Jak zregenerować włosy po farbowaniu?
Koloryzacja dodaje włosom urody, ale niekoniecznie dobrze wpływa na ich kondycję. Mimo, że tuż po farbowaniu kosmyki na pozór wyglądają na zdrowe i błyszczące, szybko może okazać się, że w rzeczywistości są przesuszone, zniszczone, matowe. Dużym problemem bywa też wypadanie włosów po farbowaniu. Co może pomóc uszkodzonym kosmykom? Jak zregenerować włosy po farbowaniu?
Zniszczone włosy po farbowaniu
Suche, matowe, połamane, szorstkie – zniszczone włosy po farbowaniu to często spotykany problem wśród pań regularnie wykonujących koloryzację. Zabieg farbowania włosów ingeruje w ich strukturę. Łuski włosa rozchylają się, a barwnik wnika do środka. W ten sposób włosy stają się szczególnie wrażliwe na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a także spada poziom ich nawilżenia. W pielęgnacji zniszczonych włosów po farbowaniu warto postawić na łagodne kosmetyki i maksymalnie ograniczyć ilość szkodliwych zabiegów stylizacyjnych:
- Zamień szampony z SLS i SLES na te o naturalnym i prostym składzie. Wymienione substancje o właściwościach pianotwórczych mogą działać drażniąco i powodować, że włosy staną się jeszcze bardziej przesuszone. Zdecydowanie lepiej myć włosy 2-3 razy w tygodniu niż codziennie
- Staraj się chronić włosy przed niekorzystnym działaniem wysokiej temperatury. Rzadziej korzystaj z prostownicy i staraj się nie suszyć ich maksymalnie gorącym powietrzem. Jeśli jednak jest to niezbędne skorzystaj z kosmetyków termoochronnych
- Regularnie stosuj odżywki i maski do włosów o działaniu wzmacniającym i regenerującym. W ich składzie warto poszukiwać protein (m.in. kiełki pszenicy, keratyna, jedwab), których działanie uzupełni niedobór białka i pomoże naprawić uszkodzenia w strukturze włosa. Przydatne będą także naturalne kwasy tłuszczowe, dzięki którym odbudujesz barierę ochronną włosów (m.in. olej kokosowy, masło mango, masło shea)
- Wypróbuj metodę mycia głowy OMO, która słynie ze swej delikatności i zapewnia włosom dodatkową ochronę. Na wilgotne włosy nałóż lekką odżywkę humektantową pozbawioną w składzie silikonów. Po kilkunastu minutach na nasadę głowy dołóż szampon i rozpocznij mycie włosów. Szamponu nie nakładaj na całą długość, a jedynie w obszarze powyżej ucha. Pozostałą część włosów umyj przy użyciu odżywki oraz spływającej z czubka głowy piany. Po spłukaniu włosów wodą nałóż odżywkę, najlepiej zawierającą w składzie naturalne oleje i spłucz głowę po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu minutach. Jeśli na koniec mycia użyjesz zimnej wody domkniesz łuski włosów, co zapewni im jeszcze lepszą ochronę i pozwoli na dłużej zatrzymać dobroczynne składniki.
[show_products product=”152517 ,187180, 166273, 190591 „]
–>
Domowe sposoby na suche włosy po farbowaniu: olejowanie
Oleje roślinne stosowane w pielęgnacji włosów pomagają je odżywić oraz zabezpieczyć zarówno przed kolejnymi uszkodzeniami jak i utratą nawilżenia. Włosy są mniej splątane i lepiej się układają, co ułatwia ograniczenie stosowania szkodliwych środków i zabiegów stylizacyjnych. Pamiętaj jednak o wyborze odpowiedniego oleju dopasowanego do stopnia porowatości włosów. Spośród domowych produktów sprawdzą się m.in. olej kokosowy – do włosów niskoporowatych, oliwa z oliwek – do włosów średnioporowatych, olej lniany – do włosów wysokoporowatych. Warto przy tym wiedzieć, że włosy mogą źle zareagować na stosowanie danego oleju, nawet jeśli teoretycznie jest on dopasowany do ich potrzeb – szczególnie po farbowaniu. Sztywne lub puszące się włosy to znak, że warto wypróbować inny olej do włosów. W ramach domowych sposobów na suche włosy po farbowaniu zaleca się olejowanie na mokro. Jak zregenerować włosy po farbowaniu?
- Zwilż włosy i odsącz nadmiar wody ręcznikiem. Jeśli używasz produktów do stylizacji włosów takich jak lakier czy pianka włosy trzeba będzie umyć szamponem.
