Resweratrol – właściwości dla zdrowia i urody. Dlaczego warto go stosować?
Resweratrol – działanie prozdrowotne
Resweratrol należy do grupy polifenoli, posiada silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, które znalazły szerokie zastosowanie zarówno w profilaktyce zdrowia jak i kosmetyce.
Chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego
Punktem wyjścia do dokładnego zbadania właściwości resweratrolu stał się jego wpływ na ochronę organizmu przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Miażdżyca, zawał serca, udar mózgu to choroby układu krążenia, które w wielu przypadkach prowadzą do przedwczesnych zgonów. Dzięki swoim właściwościom resweratrol pomaga ograniczyć niektóre czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak zaburzenia lipidowe, nadciśnienie czy cukrzyca.
Reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi
Ryzyko związane z występowaniem chorób serca i układu krążenia jest wyższe u osób, które chorują na nadciśnienie tętnicze, szczególnie jeśli jednocześnie występują u nich przewlekłe zaburzenia gospodarki lipidowej. Przyczyny hipercholesterolemii mogą mieć podłoże genetyczne, ale także wynikać ze stylu życia. Do podwyższonego cholesterolu prowadzi dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i trans, stosowanie używek oraz siedzący tryb życia. Złogi tłuszczowe, które odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, ograniczają swobodny przepływ krwi. Resweratrol pomaga obniżyć poziom całkowitego cholesterolu, w tym wysoki poziom zarówno frakcji LDL, jak i trójglicerydów. Jego wpływ na profil lipidowy dotyczy także wzrostu stężenia dobrego cholesterolu HDL, który przeciwdziała rozwojowi zmian miażdżycowych. Zdolność resweratrolu do obniżania ciśnienia krwi najprawdopodobniej wynika z kolei z jego wpływu na wzrost produkcji tlenku azotu. W konsekwencji naczynia krwionośne rozszerzają się, a krew z mniejszą siłą naciska na ich ściany.
Hamuje agregację płytek krwi, może zwiększać wrażliwość na insulinę
Inna ważna właściwość resweratrolu z punktu widzenia eliminowania ryzyka zaburzeń w pracy serca i układu krążenia to zdolność do hamowania agregacji płytek krwi, czyli ich przylegania do ścian naczyń krwionośnych. Nadmierna agregacja płytek krwi może prowadzić do powstawania zakrzepów i całkowitego zamknięcia światła naczynia krwionośnego. Właściwości resweratrolu mogą okazać się szczególnie korzystne dla osób chorujących na cukrzycę. Jego działanie zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, a przez to ogranicza wzrost stężenia glukozy we krwi.
Posiada właściwości antynowotworowe
Wciąż trwają badania nad udziałem resweratrolu w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Uważa się, że ma on pozytywny wpływ na różnych etapach karcynogenezy. Pomaga zapobiegać tworzeniu się zmian nowotworowych, ograniczać rozwój już istniejących guzów, przeciwdziałać powstawaniu przerzutów.
Pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga utrzymanie funkcji poznawczych
Starzenie się organizmu jest procesem nieuniknionym, ale odpowiednia profilaktyka pomaga go opóźnić. Uszkodzenia na poziomie komórkowym, do których dochodzi wraz z wiekiem mają wpływ na pracę mózgu i funkcjonowanie układu nerwowego. Resweratrol działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie oraz wspomaga naturalne procesy naprawcze komórek. Zapobiega zaburzeniom funkcji poznawczych oraz chroni przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych związanych z uszkodzeniami w obrębie neuronów, takich jak m.in. choroba Alzheimera lub Parkinsona.
O działaniu odmładzającym resweratrolu najwięcej mówi się w kontekście pielęgnacji skóry, zachowania jej jędrności, elastyczności i zdrowego wyglądu.
Resweratrol w kosmetyce – w jaki sposób zapobiega starzeniu się skóry?
Resweratrol w kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Jako jeden z najsilniej działających przeciwutleniaczy chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, który prowadzi do przedwczesnego starzenia się.
Resweratrol – działanie przeciwstarzeniowe:
- chroni włókna kolagenowe i elastynowe
- wspomaga utrzymanie jędrności i elastyczności
- zapobiega utracie gęstości i wiotczeniu skóry
- redukuje zmarszczki i uszkodzenia skóry
- wspiera odnowę komórkową i naturalne procesy regeneracji
- przedłuża żywotność komórek
- zabezpiecza przed fotostarzeniem i szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.
Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które uszkadzają zdrowe komórki i mogą wpływać na ich DNA. Stres oksydacyjny to stan, w którym zaburzona zostaje równowaga pomiędzy ilością wolnych rodników i neutralizujących ich szkodliwe działanie przeciwutleniaczy. Naturalny proces starzenia się skóry mogą przyspieszać czynniki takie jak ekspozycja skóry na działanie promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia powietrza, dym nikotynowy, stres. Antyoksydacyjne właściwości resweratrolu sprawiają, że jego działanie chroni przed nadmierną aktywnością wolnych rodników, a tym samym ogranicza szkodliwy wpływ czynników środowiskowych na skórę.
