Pielęgnacja skóry niemowlaka – czyli jak ją nawilżyć i unikać podrażnień
Skóra dziecka a dorosłego – czym się różnią?
Skóra nowo narodzonych dzieci jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego tak istotna jest jej właściwa pielęgnacja. Co istotne jej płaszcz hydrolipidowy jest cieńszy niż u dorosłej osoby. A odczyn skóry typowy dla dorosłych (pH od 5,4 do 5,9) noworodki osiągają dopiero po kilku tygodniach życia. Ich skóra właściwa zawiera również mniej włókien elastycznych i kolagenu. Dodatkowo noworodki nie pocą się i wykazują większą wrażliwość na promienie UV. W związku z tym podczas pielęgnacji dzieci należy wykazać się delikatnością i nie pocierać ich skóry.
Jak dbać o skórę niemowlaka?
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być dostosowane do aktualnych potrzeb dziecka i jego wieku. Wybierajmy kosmetyki o krótkim i naturalnym składzie. Z uwagi na fakt, że skóra małego dziecka jest wyjątkowo cienka, postępujmy z nią bardzo delikatnie. Aby uniknąć przypadkowego zadrapania dziecka, pilnujmy, aby mieć krótkie paznokcie. Zdejmijmy też biżuterię, zwłaszcza tą, która może podrażnić skórę dziecka poprzez ostre krawędzie czy kamienie. Dziecięce ubranka oraz pieluszki tetrowe zalecamy prać w środkach przeznaczonych dla nowo narodzonych dzieci. Dzięki temu unikniemy podrażnień skóry, zwłaszcza u wcześniaków. W pierwszych tygodniach życia możemy zaobserwować suchą skórę u niemowlaków, jest to spowodowane między innymi przez niedojrzałość gruczołów łojowych, które między innymi odpowiadają za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry.
Czego unikać w pielęgnacji skóry niemowlaka?
Pierwsza kąpiel noworodka i zabiegi pielęgnacyjne mogą na początku wydawać się trudne, zwłaszcza u niedoświadczonych rodziców. W tym artykule postaramy się jednak odczarować ten temat i pokazać, że dbanie o higienę dziecka może być proste i przyjemne.
Wracając do pielęgnacji, wybierajmy kosmetyki dostosowane do wieku i predyspozycji dziecka, na przykład Linomag olejek do kąpieli można używać już od pierwszego miesiąca życia. Jest to o tyle istotne, że preparaty dla dorosłych mogą podrażnić skórę dziecka. Dobrą praktyką jest stosowanie produktów hipoalergicznych.
Skóra dziecka po narodzinach może być przesuszona przez zmianę środowiska. W związku z tym nie kąpmy dziecka kilka razy na dobę. Pamiętajmy, że podczas „awaryjnych sytuacji” można przebrać dziecko i oczyścić tylko zanieczyszczone miejsce na skórze. Aktualnie specjaliści zalecają, aby niemowlę kąpać co 2 do 3 dni, ponieważ nie brudzi się aż tak intensywnie i nie poci. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: jak często kąpać niemowlaka?
Kompletując garderobę młodego człowieka, stawiajmy na ubranka wykonane z naturalnych składników, najlepiej z bawełny. Syntetyczne i nieprzewiewne włókna mogą sprzyjać przegrzewaniu się dziecka i powstawaniu potówek, czyli czerwonych krostek na skórze.
Pielęgnacja skóry niemowlaka – kosmetyki
Jeszcze przed narodzinami dziecka warto zorganizować kosmetyczkę dla niego. Co do niej włożyć? Po pierwsze preparaty do pielęgnacji pupy dziecka, aby ją zabezpieczyć przed nieprzyjemnymi odparzeniami. Bardzo popularny wśród rodziców jest Linomag maść z olejem lnianym. Tego typu produktów dziecko będzie potrzebowało dużo, ponieważ będzie nimi smarowane przy okazji zmiany pieluszki, czyli kilka razy dziennie.
Po drugie kosmetyki do kąpieli, które są dedykowane dla niemowląt, czyli na przykład: delikatne mydło czy Linomag płyn do kąpieli, przeznaczone dla dzieci niemowląt od 7. miesiąca życia. Stosując myjki, wybierajmy takie, które można wyparzyć, to zapewni dziecku właściwy poziom higieny.
Kosmetyki do nawilżania powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb dziecka. Do pielęgnacji bardzo suchej skóry rekomendujemy nawilżające emolienty o prostym składzie bez dodatkowych substancji zapachowych.
Do ewentualnych skaleczeń czy gojącego się kikuta pępowinowego zalecamy stosowanie środków antyseptycznych bez alkoholu oraz barwników, które nie spowodują uczucia bólu u dziecka. Dodatkowo przydatne będą waciki i gaziki, a także mokre chusteczki.
Czym nawilżyć skórę niemowlaka po kąpieli?
