Sól morska do kąpieli, nosa i do włosów – jak jeszcze możesz ją wykorzystać?
Kąpiel w wodzie morskiej jest nie tylko przyjemna, ale przynosi również wiele korzyści dla naszego ciała. Wcale nie musimy jej doświadczać wyłącznie raz w roku podczas wakacyjnego wyjazdu. Po odparowaniu wody pozostaje sól morska, którą bez trudu można kupić w sklepie, a następnie wykorzystywać zarówno w domowym SPA jak i dla zdrowia. Jakie zalety ma sól morska do kąpieli, a kiedy warto wykorzystać ją np. w formie kompresu lub płukanki?
Sól morska do kąpieli
Jest bogata w składniki mineralne takie jak magnez, wapń, czy potas, a jej prozdrowotne właściwości sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Sól morska do kąpieli działa odprężająco, szczególnie po całym dniu spędzony w pracy, łagodząc zarówno napięcia psychiczne i stres jak i fizyczne – m.in. uczucie sztywności karku czy bóle kręgosłupa. Wpływ soli morskiej wykorzystuje się także w leczeniu chorób skóry takich jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skory, a także w profilaktyce zakażeń o podłożu grzybiczym. Ciepła kąpiel w wodzie z solą morską pomoże złagodzić skurcze mięśni, a także ich ból związany np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Działa również korzystnie na kondycję skóry, dotleniając jej komórki, wspierając regenerację, łagodząc podrażnienia, a nawet działając wyszczuplająco. Sól morska do kąpieli dostępna jest w wielu wariantach (sprawdź np. dodatki do kąpieli Dermasel). Oprócz zakupu gotowych kompozycji w domowych zaciszu można sporządzić autorską mieszankę. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, a zawartość soli ok. 300 g na 10 litrów wody. Świetnymi dodatkami będą np. ulubione olejki do ciała czy olejki eteryczne np.:
- olej kokosowy – to sprawdzony sposób na aksamitnie gładką w dotyku oraz prawidłowo nawilżoną skórę. Może też złagodzić świąd i delikatne zaczerwienienia
- olej migdałowy – zapobiega odwodnieniu skóry, a przy tym działa ujędrniająco; bogaty w witaminy A i E będzie doskonałym elementem terapii przeciwstarzeniowej
- olejek różany świetnie sprawdzi się wieczorową porą ułatwiając relaks po ciężkim dniu oraz zasypianie. Sprawdza się do pielęgnacji skóry dojrzałej, a także w przypadku problemów z pękającymi naczynkami.
Kąpiel w czystej, słonej wodzie wysusza skórę. Aby tego uniknąć należy nie spędzać w wannie więcej niż ok. 20 minut, a tuż po jej opuszczeniu zastosować nawilżający kosmetyk.
[show_products product=”170454, 194819, 134366, 156246″]
–>
Moczenie stóp w soli morskiej
Sól morska do kąpieli może być stosowana do całego ciała lub wyłącznie do stóp. To fantastyczny sposób na zmiękczenie zrogowaciałej warstwy naskórka na stopach, a także przygotowanie ich do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiel dla stóp warto poprzedzić wykonaniem peelingu, aby jeszcze łatwiej i skuteczniej usunąć zrogowacenia. Moczenie stóp w soli morskiej sprawdzi się także przed nałożeniem kremu lub balsamu intensyfikując działanie kosmetyków. Dzięki kąpieli dla stóp można również wspomóc walkę z nadmiernym poceniem. W tym celu oprócz soli morskiej, w proporcji około 2 łyżek na 5 litrów wody, do roztworu dodać można również kilka kropel olejku eterycznego. Na ilość wydzielanego potu oraz aktywność bakterii odpowiedzialnych za jego nieprzyjemny zapach wpływ mają m.in. olejek z drzewa herbacianego, lawendy, olejek cedrowy lub miętowy.
Naturalny peeling
Regularne peelingi warto wykonywać przez cały rok. Ich działanie z jednej strony sprawia, że skóra staje się wygładzona i przyjemna w dotyku. Z drugiej pozwala czerpać maksimum korzyć z nakładanych kosmetyków pielęgnacyjnych, a latem zapewnia równomierną opaleniznę. Do wykonania peelingu można wykorzystać wiele produktów spożywczych, które mamy w domu: cukier, miód, kawę oraz właśnie sól morską. Wykonywany kolistymi ruchami peeling warto powtarzać 1 lub 2 razy w tygodniu, aby wspomóc proces odnowy skóry oraz usunąć komórki martwego naskórka utrzymujące się na jej powierzchni. Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z zastosowania peelingu mechanicznego, sól morska wykazuje także działanie antycellulitowe, a regularnie powtarzane zabiegi z jej udziałem wspierają walkę z pomarańczową skórką.
