przyczyny udarów mózgu

Przyczyny udarów niedokrwiennych – wiemy o nich coraz więcej!

,

przyczyny udarów mózgu

Udar niedokrwienny, najbardziej rozpowszechniony rodzaj udaru mózgu, charakteryzuje się nagłym zaburzeniem przepływu krwi do określonego obszaru narządu, wywołując całą kaskadę zdarzeń mających poważne konsekwencje dla zdrowia. Główną jego przyczyną jest niedrożność naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg, wynikająca z reguły z tworzenia się skrzepów krwi lub blaszek miażdżycowych w tych krytycznych dla nas szlakach. Rozumiejąc złożoną interakcję tych czynników, można ukierunkować swoje wysiłki na profilaktykę udarów, ich wczesne wykrycie, przede wszystkim przez siebie i bliskich oraz odpowiednio sprawne wezwanie pomocy medycznej, co nie tylko ratuje życie, ale i zmniejsza natężenie konsekwencji zdrowotnych.

Udar niedokrwienny – czym jest?

Udar niedokrwienny występuje, gdy mamy do czynienia z przerwanym dopływem krwi do określonej części mózgu. Przerwa ta zazwyczaj spowodowana jest zablokowaniem przez obcy obiekt (np. kawałek kości lub zęba) bądź zakrzepem, który blokuje światło naczynia krwionośnego i ogranicza dopływ tlenu oraz składników odżywczych do tkanek mózgu. Udar niedokrwienny jest zdecydowanie częstszy niż udar krwotoczny.

farmaceutka w aptece

Wyróżnia się dwa główne typy udaru niedokrwiennego:

  • zakrzepowy – występujący, gdy w tętnicy doprowadzającej krew do mózgu tworzy się skrzep krwi, a który sukcesywnie zaczyna blokować dopływ krwi do określonej części mózgu,
  • zatorowy – występuje, gdy skrzep lub inny obiekt tworzy się w innym miejscu w organizmie, a następnie przemieszcza się z krwiobiegiem do węższej tętnicy w mózgu.

Dotknięta udarem niedokrwiennym część mózgu zostaje pozbawiona tlenu i składników odżywczych, co następnie prowadzi do uszkodzenia lub obumarcia komórek mózgowych.

Objawy udaru niedokrwiennego

Objawy udaru niedokrwiennego mogą różnić się wśród osób dotkniętych nim, a także od lokalizacji i rozległości zatoru, ale często obejmują one nagłe osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi, problemy z mową i rozumieniem mowy oraz trudności z chodzeniem. Objawy można zacząć odczuwać szybciej niż nastąpi całkowite zablokowanie naczynia, ponieważ składniki odżywcze i tlen będą docierały do określonych tkanek w mniejszej ilości, co mózg i cały organizm odczuje.

Jak sprawdzić, czy udar dotknął bliską nam osobę?

Chociaż definitywnej diagnozy może dokonać wyłącznie personel medyczny, możemy z powodzeniem stwierdzić, czy z osobą nam bliską, zachowującą się w nietypowy sposób, dzieje się coś złego. Służy do tego test FAST:

  • F jak face, czyli twarz – poproś osobę badaną, aby się uśmiechnęła. Czy twarz po jednej stronie wykrzywia się jej w grymasie? Czy opada jej kącik ust, policzek i zewnętrzny kącik oka?
  • A jak arms, czyli ramiona – poproś ją/jego, by podniósł przed siebie wyprostowane ręce. Czy obie podnoszą się w takim samym tempie i z taką samą siłą, czy jedna opada lub w ogóle nie może się podnieść?
  • S jak speech, czyli mowa – poprosić ją/jego, by powtórzyła za tobą zdanie lub powiedziała coś od siebie. Czy mowa jest zaburzona? Czy ma problem ze zrozumieniem ciebie?
  • T jak telephone, czyli telefon po pomoc. Jeśli jeden lub wszystkie powyższe warunki zostały spełnione, nie czekaj i natychmiast wezwij pomoc, opisując dokładnie objawy i przeprowadzenie testu.

Posadź tę osobę na kanapie lub fotelu, z którego nie spadnie w razie utraty przytomności. Otwórz drzwi wejściowe, by ratownicy mogli wejść do mieszkania sami, nie opuszczaj mieszkania i nie zostawiaj chorego samego.

Czym różni się udar niedokrwienny od krwotocznego?

Udaru niedokrwiennego i krwotocznego nie należy ze sobą mylić, inaczej się też je leczy.

Udar krwotoczny występuje, gdy dochodzi do krwawienia w mózgu z powodu pęknięcia naczynia krwionośnego (np. tętniaka, malformacji tętniczo-żylnej czy nadciśnienia tętniczego).

W udarze krwotocznym, podobnie jak w niedokrwiennym, wyróżniamy dwa typy:

  • śródmózgowy, w którym występuje krwawienie wewnątrz mózgu oraz
  • podpajęczynówkowy, w którym krwawienie następuje do przestrzeni otaczającej mózg.