Nasze babcie i mamy smarowały niemowlęta po kąpieli oliwką. Miało to za zadanie nawilżyć skórę i przy okazji wyciszało dziecko dzięki delikatnemu masażowi. Dziś uważa się, że oliwka mimo swojej skuteczności może być jednak zbyt ciężkim produktem dla delikatnego ciała dziecka. I zaleca się stosowanie lżejszych produktów w postaci dedykowanych balsamów czy mleczek do ciała wzbogaconych o witaminę E.
Czym nawilżyć skórę głowy?
U około 70% nowo narodzonych dzieci pojawia się ciemieniucha, czyli żółte tłuste łuski na owłosionej skórze głowy. Warto podkreślić, że ciemieniucha nie jest chorobą, ale może utrudniać skórze dostęp do powietrza. Zwykle pojawia się między 2 a 10 tygodniem życia. Mimo że nie wygląda estetycznie, to nie powoduje u dziecka bólu czy swędzenia. Zwykle mija w okolicy 3 miesiąca życia dziecka, ale są przypadki, gdy utrzymuje się dłużej, wtedy warto zasięgnąć porady pediatry.
Jak usunąć ciemieniuchę? Na kilka godzin przed kąpielą można delikatnie posmarować główkę dziecka oliwką. Następnie podczas kąpieli ostrożnie zmyć oliwkę za pomocą wody i nawilżającego szamponu, na przykład Linomag Szampon, który można stosować od pierwszego dnia życia. W kolejnym kroku już podczas wycierania dziecka można delikatnie wyczesać ciemieniuchę za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Zwróćmy uwagę, na to, aby nie pocierać na siłę szczotką skóry głowy. W sytuacji, jeśli takie zabiegi okażą się niewystarczające, należy skontaktować się z pediatrą.
Jakie kosmetyki stosować na odparzenia u niemowląt?
Do pieluszkowego odparzenia dochodzi zwykle, gdy skóra dziecka jest przez dłuższy czas narażona na działanie czynnika drażniącego, w tym wypadku moczu i kału. Mechaniczne pocieranie pieluszki o skórę również może przyczynić się do powstania podrażnienia. Jak uchronić dziecko przed odparzeniem? Kluczem jest higiena, czyli częsta zmiana pieluszki – nawet co 2 do 3 godzin. Zabrudzoną pupę należy oczyszczać wacikami zamoczonymi w wodzie z szarym mydłem lub skorzystać z hipoalergicznych mokrych chusteczek bez dodatków zapachowych. Na koniec na skórę należy nałożyć natłuszczający preparat, na przykład Linomag krem, który stworzy barierę między skórą dziecka a zawartością brudnej pieluszki.
Co w sytuacji, gdy mimo naszych starań jednak dojdzie do odparzenia skóry dziecka? Wówczas nadal należy dbać o higienę dziecka, zgodnie z powyższymi zalecaniami. Dodatkowo należy zadbać, aby podrażniona skóra miała dostęp do świeżego powietrza, czyli w miarę możliwości pozostawiać dziecko bez pieluszki. W ostrych przypadkach odparzenia, gdy na skórze pojawią się małe ranki należy udać się do lekarza, który wdroży inną procedurę leczenia.
Ochrona skóry niemowlaka przed zimnym powietrzem
Jesienią i zimą przed wyjściem na spacer z niemowlęciem zaleca się, aby posmarować jego twarz ochronnym kremem, na przykład Linomag Cold Cream. Dzięki tłustej konsystencji stworzy na skórze dziecka filtr, który zabezpieczy ją przed działaniem chłodu oraz zimnego powietrza. Takie profilaktyczne działanie zminimalizuje ryzyko powstania na jego twarzy podrażnień, zwłaszcza w okolicy policzków, nosa i ust. Dzięki temu skóra nadmiernie nie straci wilgoci, a jej płaszcz hydrolipidowy nie zostanie naruszony. W sytuacji, gdy nasze dziecko przeziębi się, polecamy Salorhin aroma BABY z ułatwiającymi oddychanie olejkami eterycznymi. Można nacierać nim klatkę piersiową maluszka już od pierwszego dnia życia.
Pielęgnacja skóry niemowlęcia – podsumowanie
Dbanie o higienę i codzienna pielęgnacja to rutyna osób zajmujących się dziećmi. Z każdym dniem nabierają coraz większej biegłości w tym zakresie. Dzięki temu zabezpieczają skórę niemowląt przed przesuszeniem oraz drażniącymi czynnikami. I tu z pomocą przychodzą produkty od Ziołoleku: między innymi krem dla noworodków czy lanolina dla mamy dziecka.
Źródła:
1. prof. dr hab. med. M. Czarnecka-Operacz, dr med. D. Jenerowicz, „Pielęgnacja skóry noworodka, kąpiel noworodka i niemowlęcia”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-noworodka-kapiel-noworodka-i-niemowlecia, Dostęp dn. 10-09-2024 r.
2. N. Wyciślik-Piróg, „Pielęgnacja skóry dziecka”, Opieka Okołoporodowa, https://www.opiekaokoloporodowa.pl/artykul/pielegnacja-skory-dziecka, Dostęp dn. 10-09-2024 r.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.