Jak przygotować się do badania kolonoskopii – praktyczne wskazówki krok po kroku

, , , ,

jak przygotować się do badania kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które pozwala obejrzeć jelito grube od środka i rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. Do jego wykonania należy się odpowiednio przygotować. Czy można jeść i pić przed badaniem, a z czego zrezygnować już na tydzień przed kolonoskopią?

Jak wyglądają przygotowania do kolonoskopii?

W sytuacji, gdy regularnie przyjmujemy leki poinformujmy swojego lekarza o planowanej kolonoskopii. Dzięki temu zostanie podjęta decyzja o ich dawkowaniu, wymianie lub ewentualnym wstrzymaniu. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza dla cukrzyków czy osób ze zmniejszoną krzepliwością krwi. Podczas zapisu na kolonoskopię należy wymienić swoje jednostki chorobowe.

farmaceutka w aptece

Kobiety w ciąży lub karmiące powinny skonsultować z lekarzem swoje przygotowanie do badania.

Pacjent powinien zabrać na badanie dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki badań: morfologii, elektrolitów i układu krzepnięcia. Dodatkowo powinien znać swoją grupę krwi, nazwy i dawki leków, które w ostatnim czasie przyjmował.

Zaleca się, aby przynieść ze sobą okulary do czytania, jeśli takich używamy.

Tydzień przed kolonoskopią należy przestać zażywać preparaty zawierające żelazo – na przykład leki, suplementy czy odżywki. W tym czasie zrezygnujmy z jedzenia czerwonych buraków, ponieważ mogą one wpłynąć na kolor śluzówki jelita, a przez to zafałszować wynik badania.

Na pięć dni przed wykonaniem kolonoskopii odstawmy owoce pestkowe, na przykład: maliny, truskawki, winogrona czy porzeczki. Wstrzymajmy się również ze spożywaniem ziaren, na przykład: siemię lniane, babka płesznik, słonecznik czy nasiona chia.

Dwa dni przed badaniem zalecana jest dieta ubogoresztkowa, oparta na duszonym lub gotowanym chudym mięsie i rybach, jajkach na twardo, klarowanym bulionie i jasnych napojach.

Dzień przed kolonoskopią można zjeść tylko lekkie śniadanie, na przykład białą bułkę z masłem i szynką. Pić można do woli wodę lub słabą herbatę. W dniu poprzedzającym badanie pacjent wypija roztwór przeczyszczający i popija go wodą – zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

Na 6 godzin przed badaniem nie można jeść i pić. Wyjątek stanowi zażycie leków i popicie ich niewielką ilością wody.

Należy mieć na uwadze, że jakość badania jest uzależniona od naszego przygotowania.

Polecane produkty

Źródło:

„Przygotowanie do badania kolonoskopii”, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, https://szpital.siedlce.pl/tiny_files/BASIA%20NOWY.pdf, Dostęp dn. 26-02-2025 r.