Jakie leki może wypisać lekarz rodzinny?
Lekarz rodzinny może wypisać receptę na każdy lek. Nie ma w tym zakresie takich ograniczeń, jakie istnieją w przypadku skierowań na badania specjalistyczne.
Jeszcze parę lat temu w celu otrzymania recepty na leki normalnie wypisywane przez specjalistę, należało lekarzowi w POZ przedstawić opinię np. od kardiologa czy psychiatry. Teraz lekarz rodzinny ma dostęp do naszej historii recept, nawet jeśli to nie on nam je wystawia. To rozwiązanie pozwala pacjentowi na kontynuowanie terapii dopóki lekarz specjalista jej sam nie skoryguje.
Lekarz rodzinny ma również wgląd w to, czy recepty nam wypisane zostały wykupione.
Lekarz rodzinny może odmówić wypisania recepty zaleconej przez innego lekarza, jeśli uzna według swojego doświadczenia i wiedzy, że nie będzie on korzystny dla pacjenta. Może to mieć miejsce w takich sytuacjach, jak:
- gdy bierzemy kilka leków przepisywanych przez różnych lekarzy, a istnieją między nimi interakcje lub
- gdy uzna, że została postawiona błędna diagnoza (np. co do rodzaju infekcji).
Lekarz rodzinny może wystawić również receptę na leki antyretrowirusowe stosowane w terapii i profilaktyce HIV oraz AIDS, jednak pamiętajmy, że osobą zakażoną na stale zajmuje się lekarz specjalizujący się w tym rodzaju infekcji.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.