jak przygotować się do badania krzywej cukrowej w ciąży

Jak przygotować się do badania krzywej cukrowej w ciąży?

, , , , ,

jak przygotować się do badania krzywej cukrowej w ciąży

Krzywa cukrowa, czyli test obciążenia glukozą jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w czasie ciąży. Jak się do niego przygotować, aby nie zaburzyć wyniku i w którym tygodniu ciąży przeprowadza się tę procedurę?

Doustny test obciążenia glukozą (oral glucose tolerance test – OGTT) popularnie jest nazywany krzywą cukrową. Za jego pomocą sprawdza się, czy przyszła mama nie cierpi na cukrzycę ciążową – chorobę, która stanowi zagrożenie dla ciężarnej, jak i dziecka w jej łonie. To badanie jest nieinwazyjne i bardzo proste, wymaga jedynie nieco cierpliwości.

farmaceutka w aptece

Krzywa cukrowa w ciąży – przygotowanie do badania:

  • można się upewnić, czy w punkcie, gdzie będzie przeprowadzony test obciążeniowy jest dostępna glukoza w proszku, czy należy pojawić się z własną. W przypadku samodzielnego zakupu glukozy zaleca się konsultacje z lekarzem w celu uzyskania informacji, jaka dawka produktu jest dla nas wskazana
  • 3 dni przed badaniem należy stosować swoją zwyczajową dietę i zachować standardową dla nas aktywność fizyczną
  • badanie wykonuje się na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek może być spożyty na około 12 do 14 godzin przed wykonaniem testu obciążeniowego. Po tym czasie można pić tylko czystą wodę
  • krzywa cukru powinna być sprawdzona rano, po około 8 do 12 godzin snu
  • po pojawieniu się w punkcie badań zostanie od nas pobrana krew, a następnie otrzymamy roztwór glukozy, który należy wypić od 3 do 5 minut. Następne pobranie krwi do badania odbędzie się za około 1 do 2 godzin. W tym czasie nie należy opuszczać punktu badań i wstrzymać się od wysiłku fizycznego.

W którym tygodniu ciąży można wykonać badanie krzywej cukrowej?

OGTT zwykle wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży. W przypadku wystąpienia czynników ryzyka jest realizowany szybciej, bo już na samym początku ciąży.

Polecane produkty