Mocznik – INCI
Składnik aktywny, humektant. Pomaga zachować wilgoć w skórze i we włosach.
Uważany za bezpieczny, jednak wykazuje działanie zmiękczające warstwę rogową. Z uwagi na tę zdolność może wspomagać przenikanie innych składników do głębszych warstw skóry, dlatego komponenty kosmetyczne należy bardzo rozważnie dobierać. Często spotyka się go w preparatach złuszczających wespół z kwasem, np. mlekowym.
Wspomaga regenerację naskórka w niskich stężeniach, nawilża w średnich, a w wysokich (powyżej 10%) działa keratolitycznie.
Jest słabo komedogenny.
W kosmetykach wykorzystywana jest jego syntetyczna forma.
Urea – co to jest?
Urea występuje w organizmie jako metabolit białek: przekształcamy białka w aminokwasy, następnie w amoniak i w końcu otrzymujemy mocznik. Jego wysokie stężenie we krwi można spotkać u osób stosujących dietę wysokobiałkową.
Występuje w skórze w niewielkiej ilości jako składnik naturalnego czynnika nawilżającego.
Mocznik przenika przez warstwę rogową naskórka, wiąże cząsteczki wody ze sobą. Jest składnikiem aktywnie nawilżającym (humektantem), ale w wysokich stężeniach działa złuszczająco, np. w kremach złuszczających do zrogowaciałej skóry łokci i pięt.
W kremach do twarzy mocznik najczęściej występuje w stężeniu 5% – działa wtedy regenerująco, nawilżająco i jej nie przetłuszcza. W połączeniu z ceramidami odbudowuje barierę hydrolipidową skóry.
Urea w kosmetykach
Mocznik spotkamy w dużym spektrum kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. W drugim przypadku jest składnikiem szamponów, odżywek i maseczek do włosów przesuszonych. Maski z mocznikiem można stosować w pielęgnacji OMO (odżywka-mycie-odżywka) jako kosmetyk dostarczający wilgoć do wnętrza włosa przed zamknięciem łuski.
Urea doskonale sprawdza się w kosmetykach do rąk – peelingach oraz kremach, szczególnie w okresie przesilenia wiosennego, gdy temperatura na zewnątrz często się zmienia.
Nie jest zalecany do stosowania u osób wykazujących nadwrażliwość na ten składnik oraz na skórę już uszkodzoną. Jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, pod warunkiem odpowiedniego stężenia i współwystępowania z innymi składnikami.
Mocznik znajdziesz np.:
- Gehwol Med Lipidro krem
- Lefrosch Pilarix
- Eucerin Dermocapillaire szampon z mocznikiem
- Regeneruj regeneracyjne serum do pięt
Urea – dodatkowe zastosowanie
Mocznik znalazł szerokie zastosowanie w uprawie roślin – jest składnikiem mieszanek kompostowych i stosuje się go jako nawóz. Ponadto znalazł zastosowanie jako komponent farmaceutyczny w wytwarzaniu maści, kremów czy żeli o działaniu leczniczym.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.