Jak brać leki osłonowe przy antybiotyku?
Przyjmowanie antybiotyków wpływa na wyjałowienie flory bakteryjnej jelit. W trakcie leczenia oprócz chorobotwórczych bakterii, niszczone są również pożyteczne bakterie bytujące w jelitach. Dzięki zawartości probiotyków leki osłonowe pomagają przywrócić równowagę mikroflory jelitowej oraz zapobiegają występowaniu biegunki polekowej w trakcie stosowania antybiotyku.
Kiedy brać leki osłonowe przy antybiotyku?
Leki osłonowe przyjmuje się w trakcie antybiotykoterapii, w większości przypadków nie należy jednak stosować ich bezpośrednio z antybiotykiem. Zalecana przerwa to około 1-2 godziny przed lub po zażyciu antybiotyku. Korzystnie na działanie leków osłonowych wpływa przyjmowanie ich w trakcie posiłku, co pozwala na podwyższenie pH i obniżenie kwasowości w żołądku.
Leki osłonowe mogą zawierać nie tylko bakterie, ale i drożdże – Saccharomyces boulardii. Ich właściwości są odporne na działanie antybiotyków co sprawia, że stosowanie tego typu środków razem z antybiotykiem nie ma wpływu na skuteczność działania.
Probiotyki należy przyjmować również po zakończeniu antybiotykoterapii przez co najmniej 7 dni.
Zaburzenia mikroflory jelitowej mogą mieć negatywny wpływ na pracę układu odpornościowego i trawiennego, dlatego tak ważna jest jej odbudowa. Bakterie probiotyczne w naturalny sposób mogą występować w produktach żywnościowych takich jak m.in. jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, kiszona kapusta. Należy jednak pamiętać, że naturalne probiotyki nie zastąpią przyjmowania leków osłonowych.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.