dieta lekkostrawna w zimie

Dieta lekkostrawna w zimie

,

Dlaczego, kiedy nadchodzi jesień i zima, czujemy potrzebę jedzenia większej ilości pokarmów ciężkostrawnych i tłustych? Czy jest to zapisane w naszych genach i czy dieta lekkostrawna jest w stanie zapewnić nam ten sam efekt?

Dieta zimowa

Dlaczego w zimie większość ludzi w naszej strefie klimatycznej czuje potrzebę jedzenia więcej? Jest to czysto biologiczna reakcja organizmu, którego jedynym zadaniem jest przeżyć. Podczas chłodu, temperatura ciała spada, a żeby utrzymać ją na optymalnym poziomie, ciało czerpie energię z tkanki tłuszczowej i spożywanych kalorii. Chęć jedzenia większych i bardziej tłustych porcji jest więc niejako wpisana w nasze geny. Czy jest to jednak właściwe i czy zawsze tłuste oznacza pożywne? Dieta lekkostrawna ma za zadanie odciążenie układu pokarmowego. Polega na takim komponowaniu posiłków, aby nie zawierały mięsa i tłuszczu jako podstawy oraz na spożywaniu mniejszych, ale częstszych porcji.

Zdrowa dieta zimą

To, co faktycznie powinniśmy jeść, gdy na dworze jest zimno, zależy w głównej mierze od naszego własnego metabolizmu, trybu życia i potrzeb. Aktywność fizyczna również wpływa na to, co jemy i jak to potem trawimy. Dlatego dieta lekkostrawna może być doskonałym wyjściem dla jednych, podczas gdy dla innych jest nie do pomyślenia.

farmaceutka w aptece

Na czym polega zdrowe odżywianie zimą? Zmiany wprowadzone do jadłospisu nie muszą być wielkie, aby dieta lekkostrawna spełniła swoje zadanie. Dania zimowe najczęściej składają się z mięsa, dużej ilości sosu lub tłuszczu, produktów skrobiowych (np. ziemniaków okraszonych masłem) i sałatek jarzynowych. Tymczasem można ulubione potrawy nieco zmodyfikować, aby uzyskać podobny efekt energetyczny, przy mniejszym obciążeniu układu pokarmowego.

Dieta lekkostrawna: jakie owoce jeść zimą?

Oczywiście najlepiej sezonowe i lokalne. Do absolutnych zwycięzców owocowo-zdrowotnego rankingu należą jabłka. Są dostępne przez cały rok, mają mnóstwo wartości odżywczych i są idealnym dodatkiem do ciężkich, zimowych potraw. Jabłka zawierają witaminy A, C, E, K oraz minerały: potas, fosfor, sód i wapń. Po obróbce termicznej (np. pieczeniu), idealnie nadają się dla dzieci na biegunkę. W takiej formie mogą je również spożywać cierpiące na schorzenia żołądkowe. Najwięcej wartości odżywczych, jednak posiadają surowe i w skórce.

Kolejnym owocem, które z pewnością warto jeść regularnie w zimie, są gruszki. Chociaż sezon na nie trwa do końca września, długo utrzymująca się ciepła pogoda może ten czas wydłużyć. Właśnie wtedy są najsoczystsze i najświeższe. Poza magnezem i wapniem dostarczają witaminy PP, C, A oraz tych z grupy B. Gruszki mogą być doskonałym dodatkiem do diety lekkostrawnej podczas zimy, zarówno surowe, jak i pieczone.

Jeżeli tęskni się za owocami lata, warto postawić na mrożone. Są one zamrażane w najlepszym dla nich okresie, co znaczy, że zachowują większość swoich walorów zdrowotnych. Lokalne maliny, truskawki i jeżyny mrożone są lepszym wyborem niż te szklarniowe.

jakie owoce jeść zimą?

Dieta lekkostrawna: jakie warzywa jeść w zimie?

