węgiel aktywny w kosmetykach

Węgiel aktywny – zastosowanie w kosmetyce i farmakologii

,

węgiel aktywny w kosmetykach

Gdyby zajrzeć do szafki z kosmetykami lub lekami typowej polskiej rodziny, prawdopodobnie można by w niej znaleźć jakiś produkt zawierający węgiel aktywowany. Jest to bardzo popularny, dość tani i dostępny w zasadzie w każdej aptece specyfik, znany ze swojej skuteczności. Dlaczego warto go mieć na podorędziu i w jaki sposób może nam pomóc w różnego rodzaju dolegliwościach?

Co to jest węgiel aktywny?

Jest nam znany od bardzo wielu lat i znalazł zastosowanie zarówno w farmakologii, jak i w kosmetyce naturalnej. Jest to forma węgla przetwarzanego w taki sposób, by uzyskać wiele otworów o niedużej objętości, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia adsorpcji różnych związków bądź produktów ubocznych reakcji chemicznych. Jest produkowany najczęściej z drewna, łupin kokosowych bądź torfu, które są naturalnie bogate w węgiel. Pożądane zagęszczenie porów uzyskuje się dzięki zastosowaniu gazu w trakcie procesu przetwarzania.

farmaceutka w aptece

Węgiel aktywny wykazuje właściwości wiążące toksyny. To sprawia, że na stałe zagościł w naszych apteczkach, kosmetyczkach, czy chociażby w systemach uzdatniania wody w wodę pitną. Znajdziemy go np. w butelkach filtrujących – we wkładach znajduje się właśnie on.

Polecane produkty

Zastosowanie w farmakologii

Z uwagi na swoje właściwości adsorbujące toksyny, węgiel aktywny jest stosowany chociażby w zatruciach pokarmowych, w których wchłania toksyczne związki i nie dopuszcza do ich przedostania się do krwiobiegu. Jest również naturalnym lekiem na biegunki – wchłania substancje czy związki, które je wywołują, pomaga je usuwać, dzięki czemu łagodzi tego typu objawy.

Głośno jest również o zastosowaniu węgla aktywnego w przeziębieniach i grypie. O ile środek ten nie zwalcza w bezpośredni sposób wirusów wywołujących infekcje dróg oddechowych, o tyle może odciążyć organizm i jego układ odpornościowy z substancji i związków, które przyczyniają się do złego samopoczucia. W przypadku konieczności konsultacji lekarskiej przy infekcji np. grypy czy innej wymagającej zastosowania antybiotyków, warto porozmawiać z lekarzem o możliwości wspomożenia organizmu za pomocą węgla aktywnego, ale nie łączyć go samodzielnie z innymi lekami.

Węgiel aktywny a inne leki

Warto zauważyć, że przy wszystkich swoich zaletach, węgiel aktywny może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo niektórych innych leków i suplementów. Takim przykładem jest np. doustna antykoncepcja. Jako że wiąże on różne związki i pomaga je usuwać z organizmu, może on wpłynąć na to, jak wchłaniane są składniki pigułek oraz innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Węgiel aktywny w kosmetykach – działanie

Węgiel aktywowany jest również doskonale znany w świecie kosmetycznym jako tani, skuteczny i łatwo dostępny środek na różne problemy skórne. Dzięki swoim unikalnym właściwościom możemy go znaleźć w takich produktach jak:

  • maseczki i preparaty do oczyszczania skóry, szczególnie skóry skłonnej do przetłuszczania, trądzikowej. Przyciąga i wiąże sebum, toksyny oraz brud, głęboko oczyszcza pory. Uważać jednak powinny osoby o skórze wrażliwej i z tendencją do podrażnień, ponieważ niektóre produkty dostępne na rynku zawierające węgiel aktywny mogą okazać się zbyt drażniące,
  • preparaty wybielające zęby, szczególnie pasty wybielające z aktywnym węglem. Pomagają one usunąć plamy zalegające na powierzchni zębów, jednocześnie ich nie ścierając. Płytka nazębna jest adsorbowana, a więc zęby są naturalnie wybielane,
  • węgiel aktywowany znajdziemy również w szamponach do włosów i skóry głowy. Świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami i nadmierną ilością sebum, a przy okazji bardzo delikatnie złuszcza martwy naskórek,
  • możemy go tez znaleźć w preparatach do mycia całego ciała, które przeznaczone są do głębokiego oczyszczania.

Węgiel aktywny – świadomy wybór

Jeżeli przyjmujemy przewlekle niektóre leki, przed zastosowaniem węgla aktywowanego powinniśmy zapoznać się z opinią lekarza. Z uwagi na swoje bardzo skuteczne działanie, może on zmieniać działanie niektórych farmaceutyków. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do stosowania tego specyfiku w ciąży, jednak kobiety w tym stanie powinny zawsze i bezwzględnie porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym na temat stosowania jakiegokolwiek specyfiku, w tym węgla aktywowanego. Nie mogą one stosować niektórych leków na biegunki, być może więc węgiel będzie odpowiednim dla nich wyborem. Może on jednak działać zapierająco, co warto wziąć pod uwagę przed przyjęciem zalecanej dawki.

W ostatnich latach bardzo popularne stały się maseczki na twarz zawierające węgiel aktywowany, które mocno zastygają na skórze. Ich usunięcie może powodować nie tylko głębokie oczyszczenie porów, ale również podrażnienia skóry. Tego typu preparaty mogą zaburzać naturalną barierę hydrolipidową skóry oraz, paradoksalnie, powodować zwiększone wydzielanie sebum i szybsze blokowanie porów. Skóra, gdy jest pozbawiona swojej ochrony, może chcieć się obronić poprzez wzmożoną produkcję łoju, co z kolei wywoływać będzie powstawanie niedoskonałości.