wyjazd świąteczny

Wyjazdy sylwestrowe i świąteczne – co na pewno powinno znaleźć się w apteczce

,

wyjazd świąteczny

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd podczas przerwy świąteczno-sylwestrowej zamiast organizowania spotkań we własnym domu. Niezaprzeczalnym walorem takiej decyzji jest brak obowiązków związanych z organizacją i logistyką spędów rodzinno-przyjacielskich. Jednak nawet taki wyjazd sylwestrowy czy świąteczny wymaga pewnego przygotowania, szczególnie w kontekście zabezpieczenia sobie aptecznych niezbędników. Co zabrać ze sobą, aby nie musieć na gwałt szukać całodobowej apteki, gdy nadejdzie potrzeba?

Co na chorobę lokomocyjną?

Wyjazd do rodziny z młodymi członkami rodziny na pewno wiąże się z radością ale i zwiększoną odpowiedzialnością. Dzieci, szczególnie te młodsze, nie potrafią jeszcze kontrolować pewnych zachowań i odruchów podczas jazdy lub jedzenia, więc to na opiekunów spada zadanie zabezpieczenia odpowiednich środków wspomagających je w trudnych chwilach.

farmaceutka w aptece

Choroba lokomocyjna jest tym elementem podróży, którego nieraz obawiają się całe rodziny. Ten specyficzny dyskomfort trawienny może bardzo utrudnić i wydłużyć podróż z dzieckiem lub wrażliwym dorosłym. Przed wyjazdem trzeba więc odpowiednio przygotować układ trawienny osoby, która prawdopodobnie będzie potrzebować zatrzymania w czasie jazdy, środkiem zawierającym wyciągi roślinne, np. Anaketon. Imbir znany jest z właściwości wspomagających wydzielanie śliny i soku żołądkowego, dlatego znalazł zastosowanie w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej. Anaketon w kroplach dla dzieci lub pastylki zawierają imbir oraz rumianek i witaminy z grupy B, które wspierają zdrowe funkcjonowanie organizmu, również w czasie jazdy samochodem czy autobusem. Krople mają przewagę nad pastylkami i tabletkami w przypadku małych dzieci, bo nie istnieje zagrożenie zakrztuszenia. U starszych dzieci, nastolatków i dorosłych można z powodzeniem zastosować tę drugą opcję.

Wyjazd na święta Bożego Narodzenia – niestrawność

Wyjazd świąteczny nieraz niestety kojarzy się z dyskomfortem trawiennym po posiłkach. Jeżeli zatrzymujemy się u rodziny, sposób gotowania może odbiegać od tego, który kultywujemy na co dzień u nas w domu. Do tego dania typowo bożenarodzeniowe, choć w większości zdrowe, bo bazujące na rybach, są nieco specyficzne. Stół po kolacji wigilijnej obfituje w ciężkie ciasta. To wszystko składać się może na uczucie ciężkości w żołądku i problemy z wypróżnianiem nawet do wielu godzin po spożyciu. Dlatego zamiast biegać w poszukiwaniu apteki w pierwszy dzień świąt, lepiej po prostu sięgnąć do swojej wyjazdowej apteczki.

Jak wspomóc pracę jelit podczas świąt

O przejedzenie nietrudno podczas wigilijnej i świątecznej biesiady. Nadal wiele osób kultywuje tradycję, że 24 grudnia należy podczas kolacji spróbować wszystkich dwunastu potraw. Chociaż wydaje się to do udźwignięcia, po wszystkim często czujemy się nie za dobrze. W takiej sytuacji warto postawić na stare, dobre i sprawdzone rozwiązanie – zioła. Iberogast płyn doustny zawiera aż 9 wyciągów roślinnych, które znane są ze wspomagania układu pokarmowego w takich objawach jak wzdęcia, zgaga, uczucie pełności i skurcze mięśni brzucha. Mała buteleczka pozwala zabranie leku wszędzie i jest wygodna w stosowaniu.