Sól na zatoki
Sól morska świetnie nadaje się do przeciwdziałania pierwszym oznakom przeziębienia. Jedną z nich jest zatkany nos, który potrafi być bardzo uciążliwy, utrudnia zasypianie, a często towarzyszy mu także ból zatok. Sól na zatoki może być stosowana na jeden z kilku sposobów:
Hipertoniczne spraye do nosa – mają na celu jego udrożnienie i oczyszczenie. Cechą charakterystyczną tego typu preparatów jest wysokie stężenie soli, które po wprowadzenia substancji do nosa odpowiada za przebieg procesu osmozy. W jej wyniku cząsteczki wody zawarte w obrzękniętej błonie śluzowej nosa przemieszczają się w kierunku wprowadzonego hipertonicznego roztworu, a następnie są usuwane z jamy nosowej (np. Protego woda morska hipertoniczna, Otriven woda morska z eukaliptusem). W sprzedaży dostępne są również spraye izotoniczne – ich działanie wykorzystywane jest jednak raczej w codziennych zabiegach higienicznych do nawilżania śluzówki (np. Bepanthen woda morska, Doppelherz woda morska z pantenolem).
Kompresy z soli – ciepłe, ale nie gorące przykładamy w okolice czoła i nasady nosa. Najlepiej przed snem, aby nie narazić się na przewianie czy gwałtowne ochłodzenie rozgrzanych miejsc. Aby je przygotować, sól morską należy podgrzać, a następnie umieścić wewnątrz woreczka lub owinąć bawełnianą ściereczką. Ciepło uwalniane z takiego okładu działa kojąco na ból i przynosi ulgę w zapaleniu zatok. Sól na zatoki działa także przeciwzapalnie i utrudnia namnażanie się bakterii.
Sól morska na gardło
Zastosowanie soli morskiej to również pierwsza pomoc w przypadku bólu gardła. W ten sposób nie tylko łagodzimy nieprzyjemne dolegliwości, ale także wypłukujemy chorobotwórcze drobnoustroje. Ze względu na swoje właściwości sól morska na gardło hamuje rozwój infekcji oraz działa przeciwobrzękowo. W rezultacie przekłada się to na większy poziom komfortu, ułatwia przełykanie i łagodzi ból. To w pełni naturalne rozwiązanie, które może wspomóc stosowaną antybiotykoterapię lub w przypadku łagodnych infekcji całkowicie zastąpić konieczność przyjmowania leków na gardło. Do przygotowania roztworu wykorzystać można około 1,5 łyżeczki soli na szklankę wody, a samą czynność powtarzać należy kilka razy na dobę. Jeśli sól morska na gardło nie doprowadzi do ustąpienia objawów w trakcie kilku dni, należy skontaktować się z lekarzem.
Sól morska na włosy
Zalety soli morskiej można wykorzystać także do stylizacji włosów. Na produkty wzbogacone wodą morską szczególną uwagę powinny zwrócić uwagę właścicielki naturalnych fal i loków. Po ich zastosowaniu skręt stanie się jeszcze bardziej wyraźny, a układanie włosów łatwiejsze. Sól morska działa oczyszczająco nie tylko na skórę naszego ciała, ale także głowy. Takie zastosowanie sprawdza się szczególnie w przypadku włosów przetłuszczających się. Dodanie soli morskiej do szamponu może w takim wypadku pomóc w usuwaniu nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Pozytywny wpływ soli morskiej na włosy kłóci się z ostrzeżeniami kierowanymi do kobiet odpoczywających nad morzem. To prawda, że sól morska na włosy może zadziałać przesuszająco, ale tylko jeśli będzie stosowana w nadmiarze. Dlatego najlepiej korzystać z gotowych kosmetyków na bazie wody morskiej, w których zawartość soli jest ściśle kontrolowana. Co więcej, łączy się ją z obecnością składników działających nawilżająco. Sól morska na włosy stosowana samodzielnie również może przynieść zadowalające efekty. Nie należy jednak używać jej zbyt często, a w sytuacji, kiedy włosy staną się przesuszone postawić na ich olejowanie lub zastosować inne zabiegi nawilżające.
• sól morska do nosa • sól morska do kąpieli • roztwór soli morskiej do nosa • woda morska • woda morska w aerozolu
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.