mangan właściwości

Mangan – właściwości dla zdrowia

, ,

mangan właściwości

Nie potrzebujemy go dużo, a jednak jest dla naszego zdrowia niezbędny. Bierze udział w wielu kluczowych procesach organizmu i jeśli odczuwamy symptomy niedoboru (często nawet o tym nie wiedząc), warto zadbać o jego podaż. Co trzeba wiedzieć o manganie?

Mangan w organizmie – jakie pełni funkcje?

Jest to pierwiastek śladowy nieodzowny przy procesach fizjologicznych. Podobnie, jak miedź, jest kofaktorem enzymów zaangażowanych w metabolizm składników pokarmowych. To między innymi dzięki niemu pożywienie przekształcane jest w energię, a kwasy tłuszczowe i azot są metabolizowane w taki sposób, by wspomagać produkcję tkanki łącznej kości.

farmaceutka w aptece

Mangan wykazuje właściwości przeciwutleniające, co czyni go składnikiem dysmutazy nadtlenkowej. Dysmutaza nadtlenkowa to enzym antyoksydacyjny aktywnie chroniący komórki przed stresem oksydacyjnym. Nie tylko neutralizuje wolne rodniki, ale również chroni komórki i pomaga utrzymać równowagę redoksydacyjną. Zmniejsza tym samym negatywne efekty procesu utleniania.

Działanie przeciwutleniające manganu jest przydatne w ochronie układu sercowo-naczyniowego przed procesami oksydacji czy nowotworzeniem komórek. Ponadto, jest niezbędny dla mózgu, ponieważ wspiera poprawne działanie neuroprzekaźników.

Mangan jest ważny dla kobiet w okresie ciąży ponieważ wspomaga prawidłowe wykształcenie aparatu słuchu u nienarodzonego dziecka. Ciężarne są często narażone na anemię ciążową, dlatego w diecie nie powinno go zabraknąć, ponieważ wspomaga także wchłanianie żelaza z pożywienia.

Objawy niedoboru manganu

Objawy niedoboru manganu występują rzadko, ponieważ ten minerał jest obecny w naprawdę wielu produktach spożywczych. Przy zbilansowanej diecie istnieje małe ryzyko niedoboru, co nie oznacza, że takie sytuacje nie mają miejsca.

Do objawów niedoboru należą zaburzenia wzrostu, w tym wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Osobom dorosłym doskwierać mogą bóle stawów i szkieletowe.

Jeśli chodzi o układ nerwowy, zgłasza się najczęściej pogorszenie funkcji poznawczych, takich jak uwaga, pamięć czy koncentracja, może też pojawić się drażliwość czy ogólne pogorszenie stanu emocjonalnego. W przypadku niedostatecznej ilości manganu w organizmie może pojawić się zwiększona zachorowalność na infekcje oraz podatność na stres oksydacyjny. Zdarzają się również kłopoty związane z tkanką łączną oraz ze skórą, w tym pogorszenie zdolności do gojenia ran.

Mangan – gdzie występuje?

Włączenie manganu do codziennego jadłospisu nie powinno stanowić problemu dla osób ogólnie zdrowych bez istotnych wykluczeń pokarmowych. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w małżach, ale osoby niejadające owoców morza czy ryb również znajdą go w dużej ilości w brązowym ryżu. W połączeniu z innymi składnikami pokarmowymi znajdującymi się w nim, brązowy ryż to prawdziwa „bomba witaminowa”.

Mangan jest również obecny w orzechach laskowych, ciecierzycy oraz szpinaku. Dwie kromki pełnoziarnistego chleba zapewnią nam aż 2/3 dziennego zapotrzebowania na mangan, a z owoców warto postawić na jabłka, jagody i borówki, a także świeżego ananasa. Co ciekawe, wielbiciele czarnej herbaty mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ ich ulubiony napój również stanowi spore źródło tego minerału.

Mangan – suplementy

Konieczność suplementacji manganu występuje stosunkowo rzadko, ponieważ wraz z dietą dostarczamy go na co dzień dość sporo. Problemy z niedoborem mogą mieć szczególnie osoby cierpiące na alergie pokarmowe i wykluczające pewne produkty ze swojego jadłospisu, np. przez alergie i nietolerancje. Dlatego osoby zdrowe, zrównoważenie się odżywiające nie muszą rozważać suplementacji, chyba że ich lekarz widzi ku temu medyczne podstawy.

Warto pamiętać, że nadmiarowa podaż jakichkolwiek witamin i minerałów w formie suplementów diety może grozić pewnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Każda substancja w ilości nadmiarowej może stać się dla organizmu toksyczna, nawet czysta woda. Toksyczność w suplementacji objawia się m.in. pogorszeniem funkcji poznawczych, bólami i zawrotami głowy czy drżeniem kończyn.

Osoby przyjmujące przewlekle niektóre leki przed zastosowaniem suplementacji powinny poradzić się lekarza, czy jest to odpowiednia dla nich ścieżka postępowania, ponieważ minerały również niekiedy wchodzą w interakcje z substancjami leczniczymi.