Warzywa powinny być podstawą diety lekkostrawnej nie tylko w zimie, ale przez cały rok. Podczas chłodów warto jednak korzystać z warzyw sezonowych i lokalnych przede wszystkim. W naszym klimacie można do woli korzystać z warzyw korzeniowych i bulwiastych. Jakich?

Ziemniaki to prawdziwa skarbnica witaminy C. Chociaż mają wysoki indeks glikemiczny, mogą być spożywane w umiarkowanych ilościach przez każdego. Same ziemniaki są również lekkostrawne, a to dodatek ciężkich sosów i mięs sprawia, że czujemy się po nich ciężko. Jak je przygotowywać, aby czerpać jak najwięcej zdrowia? W diecie zimowej poleca się z pewnością ziemniaki pieczone oraz jako składnik zup, gdyż wtedy nie tracą cennych witamin i minerałów. Jeśli lubimy ziemniaki ugotowane i utłuczone, można ograniczyć ilość wody lub ugotować je w szybkowarze, a wywar wykorzystać jako podstawę zupy. Ziemniaki można łączyć z dowolnymi przyprawami i ziołami – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Czerwone buraki kojarzą się nam głównie z barszczem, ćwikłą lub surówką. Buraki doskonale smakują również pieczone, a można wykorzystać jako zamiennik tłustych i ciężkich mięs. Fantastycznym źródłem naturalnych probiotyków będzie również domowy zakwas buraczany. Buraki doskonale oczyszczają organizm, dlatego idealnie nadają się na pory roku, kiedy zjadamy więcej ciężkich pokarmów.

Surowe warzywa: jakie najlepsze na trawienie?

Czarna rzepa jest dość łatwo dostępna w zimie i bardzo często spożywa się ją w postaci potartej surówki. Dzięki zawartości goryczki pobudza wydzielanie soków trawiennych, przez co jest niezwykle przydatna w diecie zimowej. Czarną rzepę można również poddawać obróbce termicznej, szczególnie jeśli ktoś ma wrażliwy żołądek lub nie przepada za jej charakterystycznym, pikantnym smakiem.

Kiszonki to mocno zakorzeniona tradycja w krajach Europy środkowej i wschodniej oraz w Azji. Są uważane za naturalne probiotyki i skarbnicę witamin oraz minerałów. Kwas mlekowy świetnie działa na układ pokarmowy, więc surówki z kiszonek to doskonały dodatek do obiadów i kolacji. Co więcej, są niskokaloryczne i mają dużo błonnika. Dobrej jakości kiszonki z kapusty, ogórków, ale również rzodkwi, buraków, a nawet kalafiora można kupić w sklepach, ale warto uważać na skład. Doskonałym dodatkiem do sałatki z rzepy, buraków lub z kiszonej kapusty jest również marchew. Kiszonki stosować można również w formie soków do spożycia w domu, w pracy, a nawet podczas zimowych spacerów.

Ciekawą alternatywą dla klasycznego posiłku, składającą się głównie z warzyw i owoców, są koktajle. Są proste i szybkie w przygotowaniu, a dostarczają wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Są doskonałym sposobem na odciążenie układu pokarmowego przy ciężkostrawnej diecie. Można je przygotowywać ze świeżych owoców i warzyw lokalnych i zagranicznych oraz z dodatkiem ulubionych ziół i przypraw.

Dieta lekkostrawna-oczyszczająca nie dla wszystkich?

Osoby cierpiące na choroby żołądka powinny mieć dietę ustawioną przez lekarza lub dietetyka. Ich jadłospis składa się głównie z warzyw i owoców, ale poddanych obróbce termicznej. Dlatego u nich, spożywanie surowych, świeżych produktów nie zawsze może zdać egzamin. Nie są im również polecane przyprawy mocno wspomagające metabolizm. Przy dolegliwościach ze strony górnego i środkowego odcinka układu pokarmowego, warto poradzić się lekarza zanim drastycznie zmieni się swoją regularną dietę.

preparaty na wątrobęsposoby na przejedzeniekrople na trawienieleki homeopatyczne na trawienieulgix trawienie plus kapsułki