Palmitic acid – INCI
Nasycony kwas tłuszczowy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jeden z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie.
Może służyć jako składnik bazowy oraz aktywny. Jako składnik bazowy umożliwia powstawanie konsystencji emulsyjnej, nazywany jest więc emulgatorem. W ramach działania aktywnego służy jako emolient tłusty, czyli powleka powierzchnię skóry lub włosa warstwą okluzyjną. Tym samym nie dopuszcza do wyparowania wilgoci. Ponadto kondycjonuje, a więc zmiękcza powierzchnię, na którą jest nakładany.
Działa komedogennie, jeśli stosowany jest w czystej postaci. Nie alergizuje i uznawany jest za bezpieczny w produktach kosmetycznych. Bezzapachowy, barwę w postaci stałej ma białą.
Palmitic acid w kosmetykach
Kwas palmitynowy znaleźć można zarówno w kosmetykach spłukiwalnych, jak i tych przeznaczonych do wchłonięcia. Pełni funkcję emolientu, a więc pośrednio nawilża skórę i włosy. Tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną. Z tego względu używany bywa jako składnik kosmetyków stosowanych na końcu rutyny pielęgnacyjnej, głównie kremów zabezpieczających przed utratą wilgoci oraz balsamów do ciała, a także odżywek i masek do włosów.
Kwas palmitynowy wykazuje również działanie powierzchniowo czynne, dlatego preparaty z jego dodatkiem sprawdzają się w demakijażu i oczyszczaniu skóry. Jako emolient nie pozwala na nadmierne wysuszenie skóry podczas oczyszczania. Ułatwia zmywanie zabrudzenia ze skóry.
Kwas palmitynowy można jak najbardziej spotkać również w kosmetykach do makijażu. Doskonale sprawdza się jako emulgator, a więc w łączeniu frakcji wodnej i olejowej, by stworzyć przyjemną w stosowaniu emulsję. Jest również częstym składnikiem kremów BB i barwiących skórę, np. Eucerin Anti-Pigment.
U człowieka kwas palmitynowy występuje m.in. w warstwie rogowej skóry – zewnętrznej. Jest częścią bariery hydrolipidowej skóry, nie dziwi więc fakt, że jako składnik występuje często w kosmetykach dla skóry i włosów ulegających silnemu przesuszeniu.
Palmitic acid – szkodliwość
Kwas palmitynowy (kwas heksadekanowy) jest ogólnie dobrze tolerowany z uwagi na powszechność występowania w różnego rodzaju tłuszczach i olejach. Można go spotkać w różnych ilościach również w produktach spożywczych, w tym niektórych gatunkach mięsa, nabiale czy strączkach. Jest najczęściej występującym kwasem tłuszczowym nasyconym. Z tego też powodu kwas palmitynowy może być dodawany do żywności gotowej do spożycia i do suplementów diety. Pamiętać należy, że kwas palmitynowy jest bogaty przede wszystkim w lipoproteiny niskiej gęstości (cholesterol LDL), które w diecie nie powinny przeważać.
W Unii Europejskiej oczywiście jego użycie podlega regulacjom, ale uważany jest za bezpieczny, również dla dzieci i kobiet w ciąży, a także dla skóry ulegającej nadmiernemu podrażnieniu, np. w atopii.
W największym stopniu pozyskiwany jest z oleju palmowego, co budzi pewne kontrowersje w kwestii ochrony środowiska. Z tego względu coraz częściej producenci szukają sposobów na zrównoważoną uprawę drzew palmowych, niewymagających wylesiania dużych obszarów.
Kwas palmitynowy znajdziemy również w:
- mydle w kostce La Roche Posay Lipikar
- kremie Vichy Liftactiv Supreme
- kremie z imbirem Reumo Terapia
- maseczce regenerującej.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.