Resweratrol działa dwutorowo. Z jednej strony redukuje uszkodzenia skóry, z drugiej wspomaga naturalną odporność antyoksydacyjną i zapobiega ich powstawaniu w przyszłości. Przeciwdziała zwiększonej utracie kolagenu, na skutek której skóra staje się cieńsza, bardziej wiotka, łatwiej ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Redukuje zmarszczki i przywraca elastyczność skóry.
Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa opiera się nie tylko na wykorzystaniu antyoksydacyjnych właściwości resweratrolu. Jego działanie pobudza procesy samoodnowy i regeneracji oraz przedłuża żywotność komórek skóry. Wszystko dzięki zdolności do stymulowania aktywności sirtuin – białek enzymatycznych, które pełnią szereg ważnych funkcji. Przypisuje im się zdolność do wyciszania niektórych genów, dzięki czemu mogą opóźniać procesy związane ze starzeniem się. Nasilona utrata włókien kolagenowych i elastynowych może być powodowana nie tylko szkodliwą aktywnością wolnych rodników, ale także cukrów. Proces ten jest szczególnie intensywny u osób chorujących na cukrzycę oraz stosujących dietę obfitującą w cukry proste. Dzięki właściwościom antyglikacyjnym resweratrol zapobiega jej niepożądanym skutkom, takim jak: utrata elastyczności i nawilżenia, wiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek, długie gojenie się ran.
Kosmetyki z resweratrolem warto stosować w pielęgnacji skóry w okresie menopauzy. To składnik zaliczany do grupy fitoestrogenów, czyli estrogenów roślinnych o budowie zbliżonej do naturalnych hormonów żeńskich. Traktowane jako substytut estrogenów pomagają zmniejszyć negatywne skutki zmian hormonalnych, które wynikają z wygasania funkcji hormonalnej jajników. Przeciwdziałają skutkom spadku produkcji estrogenu, co prowadzi do przesuszenia i utraty gęstości skóry, pogłębiania się zmarszczek i zmian owalu twarzy.
Przeczytaj także: „Jak zachować młodość na dłużej”
Kosmetyki z resweratrolem – kiedy jeszcze warto po nie sięgać?
Resweratrol w kosmetykach wykorzystywany jest przede wszystkim w celu zapobiegania postępującym procesom starzenia się, ale nie tylko. Jego działanie wspomaga także pielęgnację cery suchej, trądzikowej i naczyniowej. Kosmetyki z resweratrolem:
- pobudzają produkcję glikozaminoglikanów – polisacharydów, które wspierają utrzymywanie prawidłowego nawilżenia skóry
- ograniczają powstawanie stanów zapalnych i pojawianie się na skórze krost, nadżerek oraz dyskomfortu w postaci świądu i pieczenia. Wspomagają także gojenie się zmian zapalnych, które są już widoczne na twarzy
- redukują zaczerwienienie powodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych widocznych pod skórą.
Resweratrol wpływa także na koloryt skóry, pomaga go wyrównać i działa rozjaśniająco na przebarwienia. Ciemniejsze plamy na skórze to efekt nadmiernego gromadzenia się melaniny – naturalnego barwnika skóry. Poprzez ograniczenie aktywności enzymu – tyrozynazy odpowiedzialnego za syntezę melaniny, resweratrol zmniejsza jednocześnie jej produkcję.
Resweratrol – gdzie występuje?
Duże ilości resweratrolu zawierają ciemne winogrona, a także produkowane z nich wina – przede wszystkim czerwone. Dieta dostarczająca tego składnika może być elementem profilaktyki występowania chorób sercowo-naczyniowych. Sięganie po produkty bogate w resweratrol pomaga ograniczyć m.in. ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca lub udaru mózgu. Aby w pełni wykorzystać właściwości resweratrolu, warto wprowadzić do diety jego różnorodne źródła, do których należą także owoce jagodowe (maliny, jagody, truskawki), śliwki, pomidory, orzeszki ziemne, pistacje, kakao.
W suplementach diety resweratrol występuje w formach cis i trans, spośród których formę trans uważa się za posiadającą większy wpływ na organizm człowieka. Jego źródłem jest najczęściej wyciąg z rdestu japońskiego (np. Resveratrol kapsułki). Preparatów z resweratrolem nie powinny przyjmować osoby cierpiące na niedokrwistość powodowaną niedoborem żelaza, ponieważ ich działanie osłabia jego wchłanianie. Suplementacja nie powinna być prowadzona także w okresie ciąży. Resweratrol może wpłynąć na działanie innych leków, dlatego przed zastosowaniem suplementów w połączeniu z lekami należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić możliwe interakcje.
W pielęgnacji skóry warto stosować przede wszystkim kosmetyki z resweratrolem. Jego działanie miejscowe jest znacznie bardziej efektywne od wpływu, jaki może mieć na skórę stosowanie tego składnika od wewnątrz. Ponieważ jest to substancja wrażliwa na światło, resweratrol w kremie warto stosować przede wszystkim na noc.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.