Jak dbać o serce? Małe zmiany mogą przynieść wiele korzyści
Serce jest motorem napędowym organizmu i powinno być naszym przyjacielem. Dla jakości i długości życia szczególnie ważne jest utrzymanie zdrowego serca, co pomaga zapobiec np. zawałowi serca i pozwala czuć się młodo aż do późnej starości. Zdecydowanej większości poważnych problemów z sercem można zapobiec prowadząc zdrowy styl życia. Jak dbać o serce na co dzień?
Serce – co o nim wiesz?
Serce jest około półtora raza większe od pięści człowieka i waży od 250 do 350 gramów. Jego głównym zadaniem jest zaopatrywanie organizmu w krew, która przepływa przez około 150 000 km naczyń krwionośnych. W stanie spoczynku serce ma moc około 0,1 KM. Oznacza to, że co minutę przez organizm przepompowywanych jest 5 litrów krwi. Wzrost tętna i objętości wyrzutowej zwiększa wydajność. W skrajnych przypadkach serce możne pompować nawet 25 litrów na minutę.
Szacuje się, że u 75-letniej osoby serce w trakcie całego życia biło około 3 000 000 000 razy. To najlepiej obrazuje fakt, że serce zwyczajnie męczy się z wiekiem. Niewłaściwy sposób życia i odżywiania może spowodować ogromne uszkodzenie serca i sprawić, że będzie ono starzeć się szybciej niż sam właściciel. Jak dbać o serce, aby tak się nie stało?
[show_products product=”228015, 263083, 190390, 133408 „]
–>
Co wzmacnia serce?
- Pełnowartościowe śniadanie
Zawsze pamiętaj o pełnowartościowym śniadaniu: owoce, produkty pełnoziarniste i nabiał zapewniają zrównoważoną zawartość składników odżywczych, witamin i węglowodanów.
- Jabłka
Już jedno jabłko dziennie to świetny sposób na wzmocnienie serca. Jabłka dostarczają dużo błonnika, który pomaga utrzymać tętnice w dobrej kondycji.
- Magnez
Obecność magnezu powoduje, że nadmiar wapnia jest odprowadzany do kości i nie przywiera do ścian naczyń krwionośnych. Hamuje również tworzenie się skrzepów krwi. Niedobory tego pierwiastka można spróbować zaspokoić stosując odpowiednie suplementy z magnezem.
- Szpinak
Jedzenie szpinaku obniża ryzyko zawału serca. Liście szpinaku zawierają kwas foliowy (witamina B9), który reguluje stężenie produktu przemiany materii – homocysteiny we krwi. Zbyt wysoki poziom homocysteiny zwiększa ryzyko zawału serca.
- Arginina
Znajduje się głównie w roślinach strączkowych, orzechach, łososiu i kurczaku, a jej obecność w diecie pomaga chronić naczynia krwionośne. Arginina jest budulcem białek i zapobiega powstawaniu złogów wapniowych w naczyniach krwionośnych.
- Sok żurawinowy
Naturalny sok żurawinowy (np. sok żurawinowy Avitale) dzięki zawartości wielu cennych składników takich jak np. flawonoidy wzmacnia tętnice wieńcowe oraz wspomaga pracę serca. Podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL i przeciwdziała miażdżycy.
- Zielona herbata
Zawarte w niej barwniki roślinne, polifenole, wyłapują toksyny komórkowe i zapobiegają ich odkładaniu się w naczyniach krwionośnych oraz neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników.
- Czosnek
Podczas trawienia czosnku uwalniane są substancje, które usprawniają przepływ krwi. Działa przeciwzakrzepowo, pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi oraz przeciwdziała postepowaniu zmian miażdżycowych.
Co na wzmocnienie serca?
- Orzechy
Orzechy zawierają dużo witaminy E. Jej działanie zapobiega odkładaniu się szkodliwego cholesterolu LDL na ścianach naczyń krwionośnych i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.
- Oliwa z oliwek
To naturalne bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych. Ich obecność w diecie wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu.
