Alternatywa dla alkoholu na Sylwestra
Czym jest mocktail?
Pojęcie mocktail określa napoje, które nawiązują do tradycyjnych, alkoholowych drinków, ale procentów nie zawierają. Są wykonane za pomocą produktów dealkoholizowanych albo wyłącznie ze składników nigdy alkoholu niezawierających (soków, napojów gazowanych, syropów). Słowo mock w angielskim oznacza imitację, a cocktail – mieszany napój alkoholowy (u nas: drink). Z połączenia ich dwóch powstaje właśnie mocktail.
W mocktailach znajdziemy całą masę składników, które w połączeniu tworzą ciekawe kombinacje smakowe. Są to, oprócz wyżej wymienionych: przyprawy i sosy (np. tabasco, który znaleźć można w shotach „wściekły pies”), wodę gazowaną, świeże i mrożone owoce, a nawet konfitury.
Mocktaile podawać można w takim samym szkle, co tradycyjne alkoholowe drinki, przygotowywać w shakerach i do woli próbować mieszanek bez strachu o stan upojenia alkoholowego.
Co zamiast alkoholu pić na przyjęciu i dlaczego?
Wraz ze wzrostem świadomości na temat szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie, również u osób, które nie cierpią na chorobę alkoholową, coraz więcej osób poszukuje sposobów na smakowe urozmaicenie sobie przyjęć bez procentowego wsparcia. Piwa i wina bezalkoholowe są obecnie bardzo łatwo dostępne i coraz chętniej z tej oferty korzystamy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować coraz to ciekawszych przepisów ma mocktaile.
Odstawienie alkoholu ma wiele dobrych stron, z których warto wymienić chociażby:
- wspomaganie zdrowia wątroby, dla której alkohol jest toksyczny w każdej, nawet najmniejszej ilości
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory
- nieupośledzanie funkcji poznawczych i pracy układu nerwowego
- zachowanie prawidłowego rytmu snu
- ograniczenie kalorii w drinkach, ponieważ alkohol zawiera ich naprawdę sporo
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu odwodnienia i kaca
- ograniczenie wydatków związanych z zakupem dobrej jakości alkoholu.
Pamiętajmy również, że po mocktailach możemy bez obaw wsiąść do auta nawet w długą podróż. Nie grozi to utratą prawa jazdy i nie stwarza ryzyka na drodze dla innych uczestników ruchu ani dla siebie samego.
Nie tylko kierowcy mogą przerzucić się na bezalkoholowe drinki. To również alternatywa dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób ogólnie rezygnujących ze spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci, a także osób biorących pod uwagę życie bez alkoholu, ale wciąż poszukujących ulubionych smaków.
Powinniśmy jednak pamiętać, że mocktaile nie zawsze są zdrowe i nie należy ich również spożywać zbyt często i w nadmiarze. Zawierać mogą one bowiem dużą ilość cukrów prostych pochodzących z soków, co nie jest korzystne dla ogólnego zdrowia. Ponadto, mogą nie być odpowiednie dla niektórych osób z chorobą alkoholową, ponieważ przypominają napoje alkoholowe i mogą działać na zasadzie wyzwalacza. Do takich czynników może należeć smak ulubionego kiedyś drinka, rodzaj szkła, w którym podany jest mocktail albo jego wygląd.
Drinki bezalkoholowe – przepisy
Mocktaile nie są trudne w wykonaniu i wszystko tak naprawdę sprowadza się do naszej fantazji. Gorzki smak, który nieco zneutralizuje słodycz, możemy sobie zapewnić np. poprzez użycie soku grejpfrutowego lub z czerwonej pomarańczy. Zamiast nich możemy również wykorzystać mocno zaparzoną czarną herbatę czy bezalkoholowe likiery. Przydadzą się również kwaśne syropy, np. naturalny z malin, z dzikiej róży czy czarnego bzu. Mocno zaparzona i schłodzona herbata z hibiskusa jest również polecana dla osób, które preferują nieco kwaśniejsze napoje.
