Witamina C pod oczy. Jak zmniejszyć widoczność cieni pod oczami?
Cienie wokół oczu – skąd się biorą?
Skóra pod oczami jest cieńsza niż w innych miejscach na ciele. Powierzchniowe naczynia krwionośne rozmieszczone płytko pod skórą mogą być przez nią widoczne w postaci naczyniowych cieni pod oczami. Problem nasila się z wiekiem, kiedy skóra na skutek ubytku kolagenu staje się przesuszona, traci elastyczność i sprężystość. Naturalny proces starzenia się skóry prowadzi także do zmian w rozmieszeniu tkani tłuszczowej. Maleje ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, powodując że policzki powoli się obniżają, a w okolicy oczu tworzą się zmarszczki i cienie. Inną przyczyną powstawania cieni pod oczami są zmiany hiperpigmentacyjne. Barwnikowe cienie pod oczami powstają w wyniku nadprodukcji melaniny – naturalnego barwnika skóry, który gromadzi się pod dolną powieką.
U niektórych osób powstawanie cieni pod oczami jest uwarunkowane genetycznie. Może wynikać z wrodzonych skłonności do tworzenia się przebarwień, posiadania szczególnie cienkiej skóry pod oczami lub kształtu i budowy twarzy w przypadku posiadania głęboko osadzonych oczu. Dodatkowe czynniki mogą nasilać występowanie problemu, ale nie są jego bezpośrednią przyczyną. Tworzenie się cieni wokół oczu często wynika jednak z prowadzonego stylu życia. Jest oznaką przemęczenia, stresu, zbyt długiej pracy przed ekranem komputera. Cieniom pod oczami sprzyja długotrwała ekspozycja na słońce. Promieniowanie UV stymuluje produkcję melaniny i może prowadzić do powstawania przebarwień. Co więcej, podobnie jak palenie papierosów pobudza nadmierną produkcję wolnych rodników, które powodują uszkodzenia komórek oraz przyspieszają procesy starzenia.
Ciemniejsze zabarwienie skóry wokół oczy bywa nie tylko problemem estetycznym, ale także objawem zaburzeń hormonalnych, alergii lub chorób. Cienie wokół oczu mogą tworzyć się m.in. w przebiegu chorób nerek, wątroby, tarczycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, anemii, niedoborów żywieniowych.
[show_products product=”228139, 183998, 229790, 193695″]
Witamina C pod oczy – efekty
Witamina C chroni i pielęgnuje skórę wokół oczu. Rozjaśnia przebarwienia oraz zapobiega przedwczesnym oznakom starzenia się, takim jak zmarszczki, kurze łapki czy cienie pod oczami. Pomaga zachować gęstość, prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry mimo upływu lat.
Witamina C pod oczy – jak działa?
- Stymuluje produkcję kolagenu
Kolagen jest podstawowym budulcem skóry, który odpowiada za utrzymanie jej prawidłowego nawilżenia i napięcia. Z wiekiem jego produkcja stopniowo spada, w rezultacie skóra wiotczeje i traci elastyczność oraz pojawiają się drobne linie i zmarszczki. Witamina C pełni funkcję kofaktora enzymów kluczowych dla przebiegu syntezy kolagenu w skórze i pobudza jego produkcję. Stosowana pod oczy przywraca jędrność, nawilża, zapobiega powstawaniu cieni na skutek starzenia się skóry.
- Redukuje przebarwienia
Przebarwienia powstają wtedy, gdy komórki barwnikowe wytwarzają nadmierną ilość melaniny, która następnie gromadzi się w określonych miejscach i nadaje skórze ciemniejszy kolor. Witamina C hamuje aktywność enzymu tyrozynazy, a w ten sposób ogranicza produkcję naturalnego barwnika skóry.
