dieta sokowa oczyszczająca

Dieta sokowa oczyszczająca – czy jest zdrowa i czy warto ją stosować?

,

dieta sokowa oczyszczająca

Nie ma wątpliwości, że owoce i warzywa są dla nas zdrowe pod wieloma względami. Są bogate w antyoksydanty, które wspomagają nasz układ odpornościowy, witaminy oraz minerały. Pomagają zwalczać stany zapalne. Z przewagą warzyw, powinny być podstawą naszej codziennej diety. Owoce są też doskonałą alternatywą dla słodyczy dla naszych najmłodszych członków rodziny. Czy jednak z sokami, szczególnie dietą sokową, jest podobnie?

Dieta sokowa – czym jest?

Na początek – sok jest cieczą wyciśniętą z owoców i warzyw. Pozyskiwać sok można ręcznie lub mechanicznie za pomocą sokowirówki bądź wyciskarki. W przypadku sokowirówki odciska się miąższ, pestki i inne części stałe, natomiast wyciskarki są w stanie większość owocu przerobić na ciecz. Wyciskarki działają wolniej, dzięki czemu więcej tej części stałej zostanie włączone do uzyskanego soku.

farmaceutka w aptece

Czemu służyć ma dieta sokowa, a więc opieranie swojego jadłospisu właśnie na tej formie owoców i warzyw?

Detoksykacja

Jest to jeden z podstawowych powodów, dla których niektórzy przerzucają się na soki. Jarzyny i owoce zawierają całą masę przeciwutleniaczy, które są nam bardzo potrzebne do zwalczania stresu oksydacyjnego. Są też bogate w błonnik, który wspomaga trawienie. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że dieta sokowa może w ten sposób na nas działać. Co więcej, ogólnie zdrowy organizm nie musi się nadmiernie oczyszczać, a kuracje detoksykujące powinny być zalecane przez lekarza po wykonaniu dokładnych badań laboratoryjnych.

Gdzie więc leży prawda?

Sok może być niezłym sposobem na wprowadzenie porcji owoców i warzyw do diety u osób, które nie spożywają ich wystarczająco. Nie może to jednak być jedyna forma tego typu produktów w diecie, o czym więcej można przeczytać poniżej.

Ograniczenie kalorii

Soki mają służyć obniżeniu liczby kalorii w diecie poprzez zastąpienie wielu niezdrowych, często nadmiernie przetworzonych dań. Jednym słowem, zamiast niezdrowej przekąski w formie czipsów czy słodyczy, w założeniu mamy napić się świeżego soku. Teoretycznie jest to dobry tok myślenia, jednak soki zawierają więcej cukrów prostych niż jarzyny i owoce nieprzetworzone, a jednocześnie ilość błonnika jest ograniczona. Zatem kalorii na pewno będzie mniej niż przy batoniku, ale nie będzie to idealne rozwiązanie.

Jakie więc korzyści może przynieść picie soków?

Nie ulega wątpliwości, że gdy pijemy soki zamiast podjadać niezdrowo, dostarczamy organizmowi wielu korzystnych dal nas składników pokarmowych, w tym witamin z grupy B, witaminy C i potasu. Szczególnie, jeśli do naszego soku dodamy zioła, np. miętę, pietruszkę zieloną czy bazylię. Jest to dobry sposób na wprowadzenie owoców i warzyw do diety, jeśli obecnie w ogóle ich nie spożywamy.

Ponadto, są pewne soki, które mają bardzo konkretne korzyści zdrowotne i warto je włączyć do diety. Należy do nich np. świeżo wyciskany sok z granatów, polecany w celu wzmocnienia zdrowia męskich narządów płciowych oraz wzbogacenia diety w dużą ilość witaminy C. Polifenole obecne w sokach są również korzystne dla układu nerwowego.

Dieta sokowa – ile dni trwa?

To zależy od programu, w którym chcemy stosować dietę. Może to być zaledwie kilka dni, dwa tygodnie lub parę miesięcy. Specjaliści jednak uważają, że permanentne stosowanie diety opierającej się tylko lub w głównej mierze na sokach owocowych i warzywnych może być dla zdrowia niekorzystne, bo eliminuje z jadłospisu wiele niezbędnych nam składników, w tym białka, węglowodanów złożonych czy zdrowych tłuszczu i kwasów omega.

Dieta sokowa – na czym polega różnica?

Różnica pomiędzy piciem soków owocowo-warzywnych a jedzeniem świeżych owoców i jarzyn jest głównym powodem kontrowersji stosowania tego typu diety. Wiele osób, w tym specjalistów z zakresu żywienia, zarzuca jej bowiem, że nie jest faktycznie zdrowa, pomimo tego, że opiera się na najzdrowszych produktach. Dlaczego?

Owoce i warzywa zawierają nie tylko witaminy i mikroelementy, ale przede wszystkim najbardziej korzystną dla nas formę błonnika. Błonnik rozpuszczalny w wodzie wnosi szereg korzyści dla zdrowia:

  • odżywia mikrobiom jelitowy
  • wspomaga trawienie różnego rodzaju pokarmów
  • co bardzo istotne, wzmacnia śluzówkę jelita, dzięki czemu cukry spożywane z dietą wchłaniają się wolniej i nie powodują nagłych wzrostów i spadków glukozy

W przygotowaniu soków większa część tego błonnika zostaje utracona, ostateczny produkt spożywczy będzie więc w dużej mierze go pozbawiony. Cukry natomiast pozostają, zatem dieta sokowa może wywoływać u stosującej go osoby silne wahania cukru, a więc i insuliny.

Ponadto, w jednej szklance soku znajduje się dużo więcej produktu niż gdybyśmy mieli spożyć je w naturalnej, nieprzetworzonej formie. Cały proces jedzenia – od gryzienia, przez produkcję śliny, przepychanie pokarmy wzdłuż przełyku aż do żołądka ma za zadanie m.in. wysyłać sygnał do mózgu o tym, że się najadamy. Sok ten proces zaburza i nie dość, że wypijemy go więcej, to szybciej będziemy głodni.

Z drugiej strony dieta sokowa może być dobrym sposobem na spożycie świeżych owoców i warzyw dla osób, które mają problemy z gryzieniem i połykaniem ich kawałków w formie nieprzetworzonej lub po prostu ich nie lubią. Warunkiem jednak jest, by nie przesadzać z ilością.

Czy więcej znaczy lepiej?

Niestety, w przypadku soków i świeżych warzyw oraz owoców lepszym rozwiązaniem jest zjedzenie kilku porcji surowych lub minimalnie przetworzonych (np. gotowanych na parze) przez cały dzień. Chcąc zapewnić sobie najlepszą dostępność wszystkich składników odżywczych, włącznie z błonnikiem i przeciwutleniaczami, warto po prostu założyć, że minimum połowę talerza stanowić będą właśnie warzywa.

Wychodzenie z diety sokowej

Diety sokowej nie kończy się od razu i drastycznie, bo wywoła to dla organizmu szok i przywróci utracone w procesie kilogramy (nieraz z domiastką). Należy to robić stopniowo, pamiętając, że organizm musi na nowo przyzwyczaić się do standardowych produktów spożywczych.