- Rozmaryn
Kwasy i olejki eteryczne w nim zawarte poprawiają siłę mięśnia sercowego i wspomagają krążenie krwi.
- Ciemna czekolada
Kakao ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Występujące w nim polifenole zapobiegają powstawaniu zakrzepów i chronią naczynia krwionośne przed osadami.
- Winogrona
Winogrona również chronią przed chorobami serca i układu krążenia. Zawarty w nich barwnik roślinny – resweratrol obniża ciśnienie krwi i wpływa na wzmocnienie serca.
- Pomidory
Im bardziej czerwony pomidor, tym lepiej chroni przed chorobami serca. Likopen będący pigmentem roślinnym rozszerza naczynia krwionośne oraz obniża poziom złego cholesterolu. Pomidory doceniane są także za swoje właściwości przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.
- Koenzym Q10
Poziom stężenia koenzymu Q10 w tkankach spada wraz z wiekiem. Badania wskazują na związek pomiędzy zbyt niskim stężeniem koenzymu Q10 w organizmie a występowaniem niewydolności serca. W zaspokajaniu niedoboru pomocne mogą okazać się suplementy diety z koenzymem Q10 (np. Coenzym Q10 Zain Pharma, Coenzym Q10 Komplex).
9 wskazówek jak zadbać o serce na co dzień
Zdrowy styl życia ma ogromne znaczenie dla kondycji serca jak i całego układu krążenia. Sposób, w jaki żyjemy może zminimalizować ryzyko występowania chorób i w realny sposób wpłynąć na nasze zdrowie. Jak zadbać o serce?
- Zwolnij! Brak snu, stres, przeciążenie układu pokarmowego i przemęczenie fizyczne negatywnie wpływają na tętno. Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym pozwalasz sobie i swojemu sercu na niezbędną regenerację.
- Wysypiaj się: Niedobór snu powoduje, że organizm uwalnia więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu. Wzrasta ciśnienie krwi, a wraz z nim ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zrób popołudniową drzemkę: podczas snu tętno zwalnia, a ciało może się zrelaksować.
- Zadbaj o zdrowie swoich zębów dzięki odpowiedniej opiece stomatologicznej. Obecne w przyzębiu bakterie mogą powodować stany zapalne i przedostawać się do naczyń krwionośnych. Z biegiem czasu prowadzi to do zwapnienia, utrudnia dopływ krwi do serca oraz zwiększa ryzyko zawału serca.
- Kontroluj swoją wagę. Nadwaga powoduje, że serce musi na co dzień wykonywać cięższą pracę i może przyczyniać się do problemów z nadciśnieniem. Podwyższony poziom cholesterolu sprzyja miażdżycy.
- Dostarczaj organizmowi antyoksydantów. Ich właściwości neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą powodować choroby układu sercowo-naczyniowego.
- Regularnie korzystaj z sauny, ponieważ ciepło usprawnia krążenie krwi. W ten sposób wzmocnisz swój układ odpornościowy, oskrzela oraz serce.
- Rzuć palenie. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować m.in. chorobę niedokrwienną serca oraz problemy z nadciśnieniem.
- Śmiej się jak najwięcej! Śmiech rozszerza tętnice, poprawia przepływ krwi i zwiększa wchłanianie tlenu.
Ćwiczenia na serce. Dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna?
Indywidualny trening wytrzymałościowy lub inna aktywność fizyczna to świetny sposób na wzmocnienie serca i układu krążenia. Nawet przy wcześniejszych problemach z sercem, dzięki aktywności fizycznej można znacznie poprawić jego kondycję.
Dobre ćwiczenia na serce to m.in.:
- energiczny spacer
- piesze wycieczki
- bieganie
- pływanie
- jazda na rowerze.
Uprawianie sportu może być przyjemnością wystarczy, że wybierzesz sport, który lubisz. W utrzymaniu motywacji może pomóc również obecność drugiej osoby podczas ćwiczeń. Dzieki aktywności fizycznej łatwiej rozładować napięcie i zapomnieć o stresie, aby poczuć się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.
