Jak zrobić domową inhalację?
Przed inhalacją należy zadbać o toaletę nosa – czyli nawilżyć go solą fizjologiczną, a następnie oczyścić. Dzięki temu prozdrowotne składniki produktu do inhalowania będą mogły efektywniej działać na nasz organizm.
Inhalacje bez dodatkowego sprzętu
Inhalacje w domu można wykonać przy użyciu miski z gorącą wodą, czystego ręcznika oraz ziołowych dodatków. To rozwiązanie jest budżetowe i nie jest do niego potrzebny dodatkowy sprzętu. Aby wykonać taką inhalację, wystarczy wlać wrzątek do miski i dodać zioła lub kilka kropel olejku. Głowę pochylamy nad miską, przykrywamy ją ręcznikiem, tak aby zasłaniał miskę i przez kilka minut wdychamy nosem ziołowe opary. Podczas takich inhalacji należy zachować ostrożność, aby się nie poparzyć, ani nie podrażnić śluzówek zbyt gorącą parą.
Jest to budżetowy sposób, jeszcze z czasów naszych babć. Warto go znać, bo może się przydać w sytuacji awaryjnej, gdy nasz inhalator się zepsuje lub, gdy nie będzie możliwości zakupu nowego.
Jak prawidłowo używać inhalatora?
Inhalator to urządzenie, które w wygodny sposób pomaga zaaplikować lek i nie rzadko ochronić nas przed koniecznością zażycia antybiotyku. W przeciwieństwie do opisanego wyżej sposoby z miską i gorącą wodą, użycie inhalatora nie grozi poparzeniem. Aby go prawidłowo używać, wystarczy przestrzegać kilku zasad:
- przed użyciem urządzenia należy umyć dłonie, aby przez przypadek nie zanieczyścić leku lub innego preparatu, którym będziemy się inhalować
- inhalator należy umyć po każdym użyciu przy użyciu wody i łagodnego detergentu, a następnie osuszyć. Dzięki temu pozbędziemy się resztek leków, które pozostały w zakamarkach maseczki, ustnika czy pojemnika na preparat. Maseczkę można dodatkowo zdezynfekować. Gumowy wężyk myję się tylko wtedy, gdy osadziły się w nim kropelki preparatu. Jeśli będzie kłopot z jego doczyszczeniem, to ten element można wymienić na nowy. Na koniec można włączyć sprzęt na chwilę, aby sprzężone powietrze usunęło pozostałą wodę
- jeśli do inhalacji był stosowany produkt inny niż sól fizjologiczna, należy przepłukać jamę ustną i umyć twarz. Ma to za zadanie uchronić nas przed rozwojem pleśniawek w jamie ustnej. A po inhalacji lekami sterydowymi należy dodatkowo umyć zęby. Dzięki temu zabezpieczymy się przed grzybicą jamy ustnej, podrażnieniem gardła czy chrypką
- małe dzieci po inhalacji należy oklepać po pleckach, ponieważ ułatwia to im odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny. Maluszki nie potrafią jeszcze, samodzielnie wydmuchać nosa, ani efektywnie kasłać. Dlatego, jako rodzice lub ich opiekunowie możemy im w tym pomóc.
Jak bezpiecznie oklepać plecki dziecka? Należy małego pacjenta położyć na naszych kolanach – brzuchem do dołu. Głowa dziecka powinna być niżej usytuowana niż pupa. Naszą dłoń ułóżmy w kształt „łódki” i zacznijmy oklepywać plecki dziecka od dołu do góry. Ważne, aby omijać okolice nerek i kręgosłupa. Po takiej procedurze dziecko powinno zacząć kaszleć, co ułatwi mu odkrztuszenie zalegającej wydzieliny. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonać oklepywanie, poprośmy pediatrę o instruktaż
Inhalacje należy powtarzać do 3 razy dziennie przez kilka dni. Jeśli po tym czasie nie zauważymy poprawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.