Syrop z sosny na kaszel i wzmocnienie – jak stosować
Syrop z sosny właściwości lecznicze
Pączki sosny wykazują właściwości wykrztuśne, przeciwbakteryjne, a także moczopędne i potne. W medycynie ludowej oraz w farmakologii są używane podczas leczenia nieżytu górnych dróg oddechowych. Zawarte w nich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, bakteriobójczo i antyseptycznie. W związku z tym nie dziwi fakt, że syrop z sosny jest stosowany jako środek wykrztuśny podczas kaszlu.
Syrop z sosny działanie
Zawarte w pędach sosny olejki eteryczne stymulują drogi oddechowe i ułatwiają ich oczyszczanie. Obecne w nich alfa i beta-pineny oraz limonen wykazują działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne, przez co pomagają zmniejszać stany zapalne i infekcje. Dodatkowo borneol działa przeciwdrobnoustrojowo. Olejki eteryczne dzięki właściwościom drażniącym ułatwiają odkrztuszanie. Syrop z sosny dzięki właściwościom antyseptycznym może łagodzić ból gardła. Preparat może być pomocniczo stosowany podczas leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego pędy sosny często są składnikiem syropów na kaszel suchy.
Młode pędy sosny – co zawierają?
Pączki i młode pędy sosny zawierają do 0,4% olejku, w tym: alfa i beta-pinen, limonen oraz borneol. Kolejnymi składnikami aktywnymi, na które należy zwrócić uwagę są diterpenowe kwasy żywiczne, flawonoidy, związki gorzkie oraz substancje woskowe. Roślina zawiera również witaminę C, cukry oraz sole mineralne.
Syrop z sosny na jaki kaszel?
Pacjenci często się zastanawiają, czy stosować syrop z sosny na suchy kaszel, czy mokry? Z pewnością ucieszy ich wiadomość, że ten specyfik może być stosowany na oba wymienione typy kaszlu. Dzieje się tak, ponieważ pędy sosny hamują nieefektywny suchy kaszel. Natomiast w przypadku kaszlu mokrego pędy sosny ułatwiają rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a co za tym idzie, działają wykrztuśnie. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób, które jeszcze nie potrafią odróżnić kaszlu suchego od mokrego.
Syrop z sosny – jak stosować?
Preparat należy przyjmować zgodnie z informacjami umieszczonymi na ulotce. Zwykle syrop z sosny dawkuje się następująco:
- dorośli – 1 łyżka, czyli 15 mililitrów produktu od 2 do 4 razy na dobę;
- dzieci – 1 łyżeczka, czyli 5 mililitrów produktu 3 razy na dobę, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Jak przechowywać syrop z sosny?
Apteczny syrop z sosny należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Najlepiej jest go włożyć do szafki poza zasięgiem dzieci. Idealnie do tego celu sprawdzi się suche i chłodne pomieszczenie. Polecamy uwadze nasz artykuł o przechowywaniu leków w domu, w którym wyjaśniamy, dlaczego kuchnia i łazienka nie są wskazane do składowania preparatów leczniczych.
Jak zrobić syrop z sosny – przepis
Domowy syrop z sosny można podawać jako preparat wykrztuśny. W tym celu należy zebrać z młode pędu sosny, ich długość nie powinna przekraczać 5 centymetrów. Z jednej sosny można zebrać maksymalnie 4 pędy, dzięki temu nie zaburzymy jej wzrostu. Pędy zbiera się w kwietniu i maju. Domowy syrop z pędów sosny jest lubiany przez dzieci za sprawą swojego słodkiego smaku. Można go pomocniczo podawać na katar i kaszel lub w celu wzmocnienia organizmu. Naturalnie, jeśli nie mamy możliwości pozyskania pędów sosny, rozwiązaniem jest skorzystanie z aptecznych preparatów.
Składniki
- 40 młodych pędów sosnowych
- 3 szklanki cukru
Przygotowanie
W dużym słoju układamy warstwę pędów sosny i zasypujemy ją cukrem. W analogiczny sposób postępujemy, aż zużyjemy wszystkie składniki. Górę słoja zawiązujemy gazą i całość odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce na 2 tygodnie – idealnie nada się do tego celu kuchenny parapet. Każdego dnia potrząsamy słojem, aby cukier się rozpuścił w soku wytrącanym przez pędy sosny. Po wskazanym czasie odcedzamy pędy przez gazę i wyciskamy je, aby oddały, jak najwięcej soku. W kolejnym kroku zlewamy do wyparzonych słoiczków pozyskany syrop i pasteryzujemy je przez 15 minut.
Przed rozpoczęciem domowej kuracji zalecamy konsultację z lekarzem w celu ustalania odpowiedniej dla nas dawki preparatu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, jak i dorosłych, którzy dodatkowo przyjmują inne preparaty.
Syrop z sosny – przeciwskazania
Z pewnością syrop z sosny, czy to wykonany samodzielnie, czy zakupiony w aptece cechują prozdrowotne właściwości. Jednak, czy taki preparat może być bezpiecznie stosowany przez wszystkich? Istotnym przeciwskazaniem do używania tego syropu jest uczulenie na którykolwiek jego składnik, zwłaszcza olejki eteryczne. Syrop z sosny ma prosty skład i powszechnie jest uznawany za bezpieczny środek. Nie mniej, zalecamy, aby kobiety w ciąży lub karmiące, skonsultowały ze swoim lekarzem chęć skorzystania z syropu z sosny. Duża ilość cukru w preparacie może stanowić przeszkodę dla osób chorujących na cukrzycę.
Podsumowanie
Reasumując, syrop z sosny to naturalny środek na kaszel i przeziębienie. Można go wykonać samodzielnie lub skorzystać z aptecznego produktu. Dzięki zawartych w nim olejkach eterycznych wykazuje właściwości wykrztuśne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Syrop z sosny pomaga oczyścić drogi oddechowe i zmniejszyć męczący kaszel.
Źródła:
1. D. Tuszyńska-Kownacka, T. Starek, „Zioła w polskim domu”, Wydawnictwo Warta, Warszawa 1987, Wydanie I, str. 191
2. M. Emanuel Senderski, „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie”, wydaw. Mateusz E. Senderki, Podkowa Leśna 2017, str. 576-577
3. M. Gorzkowska, „Zioła – jak zbierać, przetwarzać, stosować”, Wydaw. Bosz, Olszanica 2013, str. 42-44
4. M. Kucharska, J. A. Szymańska, W. Wesołowski, „Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego”, Medycyna Pracy 2018;69(2):167–178, https://medpr.imp.lodz.pl/pdf-77081-20378?filename=Comparison%20of%20chemical.pdf, Dostęp dn. 04-10-2024 r.
5. N. Żyłka, A. Zdziebło, B. Ziobro, „Pinen – zastosowania i właściwości”, Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, https://www.ur.edu.pl/files/ur/import/private/51/PINEN-%E2%80%93-zastosowania-i-wlasciwosci.pdf, Dostęp dn. 04-10-2024 r.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.