Olej kukurydziany na skórę – INCI

, , ,

olej kukurydziany właściwości inci

Emolient, tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę ochronną.

Składnik bazowy oraz aktywny.

farmaceutka w aptece

Niealergiczny, bezpieczny do stosowania u dzieci i kobiet w ciąży. Ma pochodzenie roślinne, pozyskiwany jest z zarodków kukurydzy. W większości surowiec do jego produkcji uprawia się w Stanach Zjednoczonych.

Olej kukurydziany – właściwości

Jest szczególnie bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, a także fitosterole i wiele innych korzystnych dla zdrowia i urody składników odżywczych. Wśród nich olej kukurydziany jest szczególnie bogaty w kwas linolowy (omega-6) – nawet 58%, kwas oleinowy (omega-9) – do 28% i kwas palmitynowy – do 11%. Co to oznacza?

Kwas linolowy bardzo skutecznie wzmacnia barierę lipidową skóry, a także nawilża ją pośrednio poprzez ograniczenie transdermalnej utraty wody. Formulacje z zawartością kwasu linolowego są polecane osobom ze stanami zapalnymi skóry, w tym zmianami trądzikowymi czy egzemą. W przypadku kosmetyków do włosów, poprawiają ich strukturę i przywracają sprężystość.

Kwas oleinowy, drugi co do zawartości w oleju kukurydzianym, odżywia i zmiękcza skórę, sprawiając, że na powrót staje się ona gładka i elastyczna. Ponadto zapobiega podrażnieniom i przesuszeniu. Doskonale nadaje się również do skóry dojrzałej lub wrażliwej. W kosmetykach do włosów zapobiega ich przesuszeniu oraz łamliwości.

Kwas palmitynowy chroni i natłuszcza skórę, chroniąc ją przed utratą wilgoci. Spotkać go można szczególnie w preparatach do skóry suchej i odwodnionej. Jako składnik bazowy pomaga uzyskać przyjemną w stosowaniu konsystencję kosmetyczną.

Fitosterole wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące względem podrażnień oraz regeneracyjne dla skóry.

Na liście kosmetyków zgodnej z INCI znajduje się pod nazwą Zea Mays (Corn) Oil lub Oxidized Corn Oil. Z uwagi na jego właściwości okluzyjne i łagodzące podrażnienia jest częstym składnikiem kosmetyków dermatologicznych do skóry atopowej oraz w kosmetykach silnie nawilżających, również dla najmłodszych dzieci. Znajdziemy go m.in. w kremie aktywnym od 1. dnia życia Eloderm, gdzie w połączeniu z olejem jojoba, trójglicerydami i humektantami dba o przywrócenie wilgoci skórze i przeciwdziałaniu nadmiernemu przesuszeniu.

Olej kukurydziany znajduje się ponadto w:

Jako że jest to wysoce skuteczny emolient, olej kukurydziany lepiej nadaje się do włosów średnioporowatych i wysokoporowatych. Dla pukli o niskiej porowatości mógłby być zbyt obciążający.

Olej kukurydziany – zastosowanie w farmacji i nie tylko

Olej kukurydziany stosowany bywa również w produktach farmaceutycznych, szczególnie jako składnik pomocniczy, bazowy oraz źródło kwasów tłuszczowych. Może być również cennym składnikiem maści i kremów dermatologicznych. Może być spożywany przez wegan. Jest również nośnikiem składników głównych, np. w kroplach probiotycznych Dicoflor Baby.

Olej kukurydziany nadaje się do spożycia w umiarkowanych ilościach pod warunkiem, że kupujemy go jako produkt spożywczy (a nie kosmetyczny), aczkolwiek olejem spożywczym możemy smarować ciało. Natłuszcza ciało bez pozostawiania długotrwałej tłustej warstwy na powierzchni skóry, tworząc przy tym pośrednio nawilżającą, zapobiegającą odparowaniu wody, powłokę.

Jest uznawany za niealergizujący, ale osoby wykazujące nadwrażliwość na kukurydzę powinny go unikać. Ma wysoką temperaturę dymienia, dlatego nadaje się do krótkotrwałego, jednorazowego smażenia. Długotrwałe smażenie lub wykorzystywanie tej samej porcji oleju po raz kolejny jest odradzane. Postać do smażenia została poddana rafinacji, dlatego olej ma neutralny smak i aromat.