- Nałóż olej na włosy. Nie przesadzaj z ilością, zazwyczaj wystarcza około 1 łyżka stołowa na całą długość. Zalecany czas trzymania oleju na włosach to około 30-120 minut. Włosy dodatkowo można owinąć ręcznikiem, aby olej łatwiej wnikał we włosy.
- Spłucz olej z włosów i na wilgotne kosmyki nałóż odżywkę, pozostawiając ją na 15-30 minut. Proces emulgowania oleju odżywką ułatwi jego usunięcie.
- Umyj włosy szamponem. Koniecznie powinien być to produkt pozbawiony SLS lub SLES.
- Nałóż odżywkę ponownie, a następnie dokładnie spłucz.
Domowe sposoby na suche włosy po farbowaniu takie jak olejowanie może dopełnić także żel aloesowy. Stosowany w roli podkładu przed olejowaniem pomoże kompleksowo nawilżyć zarówno włosy jak i skórę głowy. Ponadto dostarczy włosom niezbędnych witamin i minerałów, wzmocni je i wygładzi. Żel aloesowy dodaje się również do szamponu, maski lub odżywki intensyfikując w ten sposób ich działanie nawilżające.
Odpowiedź na pytanie: jak zregenerować włosy po farbowaniu można znaleźć też w salonie fryzjerskim korzystając z profesjonalnych zabiegów regeneracyjnych z wykorzystaniem keratyny lub aminokwasów. W przypadku zniszczonych włosów niezależnie od przyczyny zaleca się podcięcie końcówek.
Wypadanie włosów po farbowaniu
Tuż po farbowaniu możemy zauważyć na szczotce nieco więcej włosów niż zazwyczaj. Jeśli jednak, zaczynają one wypadać niemal garściami to znaczy, że mamy do czynienia z ważnym problemem. Za wypadanie włosów po farbowaniu może być odpowiedzialne poważne uszkodzenie ich struktury. Współczesne farby są coraz bardziej bezpieczne dla włosów. Niemniej jednak należy je stosować zgodnie z zaleceniami i nie trzymać na włosach zbyt długo. Czas trzymania na głowie środków chemicznych jest szczególnie ważny np. w trakcie rozjaśniania. Włosy mogą wypadać lub łamać się u nasady, co również powoduje niekorzystny efekt przerzedzonej fryzury. Jeśli korzystamy z nowej farby do włosów lub poddajemy włosy koloryzacji po raz pierwszy, z dużym prawdopodobieństwem wypadanie włosów po farbowaniu może być spowodowane reakcją alergiczną na składniki produktu. Przyczyną wypadania włosów bywa też zbyt częste farbowanie, dlatego w pierwszej kolejności warto zrezygnować z zabiegów koloryzacji na pewien czas.
Sposoby na wypadające włosy po farbowaniu
Wypadanie włosów po farbowaniu to znak, że należy ograniczyć zabiegi stylizacyjne i skupić się przede wszystkim na pielęgnacji. Wśród domowych sposobów na wypadanie włosów pomocne mogą okazać się wcierki do włosów, które nie tylko wzmocnią włosy, ale też przyspieszą wzrost nowych kosmyków, np. wcierki z kozieradki, skrzypu polnego czy pokrzywy. Kosmyki warto odżywić zarówno od zewnątrz jak i od środka stosując odpowiednie szampony i tabletki na wypadanie włosów. Kondycji włosów sprzyjają między innymi witaminy: A, E, C oraz biotyna. Warto dostarczać ich także w diecie włączając do niej tłuste ryby, żółtka jaj, orzechy, nasiona, soję oraz warzywa i owoce takie jak: papryka, szpinak, jarmuż, natka pietruszki, czarna porzeczka, kiwi, maliny. Więcej na ten temat piszemy tu: Co na wypadanie włosów? Dieta, pielęgnacja, domowe sposoby. Jeśli samodzielne próby radzenia sobie z wypadaniem włosów po farbowaniu nie przynoszą rezultatów, należy zgłosić się do trychologa. Nawet jeśli wydaje nam się, że włosy wypadają z powodu farbowania przyczyny mogą być zupełnie inne. Należą do nich m.in. zmiany hormonalne, niedobory składników odżywczych lub choroby tarczycy.
• odżywki do włosów • odżywka do włosów farbowanych • szampony do włosów zniszczonych • pielęgnacja włosów • kosmetyki do włosów
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.