje przede wszystkim leki, które pacjent przyjmuje na stałe (np. przeciw nadciśnieniu, aspiryna kardiologiczna czy insulina), ale może zawierać również medykamenty, które pacjent z pewnym prawdopodobieństwem może przyjmować doraźnie (np. leki na przeziębienie i grypę, witaminy i zioła). Wykaz leków, których nie należy przyjmować przed zabiegiem operacyjnym jest każdorazowo dopasowywany do pacjenta.

Z pewnością wiadomo jednak, że przed zabiegami operacyjnymi odstawia się leki przeciwpłytkowe zawierające kwas acetylosalicylowy. Należą do nich: Acard, Polocard, Aspiryna, Polopiryna oraz wszystkie inne zawierające tę samą substancję. Jeśli pacjent przyjmuje kwas acetylosalicylowy ze względu na swoje problemy zdrowotne, lekarz może go zamienić na heparynę drobnocząsteczkową, którą odstawia się dzień przed operacją, a następnie do niej wraca w celu zapobiegania zakrzepicy u pacjentów pooperacyjnych.

farmaceutka w aptece

To samo dotyczy leków przeciwzakrzepowych, np. warfaryny, klopidogrelu i innych. Przy kwalifikacji do zabiegu należy lekarza zawsze poinformować o przyjmowaniu tego typu środków.

Leki z kwasem acetylosalicylowym

[show_products product=”263357, 263449, 225236, 263461 „]

Powinniśmy ostrożnie podchodzić do witamin, szczególnie witaminy E i A. Te rozpuszczalne w tłuszczach substancje mają właściwości antykoagulacyjne, czyli rozrzedzające krew. Witamina K z kolei wykazuje działanie wspomagające krzepnięcie krwi, dlatego również należy do środków niepożądanych przed operacją. Pacjent powinien więc sprawdzić dokładnie swoją apteczkę w poszukiwaniu suplementów witaminowych ją zawierających (szczególnie popularnych suplementów z witaminą D, wapniem czy magnezem).

Jeżeli istnieje konieczność zażywania leków przeciwwirusowych czy przeciwgorączkowych, w tym tych najpopularniejszych, bo zapadliśmy na infekcję wirusową, dyskwalifikuje nas to do operacji przez dwa tygodnie po wyzdrowieniu. Antybiotyki zażywane na infekcje bakteryjne mogą nas dyskwalifikować do znieczulenia operacyjnego nawet na miesiąc.

Dwa tygodnie przed zabiegiem operacyjnym pacjent powinien odstawić również leki przeciwbólowe narkotyczne.

Odstawienie pewnych substancji leczniczych czy wspomagających organizm we właściwym czasie przed operacją może zdecydowanie polepszyć rokowania pacjenta zarówno na stole operacyjnym, jak i po zabiegu. Dlatego powinniśmy lekarzowi powiedzieć o absolutnie wszystkich środkach farmaceutycznych, które stosujemy doraźne i przewlekle: lekach, suplementach diety, wyrobach medycznych czy żywności medycznej.