dieta po świętach

Dieta po świętach. Jak zadbać o swój wygląd przed sylwestrem?

,

dieta po świętach

Świąteczne biesiadowanie przy stole i sylwestrowe szaleństwo dzieli zaledwie kilka dni. Tymczasem zamiast szampańskiego nastroju po świętach często pojawia się uczucie ciężkości, wzdęcia i kompletny brak energii. Ubranie, które jeszcze przed wigilią perfekcyjnie układało się na sylwetce teraz opina się na brzuchu, a waga pokazuje dodatkowe kilogramy. Spokojnie, to nie powód do rozpaczy. Zostało jeszcze kilka dni, które mogą znacząco poprawić sytuację. Pomoże w tym odpowiednia dieta po świętach i ruch. Co robić?

Pamiętaj, że święta się skończyły

Świąteczne smakołyki są po to, aby się nimi cieszyć. Kiedy jednak przychodzi poranek 27 grudnia, najlepiej od razu wrócić do przestrzegania zasad zdrowego żywienia i stosowanej na co dzień diety. Nawet jeśli nie udało Ci się zachować umiaru przy świątecznym stole, trzy dni dodatniego bilansu kalorycznego nie odbiją się znacząco na sylwetce. Co innego w przypadku osób, u których świąteczne łakomstwo rozpoczyna się już na etapie przygotowań, a kończy w okolicach Nowego Roku lub Święta Trzech Króli. O czym pamiętać, aby jak najszybciej wrócić do przestrzeganej diety po świętach?

farmaceutka w aptece

Powrót do żywieniowej rutyny nigdy nie jest prosty. Tym bardziej, jeśli przywita Cię pusta lodówka lub wręcz przeciwnie – lodówka pełna zakazanych przysmaków.

  • Jeśli spędzasz święta poza domem nie zabieraj ze sobą sałatek, mięs, ciast ani innych smakołyków. W przypadku gdy to Ty organizujesz święta, postaraj się jak najwięcej smakołyków zamrozić lub podzielić się nimi z innymi.
  • Już przed świętami zadbaj o to, aby tuż po ich zakończeniu mieć w domu coś zdrowego na śniadanie. Prosta w przygotowaniu będzie np. owsianka z owocami.

 

Dostarcz organizmowi błonnika

Jeśli niepohamowany świąteczny apetyt faktycznie trwał tylko przez 3 dni, przyczyną wzrostu wagi po świętach będzie prawdopodobnie zatrzymywanie wody w organizmie oraz zalegające w nim resztki pokarmowe.

Błonnik pobudza pasaż jelitowy i ułatwia wydalenie z organizmu pozostałości niestrawionych pokarmów. Może także zwiększać objętość stolca, co ułatwia regularne wypróżnianie się i zapobiega zaparciom. Ponadto wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych toksyn. Zwiększając ilość błonnika w diecie należy jednocześnie zwiększyć ilość płynów, ponieważ bez wody błonnik nie może prawidłowo spełniać swoich funkcji.

Jedz dużo warzyw

Warzywa dostarczają wspomnianego wyżej błonnika, a także witamin, minerałów i antyoksydantów. Są niskokaloryczne, a przy tym sycące. Dodawaj je do każdego posiłku. Ulubione warzywa będą dobrą bazą do przygotowywania polecanych w trakcie diety po świętach zup (bez zasmażki), sałatek (bez majonezu) oraz koktajli.

Prawdziwą bombą witaminową sa także koktajle odchudzające z owocami. Należy jednak pamiętać, że owoce zawierają cukry proste, przez co lepiej spożywać je w pierwszej połowie dnia.

Spróbuj zamienić jeden posiłek np. na koktajl czy sałatkę.