Wspomaganie wątroby

Wątroba w czasie świąt i sylwestrowych szaleństw ma bardzo ciężkie zadanie. Musi ona przetrawiać cały tłuszcz nagromadzony przez kilka dni i poradzić sobie z niewielką ilością błonnika i warzyw, które mogłyby ją w tym wspomóc. W wyjazdowej apteczce na święta warto więc mieć środek na pracę wątroby, które w razie czego ułatwią jej zadanie w trudnych poświątecznych chwilach. Na rynku można znaleźć produkty apteczne z fosfolipidami sojowymi (np. Esseliv), blokującymi nadmierne gromadzenie się tłuszczów w tym gruczole. Doskonale na wątrobę działała również karczoch, który wzmaga wytwarzanie soków trawiennych i żółci oraz ostropest plamisty, dodatkowo wspierający regenerację komórek wątroby.

Wzdęcia – świąteczne utrapienie

Typowym objawem zaburzeń pracy układu pokarmowego są wzdęcia. Sprawiają, że nawet do kilku dni odczuwamy skutki wieczornego przejedzenia, nie mieścimy się w swoje ubrania, a także powodują niekomfortowe ruchy jelit. Na wzdęcia doskonałym środkiem jest symetykon – substancja, która nie wchłania się do organizmu ale pomaga usunąć pęcherzyki powietrza z jelit. Espumisan to łagodny lek do stosowania przy wzdęciach wynikających z przejedzenia lub nadmiernej fermentacji pokarmów, wpływający na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów, nie powodując przy tym bólu brzucha. Jeśli mamy wpływ na proces gotowania podczas świąt i sylwestra, do potraw warto dodać zioła i przyprawy, które pomogą nieco zniwelować dyskomfort jeszcze zanim się on pojawi. Kminek to doskonały sposób na to, aby zjedzenie bigosu nie skończyło się bolesnymi skurczami jelit i wzdęciami, anyż świetnie znajdzie się w wigilijnym kompocie z suszu, a rumianek warto zaparzyć sobie do posiłku.

leki na wyjazd

Leki na wyjazd – chrypka i ból gardła

Długie wieczory spędzone na wspólnym śpiewaniu, dyskusjach i głośnym śmiechu mogą nie pozostać bez wpływu na stan gardła i krtani. Może się okazać, że struny głosowe zostaną mocno nadszarpnięte i będą wymagały pomocy w przywróceniu ich stanu. W apteczce podróżnej warto mieć choć niewielką ilość środków na ból gardła i chrypkę, aby te dolegliwości nie popsuły nam miło spędzanego czasu i nie zamknęły nas w domach, gdy wszyscy inni wyruszają na zimowe spacery i spotkania.

Jeśli ból gardła wynika jedynie z nadprogramowego używania głosu, do czego nie jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni, wystarczyć zapewne będą pastylki powlekające błonę śluzową ochronnym filmem. Dzięki temu sama się ona zregeneruje, pozwalając nam kontynuować wyjazd. Pastylki Isla Cassis zawierają wyciąg z porostu islandzkiego, który nawilża, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Podręczny blister przyda się, gdy rano okaże się, że głos poprzedniego wieczoru został nieco nadwyrężony. Jeśli jednak zdarzy się, że ból gardła będzie nieco bardziej uporczywy i poczujemy, że przyplątało się nam zapalenie gardła, pastylki do ssania Cholinex Intense szybko i sprawnie sobie z nim poradzą.

Wyjazd świąteczny – co, jeśli dziecko się rozchorowało?

Dzieci reagują gorączką i osłabieniem na najróżniejsze czynniki i niestety, dzieje się to również podczas wyjazdów świąteczno-sylwestrowych. Jeżeli przytrafi się im przeziębienie z gorączką, warto mieć przy sobie sprawny termometr elektroniczny, który w sposób higieniczny określi dokładną temperaturę ciała. Jeśli okaże się, że gorączka występuje i powoduje bardzo złe samopoczucie, warto zastosować środki na obniżenie jej przeznaczone specjalnie dla dzieci. Paracetamol jest z reguły preparatem pierwszego wyboru, a forma syropu jest bezpieczna w podaniu również najmłodszym dzieciom. Pedicetamol w 30 mililitrowej buteleczce zajmuje bardzo mało miejsca w apteczce, a przy tym zawiera skoncentrowany paracetamol po to, aby ułatwić dziecku, również małemu, przełknięcie lekarstwa. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że choć zwykłe wirusówki często same przechodzą, gorączka u bardzo małego dziecka zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Dlatego przed samym wyjazdem upewnijmy się, gdzie w pobliżu miejsca wypoczynku jest gabinet nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Co w apteczce na wyjazd sylwestrowy powinno się znaleźć na pewno?

