Kosmetyki z aloesem – jak je wykorzystać w codziennej pielęgnacji?
Nawilża, odżywia, regeneruje, łagodzi podrażnienia – zastosowanie aloesu w codziennej pielęgnacji jest bardzo szerokie. To roślina o uniwersalnym działaniu. Zarówno sam żel aloesowy jak i kosmetyki z aloesem mogą być używane do twarzy, ciała i włosów, a wiele z nich rewelacyjnie sprawdzi się latem.
Kosmetyki z aloesem na lato
Letnią kosmetyczkę warto wyposażyć w czysty żel aloesowy. Jego właściwości kojące sprawdzą się w przypadku podrażnień skóry wywołanych oparzeniem słonecznym. Żel aloesowy wspiera procesy regeneracyjne skóry oraz łagodzi jej zaczerwienienie. Co więcej, ma delikatną, lekko galaretowatą konsystencję, a jego nałożenie powoduje przyjemny efekt chłodzenia. To ważne, ponieważ zbyt gęste i tłuste preparaty aplikowane na poparzoną skórę mogą utrudniać odprowadzanie ciepła i powodować dodatkowy dyskomfort w trakcie aplikacji. Może być także stosowany na skórę po depilacji woskiem lub maszynką. Łagodzi zaczerwienienie oraz pomaga uniknąć powstawania towarzyszących depilacji nieestetycznych krost. Prawdziwą zmorą podczas wakacyjnego wypoczynku są komary. Im bardziej swędzą nas miejsca po ugryzieniu owadów, tym bardziej je drapiemy, a towarzyszące im bąble stają się coraz większe. Żel aloesowy niweluje uczucie swędzenia skóry, a dzięki ograniczeniu drapania się, zmniejsza także ich widoczność. Aloes wspaniale odświeża, a przy tym redukuje zapach potu. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako składnik preparatów takich jak dezodorant w sprayu na lato.
Aloes – zastosowanie w pielęgnacji włosów
Domowe zabiegi pielęgnacyjne przy użyciu aloesu wykazują dobroczynny wpływ zarówno na same włosy jak i skórę głowę. Wykorzystuje się go m.in. do walki z łupieżem suchym. W tym cele żel aloesowy wystarczy nałożyć na skórę głowy. Nie trzeba go spłukiwać, ale jeśli okaże się, że nadmiernie obciąża włosy można to zrobić po upływie około 20 minut. Na co jeszcze pomaga aloes? Wspomaga nawilżanie, walczy z rozdwajającymi się końcówkami, zastosowanie tego składnika to również remedium na puszące się i elektryzujące się włosy, które często trudno ujarzmić. Aloes można stosować na różne sposoby. Nakładając go jako maskę – na całe włosy lub ich część bądź dodając do stosowanej na co dzień odżywki. Aloes sprawdzi się również u pań, które praktykują olejowanie włosów. Można go połączyć ze stosowanym olejkiem lub jego nałożeniem poprzedzić aplikację oleju.
Aloes – właściwości nawilżające
Aloes to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów, które w korzystny sposób wpływają na skórę. Witaminy A, C i E, kwas foliowy, miedź, cynk i selen to tylko niektóre ze składników odżywczych, które posiada w sobie aloes. Właściwości tej rośliny wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. Wysoka zawartość polisacharydów o działaniu higroskopijnym sprawia, że preparaty takie jak np. olejek aloesowy intensywnie nawilżają całe ciało. Kremy czy balsamy z aloesem sprawdzą się więc w pielęgnacji skóry odwodnionej czy przesuszonej na przykład długotrwałym opalaniem. Można wykorzystać je także do pielęgnacji dłoni lub zmiękczenia zrogowaciałego naskórka na stopach. Popularnym zastosowaniem jest np. nakładanie żelu aloesowego pod krem do twarzy, aby uzyskać efekt jeszcze silniejszego nawilżenia. Prawidłowo nawilżona skóra prezentuje się młodziej, w związku z czym żel aloesowy można potraktować jako element kuracji anti-aging. W przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry twarzy istotna jest również zdolność do stymulowania produkcji kolagenu jaką posiada aloes. Właściwości nawilżające tej rośliny wykorzystywane są także w leczeniu chorób skóry takich jak egzema czy łuszczyca.
Żel aloesowy na trądzik
Pryszcze, krostki i zaskórniki to prawdziwa zmora osób posiadających tłustą cerę ze skłonnościami do trądziku. W ich zwalczaniu niezbędne są substancje o działaniu przeciwzapalnym takie jak aloes. Zaletą aloesu jest fakt, że z łatwością wnika w głąb skóry, dzięki czemu nie działa wyłącznie powierzchownie. Smarowanie skóry czystym żelem aloesowym pomaga w leczeniu zmian widocznych na skórze twarzy. Przeciwdziała też powstawaniu nowych. Jest bogaty zarówno w saponiny jak i flawanoidy, dzięki czemu stosując żel aloesowy na trądzik, możemy liczyć na jego działanie antybakteryjne oraz przeciwutleniające. W przypadku cery tłustej i trądziku istotny jest również wpływ aloesu na oczyszczanie ujść gruczołów łojowych. Do ich zatkania dochodzi często w związku z nadmiarem łoju gromadzącym się na powierzchni skóry.
• aloe vera żel • żel łagodzący z aloesem • sok z aloesu zastosowanie • aloes na oparzenia słoneczne • aloe vera sztyft do pielęgnacji ust
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.