Naproksen – na co się go stosuje?
Naproksen – działanie
Substancja działa poprzez hamowanie cyklooksygenaz – enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które wywołują uczucie bólu, gorąca, pocenie się, ale również procesy regeneracji np. po urazach. Słowem: prostaglandyny dają nam znać, że w organizmie coś się dzieje. O ile sama obecność prostaglandyn jest nam potrzebna, o tyle w niektórych nieszkodliwych stanach, np. bólu miesiączkowym czy migrenach, ich skuteczne hamowanie może zdecydowanie poprawić komfort funkcjonowania. To, o czym należy pamiętać, to fakt, że wszelkiego rodzaju leki przeciwbólowe i przeciwzapalne powinno się stosować przez ograniczony czas, po to, by nie przysłaniały ewentualnej infekcji, która może w trakcie leczenia stanu zapalnego de facto się rozwijać.

Naproksen – dawkowanie
Każdy lek dostępny na rynku zawiera specyficzną dawkę, odpowiadającą różnym potrzebom pacjenta. Dostępne są wersje silniejsze i słabsze, w zależności od stanu chorobowego, masy ciała i wieku pacjenta. Leki o wyższej dawce do stosowania doustnego dostępne są na receptę. Należy bezwzględnie zapoznac się z informacją na temat dawkowania z ulotki lub poradzić lekarza, ponieważ może on zalecić inny schemat.
Naproksen u dzieci
Lek ten nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 5. roku życia – brak jest danych co do jego bezpieczeństwa, dlatego u nich ewentualne zastosowanie powinno wynikać wprost z zalecenia lekarza. U dzieci powyżej 5. roku życia można go stosować w określonych przypadkach i również na wyraźne wskazanie specjalisty. Większość dostępnych na rynku leków zawiera informację o tym, żeby go nie stosować u dzieci poniżej 16. roku życia, dlatgo wybór konkretnego produktu powinien zostać skonsultowany z pediatrą bądź lekarzem specjalistą zajmującym się dzieckiem.
Naproksen w ciąży
Stosowanie leku jest przeciwwskazane w ostatnim trymestrze ciąży. Ta substancja lecznicza może wydłużać akcję porodową, a także zwiększać ryzyko krwotoku porodowego. W trymestrze pierwszym i drugim naproksen może być podawany tylko na wyraźne wskazanie lekarza i tylko jeśli korzyść z jego stosowania przewyższa konsekwencje i ryzyko. Leki z grupy NLPZ mają wpływ na układ krążenia płodu, zdarzały się również wrodzone nieprawidłowości. Kobiety planujące ciążę powinny skonsultować stosowanie naproksenu z lekarzem, ponieważ może on wpływać negatywnie na płodność.
Naproksen może przenikać do mleka matki, dlatego stosowanie podczas karmienia naturalnego należy omówić z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym.
Naproksen a serce
Osoby chorujące kardiologicznie lub uskarżające się na zaburzenia pracy układu krążeniowego powinny zawsze skonsultować stosowanie jakiegokolwiek nowego leku z lekarzem. Nie inaczej jest z naproksenem.
Zasadniczo, wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne również na receptę, poza aspiryną, niosą za sobą zwiększone ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. Naproksen nie jest tego ryzyka pozbawiony, chociaż uważa się, że jest on za mniej niebezpieczny od innych substancji z tej grupy. Wynika to z ich mechanizmów działania – wiele z niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa produkcję tromboksanu A2 – substancji, która uruchamiana jest w procesach zapalnych w celu uruchomienia regeneracji. Jednym z tych procesów jest pobudzanie płytek krwi do zlepiania się i tworzenia skrzepów. Dlatego wiele NLPZ sprzyja zawałom lub udarom, jeśli są stosowane przez dłuższy czas.
Naproksen zmniejsza stan zapalny, ale nie wpływa w taki sam sposób na produkcję tromboksanu A2, więc może nie wywoływać takich samych skutków dla układu sercowego, pod warunkiem, że jest stosowany zgodnie z zaleceniami i sporadycznie. Długotrwałe przyjmowanie leku, szczególnie u osób mających dolegliwości krążeniowe, powinno zostać uprzednio uzgodnione z lekarzem.
Naproksen – przeciwwskazania
Po zastosowaniu doustnego leku z naproksenem mogą wystąpić zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia lub nadmierne zmęczenie. Należy zatem powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Najważniejszym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję leczniczą lub substancje pomocnicze w danym preparacie. Jeżeli u pacjenta kiedykolwiek występowały reakcje uczuleniowe na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy bądź inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, nie należy przyjmować naproksenu. Ponadto, przeciwwskazanie do stosowania stanowią: nawracające lub czynne krwawienia z przewodu pokarmowego, w tym z dwunastnicy, żołądka, a także owrzodzenia któregokolwiek odcinka.
Osoby cierpiące na niewydolność serca, wątroby czy nerek nie powinny sięgać po ten lek bez konsultacji lekarskiej, a w przypadku postaci ciężkiej wyżej wymienionych stanów chorobowych – w ogóle. W ulotce dla pacjenta konkretnego preparatu wymienione są wszystkie przeciwwskazania do stosowania leku. Należy pamiętać, że w okresie przyjmowania naproksenu nie należy spożywać alkoholu.
Czy naproksen jest bezpieczny?
Każdy lek, niezależnie od tego, czy jest dostępny na receptę czy bez, obarczony jest pewnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i działań niepożądanych, pomimo jego niezaprzeczalnej skuteczności w konkretnych stanach chorobowych. Ulotka dołączona do każdego preparatu leczniczego zawiera informację o tym, jakie działania niepożądane mogą wystąpić na skutek stosowania leku.
Natychmiast należy skonsultować się ze specjalistą ochrony zdrowia, jeśli wystąpią reakcje uczuleniowe, takie jak opuchnięcie twarzy, wysypka, obrzęk błon śluzowych w obrębie jamy ustnej i nosa, problemy z oddychaniem, mówieniem czy przełykaniem, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia tętna, uczucie niepokoju, bóle i zawroty głowy, bladość skóry, zatrzymanie pracy serca i/lub oddechu bądź utrata przytomności. W przypadku wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, takich jak czarny stolec, krew w stolcu, krwiste, czarne i/lub fusowate wymioty, należy natychmiast wezwać pomoc.
Ulotka oraz charakterystyka produktu leczniczego zawiera również wiele innych, związanych z bezpieczeństwem pacjenta, informacji, w tym możliwe interakcje z innymi substancjami leczniczymi, pokarmami czy suplementami diety. Warto również pamiętać, że przyjmowanie naproksenu może fałszować wyniki niektórych badań.

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.