Sodium polyacrylate – INCI
Sól sodowa kwasu akrylowego.
Składnik bazowy i aktywny pochodzenia syntetycznego. W pierwszym przypadku ułatwia formowanie jednolitej konsystencji oraz jej stabilizowanie przed rozwarstwianiem. Dzięki niemu kremy i balsamy dobrze przylegają do skóry przed wchłonięciem.
Jako składnik aktywny wykazuje działanie nawilżające poprzez tworzenie na powierzchni skóry czy włosów powłoki przyciągającej cząsteczki wody.
Uważany za bezpieczny, nie alergizuje. W zbyt dużym stężeniu u niektórych może działać komedogennie.
Sodium polyacrylate w kosmetykach
Poliakrylan sodu ma właściwości nawilżające aktywnie i biernie. Ma zdolność do wiązania cząsteczek wody, więc usprawnia nawilżanie skóry suchej, ale może również tworzyć na powierzchni skóry lub włosów warstwę okluzyjną. Dzięki temu spowalnia proces transdermalnej utraty wilgoci. Tym samym kosmetyki o działaniu nawilżającym z jego dodatkiem stają się jeszcze skuteczniejsze.
Z uwagi na potencjalnie komedogenne działanie, osoby o cerze tłustej lub trądzikowej powinny zwracać baczniejszą uwagę na działanie kosmetyków z jego zawartością.
W kosmetykach do włosów wykazuje działanie kondycjonujące, tj. włosy po nich stają się gładsze, miększe i łatwiejsze w układaniu.
W Unii Europejskiej nie określono stężenia, powyżej którego stosowanie poliakrylanu sodu jest niezgodne z przepisami, jednak dla właściwego działania zaleca się dodawanie go w określonej formule.
Sodium polyacrylate znajduje się m.in. w:
Poliakrylan sodu – zastosowanie
Sodium polyacrylate znany jest również ze swoich właściwości żelotwórczych, które znalazło zastosowanie w produkcji pieluch jednorazowych, podpasek higienicznych oraz wkładek przeznaczonych dla osób nietrzymających moczu. Po zetknięciu z wilgocią (płynami ustrojowymi), pochłania ją i zwiększa jej gęstość, by powierzchnia była sucha i komfortowa.
Poliakrylan sodu jest również używany w produkcji hydrożelu ogrodniczego – produktu, którego zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci w glebie. Dzieje się to dzięki budowie sieciowanej polimerów.
Sodium polyacrylate świetnie sprawdza się w wyrobach medycznych do zastosowania na urazy, w tym plastrach na obrzęki (np. w plastrze chłodzącym Prel Blue). Tego typu wyroby zawierają składniki chłodzące, takie jak mentol i składniki pomocnicze, które są wiązane w jednolitą konsystencję właśnie dzięki zawartości poliakrylanu sodu.
Sodium polyacrylate – szkodliwość
Wiele osób uważa, że poliakrylan sodu jest szkodliwy, szczególnie dla wrażliwej skóry dziecka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pieluszek jednorazowych, jednak nie trzeba się ich zanadto bać. Wkład z poliakrylanu sodu nie ma kontaktu ze skórą, a niemal natychmiast po zetknięciu z moczem lub płynnym stolcem zamienia się w żel pozostający w materiale. Kwestia odparzania skóry wokół genitaliów wynika niekiedy z poszczególnych składników pieluszek lub zbyt rzadkiego przebierania ich. Jedna marka pieluch, które sprawdzają się świetnie u jednego dziecka, niekoniecznie musi taki sam egzamin zdać u innego.
Podobne wątpliwości narosły w stosunku do syntetycznych, jednorazowych podpasek. W tym przypadku również kwestia uczuleń i nadwrażliwości skóry okolic intymnych jest bardzo indywidualna.
Sodium polyacrylate dodawany jest również do kosmetyków specjalistycznych przeznaczonych dla skóry łatwo ulegającej przesuszeniu lub wyjątkowo przesuszonej, również u dzieci. Nie ma zatem obaw o to, że w odpowiednio skomponowanej formule mógłby wywoływać uczulenia z samego faktu swojej budowy.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.