Objawy udaru krwotocznego mają charakter nagły, wynikają z szybkiego wypływu krwi z naczynia i naciskania jej na tkanki w postaci skrzepu lub nowo wytworzonej torbieli. Są to: nagły i silny ból (osoby, którym pękł tętniak opisują go jako nieporównywalny z niczym innym), nudności, wymioty, zaburzenia mowy, widzenia, ból karku i deficyty neurologiczne. Co istotne, nie wszystkie te objawy występują jednocześnie i w takim samym nasileniu, bo zależą od umiejscowienia udaru.

Kluczową różnicą między udarem krwotocznym i niedokrwiennym jest jego przyczyna, od której zależą również: nasilenie objawów, diagnostyka i leczenie. Podstawowym podobieństwem jest fakt, że obydwa rodzaje są nagłym przypadkiem medycznym i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, a czas jest kluczowy dla późniejszych rokowań pacjenta.

Przyczyny udaru niedokrwiennego

Dokładne przyczyny udaru nie zostały jeszcze w pełni poznane, ale zidentyfikowano już pewne czynniki ryzyka, które zdecydowanie zwiększają ryzyko jego wystąpienia.

Nadciśnienie tętnicze

Podwyższone ciśnienie krwi może z czasem uszkadzać naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów w tętnicach.

Migotanie przedsionków

Zaburzenia rytmu serca może prowadzić do tworzenia się skrzepów krwi w sercu, które następnie przemieszczą się do mózgu i spowodują udar niedokrwienny zatorowy.

Cukrzyca

Niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę (stwardnienie i zwężenie tętnic), co jest czynnikiem ryzyka udaru.

Wysoki poziom cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu, szczególnie lipoprotein niskiej gęstości, może przyczyniać się do gromadzenia złogów tłuszczowych w tętnicach, zwiększając ryzyko zatorów.

Palenie tytoniu

Dym papierosowy uszkadza naczynia krwionośne, sprzyja tworzeniu się w nich płytki i rozwojowi miażdżycy, co jest (jak wspomniano wyżej) istotnym czynnikiem ryzyka występowania udarów.

Otyłość

Nadmierna masa ciała i otyłość mogą być związane z różnymi schorzeniami, w tym metabolicznymi, jednak jest również znanym czynnikiem ryzyka udaru. Tym ważniejsze jest zadbanie o zdrowie w tym aspekcie (u jednym wystarczyć będzie deficyt kaloryczny i ruch, u innych – specjalistyczne leki albo operacja bariatryczna).

Brak aktywności fizycznej

Niezależnie od masy ciała, aktywność fizyczna, a raczej jej brak, może przyczyniać się do wzmacniania różnych czynników ryzyka, w tym cukrzycy i nadwagi czy niedostatecznej profilaktyki miażdżycowej.

Nadmierne spożycie alkoholu

Dla organizmu, w tym wątroby i mózgu, alkohol to trucizna, niezależnie od formy, w jakiej go pijemy. Alkohol podnosi ciśnienie, a spożywany w nadmiarze, przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia.

Historia rodzinna, płeć i wiek

Ryzyko udaru wzrasta po 55 roku życia, chociaż z uwagi na dzisiejszy styl życia zdarza się on coraz częściej u młodszych osób. Z tego samego powodu mężczyźni do tej pory byli statystycznie bardziej narażeni na jego występowanie, jednak w ostatnich latach zaczęło się to powoli zmieniać. Jeżeli w rodzinie występował już udar albo sami przeszliśmy tak zwany przemijający atak niedokrwienny (TIA), musimy bardziej się pilnować i dbać o zdrowie.

Skąd się bierze udar – dodatkowe czynniki ryzyka

Jak widać, na wiele czynników ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mamy wpływ samodzielnie, bo wynikają z pewnych zależności w naszym stylu życia. Na inne, takie jak płeć, wiek i historia rodzinna niestety nic nie poradzimy – podobnie jak w przypadku zawału serca. Tym bardziej cieszy fakt, że w polskim zespole naukowców odkryto dodatkowy czynnik ryzyka, który pomoże zawczasu stwierdzić, czy pacjent kardiologiczny może mieć w przyszłości epizod zawału mózgu, a nawet czy może się on powtarzać.

Mateusz Hołda i jego odkrycie

Mateusz Hołda, najmłodszy profesor tytularny w Polsce, razem ze swoim zespołem, odkrył możliwą przyczynę zwiększonego ryzyka udaru mózgu właśnie w mięśniu sercowym. Stwierdził, że kieszonka, która wytwarza się w razie niedostatecznego podzielenia przedsionków w sercu, sprzyja tworzeniu się zakrzepów, które następnie wędrują z krwiobiegiem do naczyń mózgowych i tam powodują zator. Jest to bardzo ważne odkrycie, bo przy odpowiednich technikach obrazowania i metodach leczenia, to ryzyko można potencjalnie zmniejszyć, a przynajmniej uświadomić pacjentów o możliwych objawach i sposobach zaradzenia konsekwencjom we właściwym czasie.