Apteczka na podróż – co zabrać ze sobą na majówkę?
Mini apteczka – czyli absolutne minimum na każdym wyjeździe
Rany i skaleczenia przydarzają się niespodziewanie, dlatego zawsze warto mieć preparat do dezynfekcji, plastry i bandaże. W podróży doskonale sprawdza się antyseptyk o wszechstronnym zastosowaniu, jak np. Octenisept. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym ogranicza ryzyko infekcji i wspomaga regenerację ran oraz otarć. Octenisept można stosować zarówno na otwarte rany i błony śluzowe bez nieprzyjemnego pieczenia i szczypania po użyciu. Sprawdzi się w przypadku zranienia czy otarcia naskórka, ale także np. po ugryzieniu osy, aby zdezynfekować miejsce na ciele.
Podczas kilkudniowych majówkowych wypadów zdecydowanie najczęściej zdarzają się drobne rany i otarcia, do których opatrzenia wystarczy uniwersalny zestaw plastrów o różnych rozmiarach. Praktycznym rozwiązaniem na wyjazdy jest też plaster w sprayu, który tworzy na powierzchni skóry wodoodporną i elastyczną warstwę ochronną. Zabezpiecza skaleczone lub obtarte miejsce przed zakażeniem bakteriami, a jednocześnie nie zsuwa się nawet z trudno dostępnych miejsc.
Niestety w przypadku większych zranień taki zestaw nie wystarczy, dlatego uniwersalnym rozwiązaniem na różnego rodzaju wyjazdy jest mini apteczka z zestawem pierwszej pomocy – kupiona lub skompletowana samodzielnie. Oprócz preparatu do dezynfekcji i środków opatrunkowych w apteczce powinny znaleźć się:
- materiały opatrunkowe umożliwiające opatrzenie większych ran, a także stabilizację kończyny, w tym: gaza jałowa (kilka sztuk), plaster w rolce, bandaż zwykły i elastyczny, chusta trójkątna
- środki ochrony osobistej: rękawiczki nitrylowe, maseczka do resuscytacji
- akcesoria: nożyczki, zapinki do bandaży
- folia NRC i instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
Nie wszystkie wypadki można przewidzieć. Z pewnością jednak zawartość podręcznej mini apteczki warto dopasować do naszych planów. W trakcie wielogodzinnego zwiedzania miasta czy wędrowania po górskich szlakach z dużym prawdopodobieństwem mogą pojawić się odciski i pęcherze. Plastry Compeed nie tylko przyspieszają gojenie ran, ale przede wszystkim ograniczają siłę nacisku na powstały pęcherz i łagodzą ból. Plaster pozostaje na skórze przez kilka dni, a gruba warstwa żelowa umożliwia swobodne poruszanie się mimo istniejącego pęcherza. Jeśli w trakcie majówki planujemy gry zespołowe lub np. jazdę rowerem po górach warto na wszelki wypadek zabrać ze sobą plastry zamykające rany. Użyte w przypadku płytkich ran mogą całkowicie zastąpić założenie szwów. Łączą brzegi rany i ograniczają ryzyko powstania blizny w miejscu rozcięcia.
Co powinno znajdować się w apteczce – leki i preparaty z apteki
Na kilkudniowy wyjazd koniecznie należy zabrać ze sobą leki przyjmowane na stałe i przechowywać je zgodnie ze wskazaniami producenta w ulotce. Wyjazd majówkowy powinien być przyjemny, dlatego warto zaopatrzyć się również w preparaty na dolegliwości, które mogłyby go znacząco uprzykrzyć. Niektórych z nich możemy się spodziewać, jak np. objawy choroby lokomocyjnej, inne często pojawiają się bez ostrzeżenia: biegunka, gorączka, przeziębienie.
Preparaty na chorobę lokomocyjną
Choroba lokomocyjna potrafi uprzykrzyć podróż już na samym jej początku. Aby zapobiec wymiotom, a także złagodzić ból głowy, rozdrażnienie czy złe samopoczucie warto sięgnąć po odpowiednie środki. Najpopularniejsze z nich to preparaty zawierające dimenhydrynat o właściwościach antyhistaminowych i przeciwwymiotnych jak np. Aviomarin. Środek działa nawet do 6 godzin, może jednak powodować uczucie senności i spadek koncentracji. Wśród naturalnych preparatów dominują środki na bazie kłącza imbiru, jak np. Olimp Spoko LOKO. U dzieci oba preparaty mogą być stosowane od 6 roku życia.
Aby podróż przebiegała w jak najbardziej komfortowych warunkach warto także:
- przed podróżą wyspać się lub odpocząć, zrezygnować także ze spożywania ciężkostrawnych posiłków
- robić regularne przerwy w trakcie jazdy, które pozwolą zaczerpnąć świeżego powietrza, wskazane jest również picie wody podczas jazdy
- w samochodzie zająć miejsce obok kierowcy lub w środkowej części tylnego siedzenia; z kolei w pociągu usiąść przodem do kierunku jazdy.
Leki na chorobę lokomocyjną należy zabrać ze sobą na zapas, aby móc po nie sięgnąć również w drodze powrotnej.
Preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Nawet podczas krótkiego, kilkudniowego wyjazdu warto mieć przy sobie preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym na bazie paracetamolu jak np. Paracetamol Filofarm, lub ibuprofenu (np. Ibuprom), który dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne. Tego typu środki pomogą obniżyć zbyt wysoka temperaturę ciała, ale także złagodzić dolegliwości takie jak ból zęba, ból głowy, bóle menstruacyjne. Wiosenna pogoda bywa bardzo zmienna, w związku z czym łatwo może dojść do przegrzania organizmu lub jego wychłodzenia, co sprzyja przeziębieniu. Na uciążliwe objawy infekcji mogą przydać się środki udrażniające zatkany nos (np. hipertoniczna woda morska), oraz preparaty na ból gardła.
Preparaty na biegunkę
Sód, potas, wapń, magnez to przykłady pierwiastków, których obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym zachowania równowagi kwasowo-zasadowej. Wraz z potem organizm traci nie tylko wodę, ale i składniki mineralne. Ich poziom warto uzupełnić sięgając po elektrolity np. podczas intensywnych górskich wędrówek czy plażowania w upalne dni. Elektrolity należy mieć przy sobie również na wypadek dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a przede wszystkim biegunki, która może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Wtedy niezbędny jest odpoczynek, picie dużej ilości wody oraz uzupełnienie niedoboru elektrolitów (np. Orsalit dla dorosłych z sodem, potasem, chlorkami i glukozą).
Najpopularniejszym środkiem na biegunkę jest węgiel aktywny. Środkiem adsorpcyjnym, który wiąże różne substancje toksyczne i wspomaga ich wydalenie z organizmu jest także Smecta. Dzięki właściwościom powlekającym jej działanie ochrania również przewód pokarmowy (w podróży sprawdzi się np. Smecta Go w formie wygodnych saszetek gotowych do wypicia). Kiedy jednak chcemy jak najszybciej złagodzić objawy biegunki skuteczniejszym wyborem mogą okazać się preparaty na biegunkę z substancją aktywną w postaci loperamidu, które hamują ruchy perystaltyczne jelit (m.in. Imodium).
Co zabrać na majówkę? Środki przeciwko owadom i ochrona przeciwsłoneczna
Kosmetyki do opalania oraz środki przeciw owadom to kolejna ważna część wyjazdowego ekwipunku. W bagażu warto też znaleźć odrobinę miejsca na preparaty o działaniu łagodzącym, które sprawdzą się zarówno na poparzenia, jak i przyniosą ulgę po ukąszeniu.
Ochrona przed owadami
Jeśli mamy zamiar majówkę spędzić na łonie natury – w lesie lub nad jeziorem warto rozważyć zakup preparatów o działaniu silnie odstraszającym zarówno kleszcze, jak i komary. Takie bez wątpienia są środki z Deet (np. Ultrathon spray). Przed zakupem tego typu preparatów należy zwrócić uwagę na stężenie substancji aktywnej, od której zależy czas działania preparatu oraz przeciwwskazania dotyczące stosowania m.in. u kobiet w ciąży i u dzieci. Do naturalnych środków przeciw owadom należą naturalne olejki eteryczne np. eukaliptusowy, anyżowy, lawendowy. Należy jednak pamiętać, że nawet naturalne środki mogą uczulać, dlatego przed planowanym wyjazdem warto wykonać test alergiczny na skórze. Olejków eterycznych nie należy też używać u małych dzieci poniżej 3 roku życia. Żadna ochrona nie zapewnia bezpieczeństwa w 100%. Dlatego warto zabrać ze sobą także akcesoria do usuwania kleszczy zakupione w aptece takie jak np. pęseta, lasso, szczypce. Im szybciej kleszcz zostanie wyjęty, tym mniejsze ryzyko zakażenia m.in. boreliozą. W żadnym wypadku kleszcza nie należy smarować tłuszczem lub pryskać alkoholem.
Po ukąszeniu owada na skórze najczęściej pojawia się zaczerwienie i obrzęk, którym towarzyszy uporczywy świąd. Niegroźne, ale szczególnie uciążliwe potrafią być bąble po ugryzieniu komarów. Warto więc spakować do apteczki coś na ukąszenia, co pomoże złagodzić męczące objawy. Przykładem takiego produktu jest Fenistil żel, który blokuje wydzielanie histaminy, znieczula oraz łagodzi świąd. Żel przyniesie ulgę także w przypadku oparzeń słonecznych. Kolejnym uniwersalnym produktem, który sprawdzi się zarówno na łagodne oparzenia słoneczne, a także dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym przyniesie ulgę po ukąszeniu owada jest żel aloesowy.
Skład apteczki turystycznej: ochrona przeciwsłoneczna
Majowa pogoda bywa różna, niemniej jednak zawsze warto zabrać ze sobą kosmetyki do opalania, aby zapewnić skórze odpowiedni poziom ochrony przed poparzeniami oraz ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych skóry. Stosowanie kremów z filtrami UV do twarzy zalecane jest przez cały rok. Nawet w pochmurny dzień działanie promieniowania UVA w destrukcyjny sposób wpływa na kondycję skóry. Sprzyja jej przesuszeniu, utracie włókien kolagenowych i elastynowych oraz przedwczesnemu starzeniu się. W szczególności dla pań z cerą tłustą i mieszaną ważne jest, aby krem z filtrami UV do twarzy oprócz wysokiej ochrony posiadał także lekką formułę. Nie utrudniał tym samym wykonania trwałego i estetycznego makijażu. Takim kosmetykiem jest np. krem-żel Eucerin Sun 50 SPF, który chroni, a jednocześnie reguluje wydzielanie sebum i pozostawia na skórze matowe wykończenie. Kosmetyk do opalania należy aplikować na około 15-20 minut przed ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych. Ponowną aplikację zaleca się co około 2 godziny, a przede wszystkim po kąpieli oraz intensywnym spoceniu się.
Blada skóra po zimie łatwo może ulec podrażnieniu podczas opalania. W przypadku preparatów na oparzenia warto zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale także konsystencję produktu, aby jego aplikacja nie powodowała dyskomfortu. Wygodnym rozwiązaniem jest np. Bepanthen spray – pianka zadziała chłodząco i będzie wspomagać regenerację skóry lub Panthenol w poręcznym turystycznym opakowaniu.
Przeczytaj także: „Kosmetyki na wyjazd. Pakujemy wakacyjną kosmetyczkę„.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.