co to jest l karnityna

L-karnityna – zastosowanie przy leczeniu padaczki

,

co to jest l karnityna

Diagnostyka padaczki, szczególnie u dzieci, staje się coraz bardziej dostępna, podobnie jak możliwość zakupu specjalistycznych leków. Kwestią bardzo istotną w terapii epilepsji różnego rodzaju jest suplementacja związkiem znanym jako L-karnityna. Czym jest i dlaczego dzieciom oraz osobom dorosłym bywa zalecana?

Co to jest L-karnityna?

L-karnityna jest naturalnie występującym związkiem, odgrywającym kluczową rolę w metabolizmie energetycznym komórek organizmu. Jest syntetyzowana w wątrobie i nerkach, lecz może i powinna być również pozyskiwana ze zróżnicowanej diety. Bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek, gdzie są wykorzystywane jako ich źródło energii. Jest więc jednym z najważniejszych związków, których ciału nie powinno zabraknąć. W pewnych przypadkach zaleca się jej suplementację i tak właśnie jest, gdy zażywane są leki przeciwpadaczkowe, szczególnie kwas walproinowy.

farmaceutka w aptece

L-karnityna – znaczenie dla układu nerwowego

L-karnityna odgrywa bardzo istotną funkcję w pracy układu nerwowego, choć jest to raczej związane z metabolizmem energetycznym komórek, niż bezpośrednim wpływem na neurony.

Podstawowym paliwem dla komórek jest adenozynotrójfosforan (ATP). Pochodzi on z utleniania kwasów tłuszczowych, które najpierw muszą się w nich znaleźć. Do tego właśnie służy L-karnityna. Jeżeli jej zabraknie, kwasy tłuszczowe nie będą we właściwym stopniu transportowane i wykorzystane.

Neurony są podatne na stres oksydacyjny. Ten proces jest naturalnym efektem procesu utleniania, jednak gdy zaburza się równowaga pomiędzy oksydantami a wolnymi rodnikami, może dojść do uszkodzenia i dysfunkcji poszczególnych części układu nerwowego. L-karnityna wspomaga funkcje mitochondriów, dzięki czemu może zmniejszać szkody wywołane przez nadmierną oksydację.

Według przeprowadzonych dotychczas badań, L-karnityna może również wykazywać działanie ochronne na układ nerwowy poprzez możliwe zmniejszenie stresu oksydacyjnego oraz stanów zapalnych w układzie nerwowym związanych z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych. Może ona być również pomocna w leczeniu neuropatii obwodowej – stanu charakteryzującego się uszkodzeniem nerwów, występującego często u cukrzyków czy osób przewlekle przyjmujących niektóre leki.

L-karnityna może mieć również pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne poprzez usprawnianie metabolizmu kwasów tłuszczowych przez mózg. Tym samym nieraz jest zalecana przez lekarza dzieciom i dorosłym mającym pewne problemy z funkcjami poznawczymi.

Jakie suplementy przy padaczce mogą być pomocne?

Padaczka jest bardzo zróżnicowanym pod względem objawów schorzeniem. Może być uwarunkowana genetyczne lub występować jako skutek urazu. Chorują na nią dzieci, osoby dorosłe i starsze – ta choroba nie wybiera swoich ofiar w kontekście wieku. Dysponujemy obecnie lekami, które skutecznie zmniejszają natężenie napadów padaczkowych, jednak wiele z nich nie pozostaje bez wpływu na stan układu nerwowego i mózgu.

Takim lekiem jest np. kwas walproinowy – powszechnie przepisywany pacjentom chorym na padaczkę, w tym dzieciom. Jest skuteczny, lekarze zalecają go jako lek pierwszego rzutu. Jego stosowanie wiąże się z większym wydatkowaniem L-karnityny, co prowadzi do poziomu jej obniżenia w organizmie.

W niektórych przypadkach obniżenie poziomu tego związku może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, jak: osłabienie mięśni, nadmierne zmęczenie, problemy z wątrobą. U dzieci może wystąpić zmniejszenie koncentracji i procesów poznawczych, chociaż jest to bardzo indywidualna sprawa. Niedobór L-karnityny może również przyczyniać się do zaburzeń metabolicznych i zwiększonej podatności na niektóre choroby.

Czy inne suplementy mogą być przydatne przy leczeniu padaczki?

Poza L-karnityną, lekarz może rozważyć przepisanie innych suplementów, takich jak:

– kwas foliowy: witaminę z grupy B, która co prawda kojarzona jest głównie z okresem wczesnej ciąży, ale ma kluczowe znaczenie dla syntezy i naprawy uszkodzonego DNA,

– witamina D: zalecana do suplementacji przez cały rok dzieciom i dorosłym, której szczególnie powinniśmy pilnować w czasie farmakologicznego leczenia padaczki

– kwasy tłuszczowe: jeśli dieta nie dostarcza jej w wystarczającej ilości, mogą być potrzebne suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 (można je uzyskać np. z kapsułek z tranem lub tranu w płynie)

– magnez: niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na funkcje układu nerwowego, więc lekarz może zdecydować o konieczności suplementacji preparatów magnezu lub zwiększenie jego ilości w diecie poprzez produkty w niego bogate.

Czy każdy chorujący na padaczkę powinien przyjmować L-karnitynę i inne suplementy?

Przyjmowanie L-karnityny w trakcie leczenia padaczki powinno odbywać się na wyraźne wskazanie lekarza. Kwas walproinowy jest tylko jednym z wielu leków przeciwpadaczkowych, nie wszystkie jednakowo wpływają na układ nerwowy, w tym mózg. Suplementacja powinna być przepisana przez lekarza opiekującego się epileptykiem i odbywać się zgodnie z jego zaleceniami.

Ważne również, aby samemu nie przerywać terapii przeciwpadaczkowej specjalistycznymi lekami, ponieważ odstawienie farmakologii może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Jeżeli zaistnieje potrzeba zmiany leku, robi się to powoli i stopniowo.