Olej jojoba – INCI
Emolient tłusty, składnik aktywny pochodzenia roślinnego.
Bezpieczny dla skóry, rzadko wywołuje reakcje nadwrażliwości i może być używany w produktach kosmetycznych i w czystej postaci również przez dzieci oraz kobiety w ciąży.

Olej jojoba – właściwości
Simmondsia Chinensis Seed Oil to de facto wosk roślinny pozyskiwany z krzewów rosnących w Ameryce Północnej. Jest jednym z najpowszechniej stosowanych w kosmetyce składników, a jego szczególne właściwości są doceniane zarówno w typowo kosmetycznych preparatach, jak i w dermokosmetykach.
Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę z uwagi na fakt, że estry woskowe, z których się składa, bardzo przypomina ludzkie sebum. Jest również stabilny i nie ulega utlenieniu ani nie jełczeje jak inne oleje. Jest bardzo bogaty w witaminę E (tokoferol), witaminy z grupy B, skwalen oraz nawilżające kwasy tłuszczowe.
Znalazł zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz włosów. Nie jest zalecany do spożycia w żadnej formie.
Olej jojoba na twarz
W pielęgnacji skóry twarzy z pewnością największą zaletą oleju jojoba jest fakt, że dopasowuje się on do potrzeb skóry, niezależnie od jej typu. Pomimo faktu, że jest on emolientem tłustym, dobrze się wchłania i nie pozostawia na długo tłustej warstwy. Jest częstym składnikiem kremów na dzień i pod makijaż.
Nie działa komedogennie, dlatego jest bezpieczny dla skóry tłustej i trądzikowej. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, więc wspomaga łagodzenie stanów zapalnych skóry. W przypadku skóry suchej działa nawilżająco i ochronnie przed utratą naturalnej wilgoci. Witamina E oraz przeciwutleniacze pomagają regenerować skórę przesuszoną, która pęka i staje się z czasem szorstka i podatna na uszkodzenia.
Osoby z cerą dojrzałą docenią również właściwości przeciwstarzeniowe oleju jojoba. Zawiera on skwalen oraz fitosterole, które chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także stymuluje produkcję własną kolagenu. Olej jojoba można stosować w czystej postaci jako serum na noc, jako dodatek do ulubionego kremu oraz olejek do demakijażu.
Olej jojoba na włosy
Olejowanie włosów zyskało w ostatnich latach dużą popularność, a odpowiednio dobrany preparat może dodać skuteczności pielęgnacyjnym rytuałom. Warto wspomnieć, że wszystkie pozytywne skutki stosowania oleju jojoba w przypadku skóry pojawiają się również w pielęgnacji włosów.
Olej jojoba możemy stosować na skórę głowy w celu jej nawilżenia i regulacji produkcji sebum. Możemy go wsmarowywać np. po zastosowaniu szamponów mocno oczyszczających, nazywanych potocznie „rypaczami”. Może on złagodzić objawy swędzenia i pieczenia skóry głowy spowodowane mocnym przesuszeniem. Doskonale nadaje się dla osób mających wrażliwy skalp. Stosowany w masażu skóry głowy może również wspomagać ukrwienie i pobudzać cebulki włosów do porostu.
Olej jojoba można w czystej postaci stosować na końcówki włosów w celu ich ochrony przed łamaniem i rozdwajaniem. Sam w sobie nie zawiera silikonu, wnika we włos, tworząc ochronną warstwę, ale nie przeciążając samych pukli. Nie ma przy tym znaczenia, czy włosy są suche, przetłuszczające się, kręcone czy proste. W przypadku włosów suchych, sebum rozprowadzane jest w większości w okolicy skalpu, a końcówki najczęściej pozostają przesuszone. Olej jojoba może temu zaradzić.
Olej jojoba można spotkać w wielu kosmetykach do włosów, szczególnie w odżywkach i maskach. Ale możemy go również stosować jako maskę przed myciem, delikatnie i w niewielkiej ilości rozprowadzać przed suszeniem, a także dodawać do szamponu.
Olej jojoba znajdziemy w takich kosmetykach, jak:

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.