Sylwester kojarzy się głównie z całonocną zabawą, alkoholem i przekąskami, których nie je się na co dzień. I to właśnie ten alkohol stanowi największy problem następnego dnia. Nowy Rok najczęściej spędzamy w łóżku, lecząc ból głowy, kręgosłupa i mięśni, a także najzwyklejszego na świecie kaca. Dlatego, jeśli bierzemy pod uwagę wyjazd sylwestrowy poza miasto, koniecznie w apteczce wyjazdowej powinien się znaleźć środek na kaca. Tabletki na kaca 2KC to znany i popularny suplement diety stosowany przed i po przyjęciu. Pomaga on poradzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami spożycia alkoholu, niezależnie od tego, czy mamy tak zwaną „słabą głowę”, czy jesteśmy w stanie spożyć większa ilość trunku. Przydadzą się również tradycyjne tabletki na ból głowy i mięśni, z paracetamolem lub ibuprofenem.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kaca następnego dnia, a także umożliwić sobie spokojny i bezpieczny powrót do domu, warto w miarę możliwości ograniczyć ilość spożytego alkoholu. Dla wielu osób dobrą taktyką jest popijanie drinka czystą wodą mineralną. Dzięki temu można od razu uzupełniać minerały i organizm nie będzie odczuwał skutków niedoboru elektrolitów. Jeśli jednak to nastąpi, saszetki tabletki z elektrolitami na pewno się przydadzą, aby móc je szybko nadrobić.

Po imprezie, jeśli we krwi nadal znajduje się alkohol, pod żadnym pozorem nie należy wsiadać za kółko. Nie tylko może się to skończyć utratą prawa jazdy, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu. Jeśli bierzemy poub ld uwagę picie alkoholu podczas wyjazdu sylwestrowego, należy odpowiednio zabezpieczyć w swojej podróżnej torbie alkomat. Jeśli nie ma takiej możliwości, poziom alkoholu w wydychanym powietrzu można również sprawdzić na pobliskim komisariacie policji.

Całonocne jedzenie, również produktów, do których nasz układ pokarmowy nie jest przyzwyczajony, razem z alkoholem, może spowodować nieprzyjemne skutki w postaci biegunek. Z tym trzeba sobie poradzić jak najszybciej, abyśmy byli w stanie w ogóle wrócić po Sylwestrze do domu oraz aby nie dopuścić do odwodnienia. Wtedy też przydadzą się elektrolity w celu uzupełnienia płynów, ale na wszelki wypadek warto w apteczce mieć tabletki na biegunkę (np. Tannalbin). Należy również pamiętać, że po sylwestrowych biesiadach, jeśli wystąpią jakieś problemy żołądkowo-jelitowe, trzeba przez kilka następnych dni prowadzić lekkostrawną dietę.

Wyjazdy świąteczno-sylwestrowe – higiena przede wszystkim

Pandemia niestety nie zwalnia tempa i trzeba nadal pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Jeśli spodziewamy się, że podczas naszego wyjazdu będziemy w nieznanym miejscu, zamkniętej przestrzeni w towarzystwie obcych ludzi, należy zabezpieczyć sobie odpowiednią liczbę maseczek. Maseczki wielorazowe, bawełniane to z pewnością bardziej ekologiczne rozwiązanie, jednak wymaga ono regularnego prania materiału w wysokiej temperaturze. Maseczki ochronne trójwarstwowe jednorazowego użytku to dla wielu wciąż wygodniejszy sposób na zachowanie bezpieczeństwa.

Stołując się w restauracjach hotelowych należy pamiętać, aby mieć ze sobą zawsze środek dezynfekujący do rąk. Żel, krem lub roztwór przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny pozwoli zachować higienę wszędzie tam, gdzie będzie to konieczne. Taki środek powinien zawierać minimum 70% alkoholu.

W przypadku bardzo krótkich wyjazdów świątecznych i sylwestrowych nie trzeba zabierać kosmetyków w oryginalnej pojemności. Zajmują one jedynie niepotrzebnie przestrzeń w torbie i walizce. Na tego typu podróże sprawdzą się mini produkty, czyli miniaturki kosmetyków. Żele do twarzy, kremy i nawet toniki zajmą naprawdę niewiele miejsca i pozwolą kontynuować swoją codzienną pielęgnację.