Postaw na regularne i lekkostrawne posiłki

Czasu jest mało, ale to nie powód, by od razu po świątecznym łakomstwie przestawiać się na restrykcyjne diety czy wręcz głodówki. W taki sposób łatwo doprowadzić do efektu jo-jo. Organizm będzie też osłabiony i pozbawiony energii, a przecież potrzeba jej, aby w sylwestrową noc dobrze bawić się na parkiecie. Postaw na pełnowartościowe posiłki i nie zapominaj o śniadaniu. Zaplanuj 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu, aby uniknąć podjadania w trakcie dnia, a przede wszystkim w nocy. Przez te kilka dni, które dzielą święta i sylwestra postaraj się całkowicie zrezygnować ze smażenia, produktów wysokoprzetworzonych, a najlepiej także słodyczy i alkoholu. Oprócz warzyw w Twoich posiłkach nie powinno zabraknąć białka w postaci np. chudego mięsa lub nabiału. Białko korzystnie wpływa na metabolizm i pomaga utrzymać uczucie sytości. Źródłem zdrowych tłuszczy mogą ryby morskie takie jak makrela, tuńczyk, łosoś, oleje roślinne czy np. awokado.

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie

Pij wodę – najlepiej małymi łykami przez cały dzień. Opuchlizna w okolicy twarzy lub kończyn – to mogą być efekty zatrzymywania wody w organizmie, z którymi wiele osób zmaga się po świętach. Już niewielkie odwodnienie może sprawić także, że skóra będzie tracić elastyczność, stanie się szorstka i matowa. Dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu pomoże uporać się z obrzękami. Będzie wspomagać ponadto pracę jelit oraz detoksykację organizmu.

Sięgnij po zioła

W trakcie diety po świętach warto sięgać nie tylko po wodę, ale także napary ziołowe, które oprócz nawadniania organizmu przyniosą mu dodatkowe korzyści. Do ziół, których stosowanie warto rozważyć, należą m.in.:

  • Pokrzywa – pobudza procesy trawienne, a także pomaga usunąć z organizmu nadmiar wody i toksyny. Stabilizuje poziom cukru we krwi, co zapobiega podjadaniu.
  • Mięta – stymuluje produkcję soku trawiennego i zapobiega niestrawności. Warto ją popijać już między świątecznymi posiłkami.
  • Koper włoski – zwiększenie obwodu brzucha może być efektem wzdęć. Koper włoski pomaga pozbyć się nagromadzonych w jelitach gazów
  • Karczoch zwyczajny – pobudza produkcję żółci przez co wspomaga wątrobę w trawieniu nadmiaru tłustego świątecznego jedzenia.
  • Zielona herbata – zawiera katechiny o właściwościach antyoksydacyjnych oraz kofeinę. Wspomaga metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Ze względu na właściwości pobudzające lepiej zrezygnować z niej wieczorem, aby nie zakłócała spokojnego snu.

Ruszaj się

Aktywność fizyczna usprawnia pracę jelit, pomaga uporać się z uczuciem ciężkości po świętach i zaparciami. Zapobiega też obrzękom na skutek gromadzenia się wody w organizmie. Będzie zatem świetnym sposobem, aby szybko poczuć się lepiej i lepiej wyglądać. Po trzech dniach siedzenia przy stole może być trudno zabrać się do ćwiczeń. Intensywność treningu należy dobrać w zależności od swojej aktualnej kondycji, aby uniknąć bolesnych zakwasów podczas sylwestrowej zabawy. Dobrym pomysłem będzie np. marsz z kijkami lub spacer szybszym krokiem. Aktywność na świeżym powietrzu dodatkowo dotleni organizm.

Zamień sól na przyprawy

Na tempo metabolizmu pozytywnie wpływa ruch oraz wysypianie się. Aby dodatkowo go podkręcić, do przygotowywanych posiłków dodawaj przyprawy, które korzystnie wpływają na przemianę materii. Jeśli lubisz ostre dania sięgnij np. po papryczki chili lub pieprz cayenne. W sezonie zimowym doskonale sprawdzają się również cynamon oraz imbir, który działa też żółciopędnie i wspomaga trawienie.

Stosowanie świeżych ziół i przypraw pobudzających metabolizm w kuchni pomaga dodatkowo ograniczyć ilość soli. Stosowana w nadmiarze może być przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie i obrzęków.

Przeczytaj także: „Jaką dietę wybrać na nowy rok, aby tym razem odchudzanie się udało.”