Ampułki soli fizjologicznej – dlaczego warto je mieć w domowej apteczce?
Sól fizjologiczna ma bardzo szerokie zastosowanie. Od zabiegów higienicznych, aż po łagodzenie objawów alergii czy przeziębienia. Jest odpowiednia dla dorosłych, ale także dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Sprawdź, czym jest sól fizjologiczna i do czego możesz wykorzystać jej właściwości w swoim domu. Jak stosować sól fizjologiczną na katar lub łzawiące i swędzące oczy?
Co to jest sól fizjologiczna?
Solą fizjologiczną nazywamy wodny roztwór chlorku sodu. W roztworze izotonicznym sól występuje w stężeniu 0,9%. Jego ogromną zaletą jest bezpieczeństwo stosowania zarówno u dorosłych jak i dzieci, które wynika z zawartości soli w takim samym stężeniu, jakie występuje w ludzkim ciele, np. we krwi. O tym, co to jest sól fizjologiczna bardzo często przekonują się pacjenci w stanie odwodnienia. Podawana w formie kroplówki pozwala w krótkim czasie uzupełnić poziom niezbędnych do funkcjonowania organizmu elektrolitów. Dziś jednak skupimy się na najpopularniejszych sposobach jej wykorzystania w warunkach domowych, gdzie ampułki soli fizjologicznej najczęściej stosowane są do łagodzenia objawów przeziębienia i alergii.
Sól fizjologiczna na katar
Katar jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, która może towarzyszyć infekcji lub pojawić się w związku z występowaniem w organizmie reakcji alergicznej. Jak odróżnić od siebie oba rodzaje? Katar alergiczny najczęściej określany jest jako wodnisty, co jednak może zdarzyć się również w trakcie przeziębienia. Warto więc rozważyć istnienie objawów towarzyszących takich jak:
- kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, które w sposób nagły pojawiają się w przypadku alergii
- osłabienie, stan podgorączkowy czy ból gardła, które stopniowo rozwijają się w przebiegu infekcji.
Niezależnie od przyczyny, sól fizjologiczna na katar pomaga złagodzić jego objawy. Aplikowana kilka razy dziennie oczyszcza błonę śluzową z pyłków i innych zanieczyszczeń wyzwalających reakcję alergiczną. Podczas przeziębienia nawilża błonę śluzową nosa i pomaga usunąć zalegającą wydzielinę. Usprawnia także funkcjonowanie rzęsek chroniących organizm przed rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Sól fizjologiczna na katar jest środkiem szczególnie często wykorzystywanym u niemowląt, które bardzo dotkliwie odczuwają skutki nieżytu nosa. Katar stanowi wówczas duży problem podczas karmienia, zaburza spokojny sen i jest powodem płaczu oraz rozdrażnienia. Co więcej, zalegająca wydzielina sprzyja rozwojowi infekcji. Sól fizjologiczna zakropiona do nosa rozpuszcza wydzielinę, której jednak niemowlę nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać. Rodzic pomaga mu używając aspiratora lub tradycyjnej gruszki.
Inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej
Jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na przeziębienie są inhalacje. Warto powtarzać je również po to, aby ułatwić sobie odkrztuszanie wydzieliny. Inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej wykonywane są jak wszystkie inne. Izotoniczny roztwór soli fizjologicznej należy dodać do gorącej wody. Następnie pochylić się, zakrywając głowę razem z naczyniem ręcznikiem. Głębokie wdechy wykonywane nosem pomogą nawilżyć drogi oddechowe i złagodzą dolegliwości takie jak katar czy kaszel. O ile w przypadku stosowania samej soli fizjologicznej ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo niskie i dotyczyć może głównie nadwrażliwości organizmu na chlorek sodu, o tyle inhalacje przy jej użyciu mają konkretne przeciwskazania. Należą do nich przede wszystkim gruźlica, choroby nowotworowe, ropne zapalenia zatok lub migdałków. Inhalacje z soli fizjologicznej mogą także nasilać objawy takie jak gorączka lub pojawianie się krwotoków, dlatego jeśli takowe występują, lepiej z nich zrezygnować. Inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej mogą również przybrać postać nebulizacji. Niezbędny jest jednak do tego profesjonalny sprzęt w postaci nebulizatora. Lek, a w tym przypadku sól fizjologiczna zostaje przekształcona w aerozol i trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. Izotoniczny roztwór soli fizjologicznej sprawdzi się do nawilżenia błon śluzowych nosa i oczyszczenia dróg przynosowych. Z kolei roztwór hipertoniczny, np. Nebu Dose ampułki pomoże oczyścić układ oddechowy z zalegających wydzielin, wspomagając leczenie kataru czy kaszlu mokrego. Korzystanie z nebulizatora jest szczególnie polecane u dzieci.
Przemywanie oczu solą fizjologiczną
Zaczerwienione, łzawiące i opuchnięte oczy to kolejny obok kataru charakterystyczny objaw alergii. Im dłuższy kontakt z alergenem, tym dolegliwości stają się bardziej nasilone. Jego unikanie bywa jednak bardzo trudne, a wręcz niemożliwe, jak np. w przypadku alergii na pyłki. Wówczas może pomóc częste przemywanie oczu solą fizjologiczną, aby oczyścić powierzchnię oka z substancji alergizujących. Ampułki soli fizjologicznej mogą również pomóc pozbyć się zanieczyszczeń innego typu, takich jak np. rzęsa czy zwykły paproch. Dlatego kiedy tylko coś wpadnie nam do oka, warto zakropić je właśnie solą fizjologiczną, która po chwili wypłynie razem z łzami. Jej właściwości nawilżające bardzo często wykorzystywane są również przez osoby szczególnie narażone na przesuszenie oczu. Wysychaniu śluzówki sprzyja praca przed monitorem, noszenie soczewek kontaktowych, a także – szczególnie zimą – przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Sól fizjologiczna zaaplikowana w zewnętrznym kąciku oka szybko przyniesie ulgę.
Przemywanie oczu noworodka
Sól fizjologiczna pozostaje bezpieczna dla organizmu już od pierwszych dni życia. Przemywanie oczu noworodka najczęściej ma na celu uniknięcie gromadzenia się ropnej wydzieliny w oku. Ropienie oczu u dzieci jest konsekwencją stanu zapalnego i zwykle mija samoistnie. Może być skutkiem zablokowania przewodów nosowo-łzowych lub alergicznego zapalenia spojówek. Do przemywania oczu noworodka wystarczy sól fizjologiczna i jałowy gazik, który należy nasączyć roztworem. Jeśli jednak maluch nie jest zbyt nerwowy, można pozwolić sobie na aplikowanie soli fizjologicznej bezpośrednio do oka. Należy wówczas ułożyć niemowlę na plecach i delikatnie odchylić jego głowę do tyłu. Ogromnie ważne jest przy tym przestrzeganie higieny, aby uniknąć zakażenia bakteryjnego. Za każdym razem, przed zakropieniem oka solą fizjologiczną należy umyć ręce. Jeśli nie korzystamy ze specjalnych butelek wielokrotnego użytku, otwarte ampułki soli fizjologicznej trzeba wyrzucić, nawet jeśli zostało w nich nieco płynu. Do użytku nadaje się wyłącznie roztwór, który pozostaje sterylny.
• nebu dose hipertoniczny • nebu dose hialuronic • leki na katar • domowe sposoby na katar • leki na kaszel
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.