- Chroni przed zanieczyszczeniami i promieniowaniem UV
Witamina C jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Dzięki swoim właściwościom zabezpiecza skórę przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych i promieniowania UV. Zarówno zanieczyszczenia powietrza jak i długotrwała ekspozycja na słońce sprzyjają nadmiarowi wolnych rodników, które mogą prowadzić do uszkodzeń DNA komórek, przyspieszać starzenie się skóry oraz powodować jej przesuszenie. Witamina C neutralizuje wolne rodniki w skórze, a tym samym zabezpiecza ją przed skutkami stresu oksydacyjnego.
Cienie pod oczami – domowe sposoby
Odpowiednia pielęgnacja oczu pomaga rozjaśnić istniejące cienie wokół oczu oraz zmniejszyć ich widoczność. Zapobiega starzeniu się skóry.
Stosowanie kremu pod oczy powinno stać się elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Regularne nawilżanie i natłuszczanie dba o kondycję skóry oraz zapobiega przedwczesnej utracie kolagenu i elastyny. Tworzeniu się cieni pod oczami sprzyjają zaburzenia krążenia krwi i limfy, które pomagają pobudzić odpowiednie składniki kosmetyków. Kremy pod oczy oprócz witaminy C powinny zawierać substancje takie jak m.in. kofeina, kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu, arniki, miłorzębu, zielonej herbaty, naturalne oleje i ceramidy. Przeczytaj także: “Jak dbać o skórę pod oczami?”.
Uzupełnieniem profesjonalnych kosmetyków mogą być domowe maseczki i kompresy. Do ich przygotowania świetnie sprawdzą się plasterki ogórka, ziemniaka lub jabłka. Do przygotowania naparu warto wykorzystać rumianek, nagietek lub zieloną herbatę, a następnie namoczone w nim płatki kosmetyczne przyłożyć pod oczy na około 15 minut. Niska temperatura działa obkurczająco na rozszerzone naczynia krwionośne. Dlatego jeśli cieniom towarzyszą również obrzęki, kremy pod oczy oraz składniki domowych maseczek warto przed zastosowaniem przechowywać w lodówce.
Odpowiednia ilość snu, higieniczny tryb życia, odpoczynek na świeżym powietrzu zamiast przed komputerem – to kolejne sposoby na cienie pod oczami. Warto również zwrócić uwagę na prowadzoną dietę. Przyczyną powstawania cieni pod oczami może być niedobór żelaza prowadzący do niedokrwistości. Codzienne menu warto wzbogacić także w witaminy A, K oraz przeciwutleniacze, które neutralizują nadmiar wolnych rodników, a w ten sposób chronią przed przedwczesnym starzeniem. Kondycji skóry pod oczami szkodzą również: nadmiar soli i cukru oraz alkohol, warto więc zachować umiar. Niezbędne jest ponadto stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej – okularów i kosmetyków z filtrami UV.
Jak zatuszować cienie pod oczami?
Efekty stosowania kremów pod oczy i innych domowych sposobów wymagają czasu. Korektory do twarzy pomagają zakryć cienie wokół oczu w kilka minut. Sprawdzą się również w przypadku cieni pod oczami widocznych na skutek uwarunkowań genetycznych. Jak zatuszować cienie pod oczami?
Ciemniejszy kolor skóry pod oczami może mieć różne zabarwienie. Naczyniowe cienie pod oczami sa najczęściej niebiesko-fioletowe, ale skóra pod oczami może mieć także odcień brązu. Rodzaj korektora należy dopasować tak, aby uzyskać efekt najbardziej zbliżony do naturalnego. Korektor do twarzy w odcieniu brzoskwiniowym sprawdzi się na fioletowe cienie pod oczami, natomiast cienie o brązowym zabarwieniu lepiej zatuszuje korektor wpadający w róż. Z zaczerwienieniem skóry najlepiej radzą sobie z kolei korektory zielone.
Po użyciu korektora o neutralizującym działaniu należy zastosować jeszcze jeden – tym razem w odcieniu skóry. Korektor neutralizujący można też przykryć podkładem, który ujednolici kolor skóry na całej twarzy. Dodatkowa warstwa w postaci pudru sypkiego, pozwoli utrwalić uzyskany efekt, aby utrzymywał się przez wiele godzin.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.