Brzoskwinia z imbirem
Składniki
Brzoskwinie z puszki (w zależności od preferencji, zachowaj zalewę), łyżka startego imbiru, 2 łyżki miodu (opcjonalnie), woda niegazowana, kostki lodu
Wykonanie
Zmiksuj brzoskwinie razem z zalewą, z imbirem i miodem. Jeśli lubisz kawałki owoców pływające w napoju, przelej masę do dzbanka, jednak możesz ją również przecedzić przez sito. Dopełnij wodą i lodem.
Musująca limonka
Składniki
Sok z limonki – ok. pół szklanki, miód do smaku, cały pęczek świeżych liści mięty, skruszony lód, woda gazowana
Wykonanie
Wymieszaj miód z sokiem z limonki. W osobnym naczyniu rozgnieć liście mięty, by puściły sok i aromat. Dorzuć do dzbanka, zalej wodą oraz sokiem z miodem. Dopełnij lodem. Podawaj od razu, by woda się nie odgazowała.
W wersji bezalkoholowego mojito możemy miód zastąpić brązowym cukrem oraz zakupić syrop o smaku tego drinka bez zawartości alkoholu.
Chłodnik ogórkowy
Składniki
2 średniej wielkości ogórki, obrane i posiekane, sok z limonki, 2 łyżki miodu lub syropu klonowego, woda gazowana lub niegazowana, limonka pokrojona
w cząstki do dekoracji, kruszony lód
Wykonanie
Ogórek pokrój w drobną kostkę lub plastry, przełóż do misy lub dzbanka, by nie stracić soku, który może puścić. Zalej sokiem z limonki, miodem i wodą. Wstaw do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem dopełnij kruszonym lodem i limonkami pokrojonymi w cząstki do dekoracji.
W tym mocktailu wodę gazowaną można zastąpić tonikiem.
Owocowo-bazyliowo
Składniki
Paczka owoców jagodowych mrożonych: truskawki, jagody, borówki, maliny, sok z cytryny do smaku, miód lub syrop klonowy do smaku, woda niegazowana, garść liści bazylii, dobrze umytych, lód w kostkach lub kruszony
Wykonanie
W naczyniu rozgnieć liście bazylii, by puściły sok i aromat. W osobnym naczyniu zmiksuj owoce z sokiem z cytryny i miodem/syropem klonowym, dodaj bazylię wraz z sokiem i znów zmiksuj. Przełóż owoce do dużej misy na poncz, dopełnij wodą, dorzuć lód.
Herbaty ziołowe
Ziołowe herbaty znane są ze swoich właściwości wspomagających trawienie, a to zdecydowanie przyda nam się podczas sylwestrowego poczęstunku. Jeśli nie uśmiecha Ci się wypijanie ciepłego napoju podczas imprezy, przygotuj dzbanek herbaty, np. miętowej, malinowej, z dzikiej róży czy rumianku i mocno ją schłodź. Po wystudzeniu dodaj do niej kostki lodu i sok z cytryny lub limonki. Osiągniesz ten sam efekt orzeźwienia, a przy okazji wspomożesz swój układ pokarmowy w przetworzeniu tego całego jedzenia, które z reguły pojawia się na stole przy tej okazji.
Gorzka pomarańcza
Składniki
Sok z pomarańczy i sok z czerwonej pomarańczy lub grejpfruta w proporcji 3 do 1, łyżka stołowa syropu klonowego lub ciekłego miodu, woda gazowana, plaster wybranego cytrusa do dekoracji.
Wykonanie
W szklance lub dekoracyjnym słoiku połącz obydwa soki z syropem, dopełnij lodem i wodą. Dobierz proporcje do swoich własnych preferencji goryczy. Delikatnie wymieszaj, udekoruj plastrem owoca cytrusowego.
Do sylwestrowych orzeżwiających drinków bezalkoholowych doskonale sprawdzi się również kompot z suszu, doprawiony cytryną, miętą i porządnie schłodzony.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.