Prunus Amygdalus Dulcis Oil – INCI
Składnik aktywny i bazowy. Jako plastyfikator uelastycznia konsystencję produktu kosmetycznego, np. chroniąc go przed kruszeniem. Jak emolient tłusty pokrywa skórę i włosy ochronną warstwą uniemożliwiającą wyparowanie wilgoci. Migdały słodkie należy przy tym odróżnić od migdała gorzkiego, którego nazwa łacińska brzmi Prunus Amygdalus Amara.
Uważany za bezpieczny, znajdziemy go również w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Ma niski indeks komedogenny, co oznacza, że u większości ludzi nie zatyka porów, chociaż oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły.

Olej ze słodkich migdałów – właściwości
Podstawową właściwością oleju ze słodkich migdałów jest przeciwdziałanie utracie wilgoci przez naskórek. Nawilża i natłuszcza, dlatego jest doskonałym wyborem dla skóry suchej, odwodnionej oraz skłonnej do łuszczenia się.
Dzięki zawartości kwasu oleinowego i linolowego (odpowiednio: omega-9 i omega-6) wspiera odbudowę bariery lipidowej skóry, co może być przydatne w przypadku odparzeń oraz innego rodzaju podrażnień. Znajdziemy go między innymi w kremie ochronnym z nagietkiem Weledy, w którym dba o regenerację skóry odparzonej, również pod pieluszką lub w zagięciach i fałdkach skórnych. Krem ten doskonale nadaje się również dla osób dorosłych, które borykają się z tego typu uszkodzeniami skóry, np. na skutek intensywnych ćwiczeń czy nadmiernego pocenia się.
Warto rozważyć stosowanie oleju ze słodkich migdałów do masażu. Ta forma pielęgnacji może nieść wiele korzyści dla zdrowia skóry, m.in. poprawę krążenia krwi oraz limfy, co skutkuje redukcją obrzęków i zastojów, zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także pobudzenie mikrokrążenia w skórze, co przekłada się na poprawę kolorytu skóry i jej wygładzenie. Znajduje się na szczycie listy składników olejku do masażu Kneipp, który wspomaga regenerację skóry dzięki zawartości naturalnych witamin A i E, a także silnie nawilża. Wyczuć w nim można nutę cytrusową pochodzącą z naturalnych olejków eterycznych, które pobudzają zmysły.
Olej ze słodkich migdałów na twarz
Składnik ten jest całkowicie bezpieczny do stosowania na skórę twarzy, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Chroni ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Skóra twarzy jest niemal cały czas odsłonięta, narażona jest więc na działanie promieni słonecznych w miesiącach ciepłych oraz mróz, wiatr i deszcz w miesiącach chłodnych. Skóra delikatna może ulegać uszkodzeniu w takich warunkach, dlatego w swojej domowej kosmetyczce warto przechowywać krem z nagietkiem dla dzieci i dorosłych. Olejek przywraca miękkość i elastyczność skórze, podczas gdy inne składniki działają na nią kojąco.
Olej ze słodkich migdałów na włosy
Olejek migdałowy doskonale nadaje się również do pielęgnacji włosów, ponieważ tworzy na ich powierzchni cienką warstwę ochronną zapobiegającą odparowaniu wilgoci. Przy regularnym, chociaż nie co dziennym, stosowaniu, stają się bardziej miękkie i gładkie, a ich ogólna kondycja się poprawia. Kwasy omega wzmacniają włosy, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na rozdwajanie i łamanie. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością, ponieważ nawet lekki olejek może przeciążać włos, jeśli stosowany jest w nadmiarze. Ponadto, używać go należy na włosy czyste.
Olej ze słodkich migdałów w ciąży
Prunus Amygdalus Dulcis Oil jest uważany za bezpieczny dla kobiet w ciąży, a jego właściwości mogą być szczególnie pomocne dla pań, których skóra w tym okresie przechodzi naprawdę duże zmiany. Olejek, zarówno w postaci kosmetyków emulgowanych (balsamy, kremy), jak również formulacji olejowych, pomaga uelastyczniać skórę, by nie przesuszała się ona nadmiernie w okresie intensywnego rozciągania. Pomaga on również zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów, ale pamiętajmy jednocześnie, że rozstępy są bardzo często kwestią genetyczną – niektóre kobiety nigdy się z nimi zetkną, a inne, nawet bardzo szczupłe, niestety będą się z nimi zmagały.
Olej ze słodkich migdałów znajdziemy w olejku do pielęgnacji dla kobiet w ciąży Weleda, w którym znajduje się na samym górze listy składników. Preparat można stosować na całe ciało lub wybrane partie szczególnie narażone na rozciąganie: piersi, uda, pośladki oraz, w największym stopniu, skórę tułowia.

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.