inulin inci

Inulin – INCI

,

inulin inci

Inulina jest uznawana za bezpieczną, o niskim potencjale komedogennym.

Rzadko alergizuje i nie działa drażniąco. Działa łagodząco na skórę, mniejsza działanie drażniące innych składników kosmetycznych w preparacie.

farmaceutka w aptece

Bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci. Może być stosowana przez osoby o skórze wrażliwej.

Inulina – co to jest?

Naturalny polisacharyd (o budowie łańcucha złożonego z wielu monocukrów) z grupy fruktanów, występujący przede wszystkim w roślinach, np. w cebuli lub w cykorii. Jest bardzo popularnym dodatkiem do preparatów kosmetycznych i spożywczych. Stosowana doustnie, trawiona jest przez bakterie znajdujące się w okrężnicy, rozkłada się do fruktozy. Ma postać białego proszku.

Istnieją badania sugerujące, że inulina może mieć właściwości przeciwcukrzycowe, obniżające cholesterol, wspierające wchłanianie niektórych witamin i minerałów. Jest to możliwe dzięki m.in. jej wszechstronnemu wsparciu mikroflory jelitowej.

Inulina w kosmetykach

Inulina pełni przede wszystkim rolę m.in. humektantu. Jest to substancja, która ma zdolność wiązania cząsteczek wody ze środowiska, dzięki czemu czynnie nawilża powierzchnię, na którą jest aplikowana. Zapobiega również wysychaniu preparatu w opakowaniu. Wykazuje działanie kondycjonujące, tj. wygładzające: w przypadku włosów ułatwia rozczesywanie i nadaje im połysk, a skórze dodaje naturalnego blasku przez wspomaganie poprawy mikrouszkodzeń.

Inulina jest ważnym składnikiem preparatów mających za zadanie wspieranie naturalnej mikroflory skóry. Jest prebiotykiem, który wspomaga skórę w jej własnych procesach ochronnych przed czynnikami zewnętrznymi. Wspiera naturalną regenerację skóry.

Inulina może też być składnikiem pomagającym utrzymać przyjemną w użyciu, stabilną konsystencję emulsji, czyli łączyć różne fazy produktu, by zapewnić użytkownikowi komfort stosowania.

Jako że inulina jest bezpieczna w stosowaniu praktycznie u każdego, jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry wyjątkowo wrażliwej i delikatnej. Mogą to być kosmetyki do skóry nadmiernie suchej, wymagającej wsparcia w regeneracji, np. po radioterapii (takie jak spray na skórę Onco Dermline) czy dla najmłodszych dzieci (np. żel na ciemieniuchę Emolium już od pierwszego dnia życia).

Inulin – zastosowanie

Inulinę znajdziemy nie tylko w produktach kosmetycznych czy wyrobach medycznych stosowanych powierzchniowo, ale również w wielu suplementach diety. Jako prebiotyk pomaga utrzymać równowagę bakteryjną jelit, poprzez odżywianie probiotyków (dobroczynnych bakterii). Inulina znalazła również zastosowanie w farmacji jako nośnik substancji leczniczych oraz składników suplementów, np. różnych szczepów bakteryjnych (tak, jak ma to miejsce w suplemencie Sanprobi Super Formuła).

Jako że inulina ma naturalne, roślinne pochodzenie, nie dziwi fakt, że znajdziemy ją w produktach spożywczych. Znajduje się w żywności funkcjonalnej czy płatkach zbożowych typu musli. Możemy również zakupić czystą inulinę w proszku, którą dodaje się do swoich potraw w celu wsparcia pracy układu pokarmowego czy wzbogacenia odżywczo swojego jadłospisu.

Inulinę znajdziemy m.in. w: