Homeopatia – porady praktyczne. Co warto wiedzieć o homeopatii?
Co warto wiedzieć o homeopatii przed pierwszą wizytą u specjalisty?
Homeopatia to metoda leczenia ukierunkowana na walkę z konkretną chorobą, prowadzona w oparciu o indywidualne cechy fizyczne i psychiczne każdego pacjenta. Co to oznacza w praktyce?
W większości przypadków leczenia homeopatycznego nie powinno się prowadzić samodzielnie, ale pod opieką doświadczonego homeopaty. Wiele leków ma bowiem szeroki zakres działania, a dołączona do opakowania ulotka nie określa żadnych konkretnych wskazań medycznych. Bardzo trudno więc dobrać odpowiedni preparat medyczny bez zaawansowanej wiedzy z zakresu homeopatii. Co więcej, produkt homeopatyczny, który jednej osobie pomógł uporać się z daną chorobą, u innej może okazać się zupełnie bezskuteczny. To dlatego nie warto stosować preparatów homeopatycznych z polecenia znajomych i innych osób postronnych. Lekarz homeopata podczas konsultacji przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący nie tylko samej choroby czy historii chorobowej pacjenta, ale także np. jego zainteresowań czy usposobienia. Dopiero w oparciu o pozyskane informacje ustala sposób leczenia.
Jak zażywać leki homeopatyczne?
Podstawową zasadą stosowaną w trakcie leczenia homeopatycznego jest zachowanie odstępu czasowego pomiędzy zażywaniem środka homeopatycznego a jedzeniem. Zaleca się, aby było to około pół godziny przed posiłkiem i do godziny po jego zakończeniu. Nie powinno się także przyjmować kilku leków homeopatycznych jednocześnie, ale zachowując co najmniej kilkuminutową przerwę. Na osłabienie sposobu, w jaki działa środek homeopatyczny mogą też wpływać: kawa, papierosy czy mięta (w tym także pasta do zębów o smaku miętowym). Nie trzeba rezygnować z tych produktów całkowicie, ale należy powstrzymać się od ich stosowania w momencie przyjmowania leku. W przypadku stosowania leków homeopatycznych istotny jest również fakt, że w homeopatii uwagę przykuwa się przede wszystkim do ilości dawek stosowanych w trakcie doby. Nie zaś ich wielkości, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Z tego powodu ta sama dawka leku może zostać zastosowana np. u osób o diametralnie różnej wadze.
Jak długo stosować leki homeopatyczne?
Czas trwania kuracji jest mocno uzależniony od rodzaju problemu, z jakim się zmagamy. Leczenie chorób dających wyraźne objawy zazwyczaj przynosi reakcję w bardzo krótkim czasie od zastosowania leku. Zdecydowanie dłużej trzeba poczekać na efekty w przypadku chorób przewlekłych lub stosując produkt homeopatyczny u osób starszych. Warto pamiętać, że np. w przypadku przeziębienia czy innych infekcji zdecydowanie lepiej zastosować leczenie homeopatyczne od razu po pojawieniu się pierwszych objawów. Im bardziej zaawansowane będzie stadium choroby w momencie rozpoczęcia kuracji, tym później odczuwalne staną się rezultaty leczenia.
Leki homeopatyczne dla dzieci
Homeopatia dla dzieci uznanawana jest za bezpieczną metodę leczenia, którą można stosować już w wieku niemowlęcym. Leki homeopatyczne dla dzieci najczęściej rekomenduje się w związku z dolegliwościami takimi jak: kolki, ząbkowanie, ból ucha, moczenie się, nawracające infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych oraz przerost migdałków. Stosując leki homeopatyczne dla dzieci, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym dopasowaniu formy, w jakiej podajemy środek homeopatyczny do wieku dziecka. Preparty homeopatyczne często stosowane są podjęzykowo, co zapewnia ich szybkie wchłanianie przez błonę śluzową jamy ustnej. W przypadku bardzo małych dzieci istnieje ryzyko, że maluch zamiast przetrzymać chwilę produkt homeopatyczny w buzi, od razu go połknie. Dlatego aplikowane dzieciom granulki homeopatyczne najlepiej rozpuścić w niewielkiej ilości wody, a następnie sporządzony roztwór dawkować za pomocą butelki lub plastikowej łyżeczki.
Homeopatia – skutki uboczne
Preparaty homeopatyczne zawierają niewielką ilość substancji aktywnej, co minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Nie można ich jednak wyeliminować całkowicie. Warto również pamiętać o możliwości wystąpienia tzw. pogorszenia pierwotnego. To zjawisko, które pojawia się w początkowej fazie leczenia i prowadzi do nasilenia się objawów choroby. Pogorszenie stanu zdrowia chorego interpretuje się jako znak, że lek został odpowiednio dobrany, niemniej jednak należy je skonsultować z lekarzem.
Homeopatia ma zarówno swoich zwolenników, przekonanych o skuteczności tej metody jak i przeciwników. Jeśli jednak decydujesz się na rozpoczęcie leczenia, warto przeprowadzić je zgodnie z zasadami, o jakich mówi homeopatia. Porady praktyczne zawarte w tekście to nie wszystko, podczas terapii ważny jest także właściwy sposób przechowywania leków. Środek homeopatyczny powinno się odkładać w miejscu zaciemnionym, suchym i niedostępnym dla małych dzieci. Najlepiej z dala od sprzętów elektronicznych takich jak telewizor, komputer, telefon komórkowy czy małego i dużego AGD.
• leki homeopatyczne • co to jest homeopatia • homeopatia na serce • leki homeopatyczne na stawy • leki homeopatyczne na trawienie
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.