Z czym nie łączyć witaminy C?
Przyjęło się, że witamina C jest ogólnie bezpieczna i można ją swobodnie przyjmować w ramach suplementacji oraz łączyć z innymi składnikami. Jednak jest w tym stwierdzeniu jedynie część prawdy.
Istnieją związki, które nie mają wpływu na działanie kwasu askorbinowego, jak również takie, które niwelują jej właściwości lub mogą wręcz zdrowiu bądź urodzie zaszkodzić. Do składników, które „nie lubią” się z witaminą C w pielęgnacji należą m.in.:
- retinoidy, które w połączeniu z kwasem askorbinowym mogą (choć nie zawsze muszą) działać drażniąco na skórę. By tego uniknąć warto po prostu zachować ostrożność i sięgać po sprawdzone, producenckie formulacje, a nie łączyć te składniki samodzielnie,
- kwasy AHA i BHA, czyli alfa-hydroksykwasy i beta-hydroksykwasy. Działają one złuszczająco i polecane są w różnych stężeniach do oczyszczania skóry z martwych komórek, oczyszczania porów oraz wygładzania. Niestety, mogą one wpływać na stabilność witaminy C, a więc i jej skuteczność oraz bezpieczeństwo. Stosując kwasy w jednym pielęgnacyjnym rytuale, warto odłożyć kosmetyk z witaminą C na półkę i zachować odstęp czasowy,
- niacynamid nie jest wyłącznie odradzany w połączeniu z kwasem askorbinowym, ale dla pewności, lepiej sięgać po sprawdzone kosmetyki zawierające formulacje bezpieczne dla skóry.
W przypadku suplementacji, rzecz ma się podobnie w przypadku witaminy C – istnieją związki, które wzmacniają nawzajem swoje działanie (np. żelazo i rutyna) i te, które je niwelują. Są to:
- kofeina, która zmniejsza wchłanianie kwasu askorbinowego. O ile niewielka ilość kofeiny w ciągu dnia nie będzie miała znacznego negatywnego efektu, o tyle osoby, które spożywają jej dużo, powinny wziąć pod uwagę odstęp czasu, w którym witaminę C przyjmują. Suplementów i leków z jej zawartością nie należy również nigdy popijać napojami zawierającymi witaminę C,
- ponadto, nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania kwasu askorbinowego z witaminą B12, ponieważ wpływa on na biodostępność kobalaminy w organizmie. Nie u wszystkich efekt będzie ten sam, ale powinny zwrócić na to uwagę szczególnie osoby, które cierpią na niedobory witaminy B12 lub przyjmują leki mogące go wywołać (np. metforminę).
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie łączenia poszczególnych związków witaminowych, mineralnych i spożywczych, warto poradzić się swojego lekarza bądź farmaceuty
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.