Zespół serotoninowy – ile trwa?
Stan wynikający z nadmiernej aktywacji receptorów serotoninowych w centralnym i obwodowym układzie nerwowym, spowodowany jest zbyt wysokim poziomem serotoniny. Może się pojawić w sytuacji, gdy osoba przyjmuje jeden lub więcej leków zwiększających jej ilość, takich jak np. antydepresyjne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, inhibitory monoaminooksydazy lub mieszankę leków i niektórych suplementów, w tym produktów ziołowych.
Pojawia się nagle i obejmuje zmiany w zachowaniu – pobudzenie, poczucie zamieszania, przyspieszony rytm serca, wzrost temperatury, drżenie, poty, nudności i biegunki. Może również dojść do halucynacji, w najgorszym przypadku zespół serotoninowy zagraża zdrowiu i życiu.
Czas trwania objawów może różnić się wśród pacjentów w zależności od nasilenia objawów oraz czasu, w którym podjęte zostały odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest konsultacja lekarska w sprawie zmiany leków bądź odstawienie suplementów diety zwiększających poziom serotoniny. Najczęściej symptomy powinny w takim razie ustąpić w ciągu jednego do trzech dni, jednak nie należy tego robić na własną rękę. Poważniejsze przypadki wymagają interwencji medycznej w szpitalu, zaś objawy mogą utrzymywać się do kilku tygodni.
Leki przeciwdepresyjne mogą wywoływać powyższe objawy, poza halucynacjami, po rozpoczęciu leczenia depresji oraz innych zaburzeń, co może stanowić o trudności w rozróżnieniu zespołu serotoninowego od tradycyjnych początkowych działań niepożądanych. Dlatego tak ważna jest komunikacja z lekarzem je zlecającym. Jeśli nie ustępują one w ciągu 2-3 tygodni samoistnie, lekarz podejmie odpowiednie kroki.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.