jak rozpoznać trądzik różowaty

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

,

jak rozpoznać trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry, której objawy rozwijają się stopniowo przez lata. Przyczyną występowania mogą być predyspozycje genetyczne, zaburzenia naczynioruchowe lub hormonalne. Trądzik różowaty częściej występuje u kobiet i pojawia się między 20 a 30 rokiem życia. Warunkiem podjęcia odpowiedniego leczenia jest prawidłowe rozpoznanie choroby, tymczasem trądzik różowaty bywa mylony zarówno z charakterystycznymi cechami cery naczynkowej, jak również z trądzikiem pospolitym.

Wyróżniane są cztery stadia rozwoju trądziku różowatego.

farmaceutka w aptece

Postać naczyniowo-rumieniowa

Charakteryzuje się występowaniem napadowego rumienia w centralnej części twarzy, który po kilkunastu minutach ustępuje. Jego przyczyną jest nadreaktywność naczyń krwionośnych. Może pojawiać się obrzęk oraz świąd. Pod skórą widoczne są także teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne o czerwonym lub fioletowym zabarwieniu (pajączki naczyniowe). Czynnikami, które mogą nasilać objawy trądziku różowatego, w tym występowanie rumienia są m.in. ostre przyprawy, gorące kąpiele, zmiany temperatury, alkohol oraz stres. Aby ograniczyc rozwój choroby, warto ich unikać. Postać naczyniowo-rumieniowa trądziku różowatego może wyglądem przypominać płytko unaczynioną cerę.

Powiązane produkty

[show_products product=”186629, 179589, 190544, 230082,  “]

Postać grudkowo-krostkowa

Rumień, który na początku miał charakter przejściowy utrwala się. Dodatkowo w jego obrębie zaczynają okresowo pojawiać się grudki i krostki występujące często w okolicy nosa, brody, policzków, czoła.

Na tym etapie trądzik różowaty bywa mylony z trądzikiem pospolitym, który rozwija się w związku z wzmożoną produkcją sebum. Ujścia gruczołów łojowych zostają zatkane, a gromadzący się w nich nadmiar łoju i zrogowaciały naskórek prowadzi do powstawania zaskórników i rozwoju zmian zapalnych. Warto zwrócić uwagę, że w przebiegu trądziku różowatego nie występują zaskórniki charakterystyczne dla trądziku pospolitego.

Postać guzkowa

Charakterystyczne objawy to przede wszystkim zgrubiała skóra o nieregularnej powierzchni oraz zmiany przerostowe, w obrębie których może rozwijać się zapalenie mieszków włosowych. U pacjentów może dochodzić do zwłóknienia i przerostu gruczołów łojowych. Głównie u mężczyzn występuje tzw. guzowatość nosa związana z rozrostem tkanki łącznej i przerostem gruczołów łojowych.

Postać oczna

Zaawansowane stadium trądziku różowatego, w którym występuje pieczecie, świąd, nadmierne łzawienie i zaczerwienienie oczu. Może pojawić się światłowstręt. Pacjenci skarżą się na nawracającego zapalenia brzegów powiek, jęczmienie, gradówki czy suchość i podrażnienie oczu w wyniku dysfunkcji gruczołów Meiboma.

Przeczytaj także: „Kosmetyki na trądzik różowaty – przyczyny, objawy, domowe sposoby pielęgnacji skóry