Regularny, lekki trening wytrzymałościowy jest tym, co wzmacnia serce i wspomaga pracę płuc. Jednym ze sprawdzonych ćwiczeń na serce jest pływanie. Po regularnych treningach na basenie objętość serca wzrasta, tętno spada, a serce pracuje wydajniej.
Osoby, które cierpią na różnego rodzaju wady lub przewlekłą chorobę serca powinny omówić swój plan ćwiczeń z lekarzem. Ukierunkowany trening kardiologiczny wzmacnia serce i poprawia jakość życia. Ćwiczenia na serce są jednak niewskazane w ostrej fazie dekompensacji, w przypadku zapalenia mięśnia sercowego, po zawale czy w przypadku groźnych arytmii.
Jak poprawić pracę serca? Sprawdź, co mu szkodzi
Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu, otyłość i wysokie ciśnienie krwi niekorzystnie wpływają na serce. A co z infekcjami, tłustym jedzeniem i problemami sercowymi? Czy są szkodliwe dla naszego zdrowia?
- Niedobór witaminy D
Brak witaminy D w organizmie zwiększa ryzyko zawału serca.
- Infekcje wywołane przez paciorkowce
Jeśli infekcja wywołana przez paciorkowce (np. zapalenie migdałków) nie zostanie w pełni wyleczona, bakterie mogą migrować i powodować choroby układu sercowo-naczyniowego. Zastanawiasz się: jak dbać o serce? Nie lekceważ żadnej infekcji.
- Grypa
Podczas grypy lub infekcji grypopodobnej nie należy uprawiać żadnego sportu. Infekcja wirusowa powinna zostać całkowicie wyleczona przed wznowieniem aktywności fizycznej.
- Problemy sercowe
Problemy sercowe i emocjonalne mogą powodować wysoki poziom hormonów stresu we krwi. W bardzo ciężkich przypadkach mówi się również o zespole złamanego serca, którego objawy przypominają prawdziwy zawał serca.
- Choroby zębów
U pacjentów z chorobami przyzębia obserwuje się nawet kilkukrotny wzrost ryzyka chorób serca. Bakterie osadzają się na mięśniu sercowym i zwiększają ryzyko zawału serca. Jak poprawić pracę serca? Regularnie kontrolując stan uzębienia i lecząc jego choroby na bieżąco.
- Frytki
Frytki to tylko przykład, mowa po prostu o tłustym jedzeniu. Po spożyciu paczki chipsów ziemniaczanych czy żywności typu fast food wzrasta udział tzw. tłuszczów trans we krwi. Są one jedną z przyczyn zawałów serca.
- Glutaminian
Ten dodatek znajduje się w wielu gotowych posiłkach i mieszankach przypraw. Glutaminian podnosi ciśnienie krwi, co z kolei uszkadza mięsień sercowy.
- Brak snu
Optymalny czas snu to około 7 godzin. Jego niedostateczna ilość powoduje wzrost stężenia kortyzolu we krwi. To z kolei wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego.
- Hałas
Zbyt duży hałas przyczynia się do wzrostu poziomu kortyzolu i zwiększa ciśnienie krwi.
Objawy chorób serca. Co może świadczyć, o tym, że z naszym sercem nie wszystko w porządku?
Objawy chorób sercowo-naczyniowych zwykle pojawiają się stopniowo. Pierwsze oznaki to:
- uczucie duszności
- zaburzenia widzenia
- zawroty głowy
- senność
- omdlenia
- ból w klatce piersiowej.
Jak dbać o serce? Prowadzenie zdrowego stylu życia to pierwszy krok do poprawy stanu zdrowia. Kiedy jednak czujemy się słabiej, najlepiej od razu zgłosić się do lekarza po profesjonalną poradę.
Sprawdźcie też, jakie zioła na wzmocnienie serca warto stosować.
• strofantyna • preparaty na serce • homeopatia na serce • mollers serce • krople na serce
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.