Tarczyca bajkalska – właściwości lecznicze
Tarczyca bajkalska – opis rośliny
Ta wieloletnia bylina rośnie prosto ku górze. Ma prawie nagie łodygi. W zależności od stanowiska osiąga od 25 do 60 centymetrów wysokości. Jej siedzące liście mają od 1 do 3 centymetrów długości, są lancetowate i tępo zakończone. Kwiaty zebrane są w jednostronne kłosy i przybierają fioletowy lub niebiesko-fioletowy kolor. Tarczyca balijska w strefie klimatu środkowoeuropejskiego kwitnie od czerwca do października.
Tarczyca bajkalska – gdzie rośnie?
Scutellaria baicalensis w stanie dzikim porasta wschodnią część Azji – z naciskiem na Syberię, północne Chiny, Koreę i Japonię. Rośnie nad jeziorem Bajkał, od czego wywodzi się jej nazwa. Preferuje stepy oraz rejony podgórskie, które charakteryzują się dużym nasłonecznieniem i zwartą glebą. W Polsce najczęściej można ją spotkać w ogrodach botanicznych lub na prywatnych plantacjach.
Tarczyca bajkalska – substancje aktywne
Głównym składnikiem aktywnym tarczycy bajkalskiej jest zespół flawonoidów, w tym bajkaleina, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Kolejnymi godnymi uwagi flawonoidami są apigenina, wogonina i chryzyna, które również są silnymi przeciwutleniaczami, przez co wspierają organizm w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami. W tarczycy bajkalskiej występują także fenyloetanoidy, glikozydy irydoidowe, diterpeny. Do tego garbniki, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, alkaloidy oraz sterole. Przeprowadzone badania potwierdzają pozytywny wpływ flawonoidów na białka błonowe, enzymy lub ekspresję genów w organizmach zwierzęcych.
Tarczyca bajkalska – jakie ma właściwości?
Roślina zawiera liczne antyoksydanty, przez co wykazuje właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu może wspierać regenerację organizmu, kondycje naszej skóry oraz układu krążenia. Bajkalina, wogonina i apigenina pomagają zniwelować stany zapalne na przykład jamy ustnej, dlatego między innymi jest składnikiem Baikadent Płyn miętowy. W dodatku charakteryzuje się właściwościami przeciwwirusowymi i przeciwbakteryjnymi, przez co tarczyca bajkalska może wspierać organizm podczas walki z infekcjami. Dodatkowo roślina potencjalnie może wykazywać działanie antynowotworowe, dzięki bajkalinie, która zwiększa odporność na raka, a wogonina przyczynia się do apoptozy komórek rakowych. Stany zapalne są łagodzone przez flawonoidy.
Tarczyca bajkalska działanie
Korzeń tarczycy bajkalskiej jest powszechnie stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Z uwagi na jego kolor jest nazywany „złotym ziołem”. Odwar z niego był podawany podczas przeziębień oraz podczas leczenia płuc i wątroby. Współcześnie jego działanie jest wykorzystywane w szerszym zakresie i często łączy się tarczycę z innymi substancjami pochodzenia roślinnego w celu wzajemnego wzmocnienia właściwości. Działanie rośliny jest oparte głównie na jej składnikach aktywnych. Tarczyca bajkalska chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, przez co zmniejsza aktywność wolnych rodników. Do tego wspiera układ immunologiczny w walce z wirusami i bakteriami. Działa delikatnie uspokajająco, zwiększa produkcję żółci, przez co wspiera pracę wątroby. Ekstrakt z tarczycy bajkalskiej pomaga zmniejszać stany zapalne i zabezpiecza chrząstki stawów oraz obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu jest składnikiem preparatu Tarczyca bajkalska kapsułki.
Tarczyca bajkalska – na co pomaga?
Współcześnie preparaty z tarczycą bajkalską podaje się podczas leczenia gorączki, dreszczy i kaszlu. Następnym ich zastosowaniem jest łagodzenie objawów biegunki, ropnych infekcji, żółtaczki czy problemów podczas oddawania moczu. Medycyna Europejska stosuje tarczycę bajkalską podczas krwotoku z nosa, krwiomoczu czy wymiotów z pasmami krwi. Roślina jest też wykorzystywana do zapobiegania przedwczesnym porodom. Wyciągi z tarczycy bajkalskiej działają ochronnie na mózg i wątrobę.
Tarczyca bajkalska jak stosować
Preparaty z tarczycy bajkalskiej najczęściej są dostępne w formie preparatów doustnych, na przykład kapsułek, tabletek, płynu do picia lub suszonego korzenia. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniem producenta na opakowaniu bądź ulotce. Na chwilę obecną nie ma jednoznacznych badań, które podałyby precyzyjną dawkę tarczycy, jaką możemy przyjąć w ciągu jednego dnia. Przed rozpoczęciem suplementacji tarczycą zalecamy udać się do lekarza, ponieważ dzienna dawka produktu jest uzależniona też od naszego wieku i ogólnej kondycji organizmu.
Tarczyca bajkalska – przeciwskazania
Powszechnie przyjmuje się, że tarczyca bajkalska jest bezpieczna. Nie zaleca się jednak jej stosowania podczas ciąży i karmienia piersią. Jest to spowodowane niewystarczającymi badaniami w tym zakresie. Dodatkowo przed rozpoczęciem stosowania tarczycy zaleca się konsultacje z lekarzem i omówienie z nim wszystkich przyjmowanych leków i suplementów. Ma to na celu uniknięcie ewentualnych interakcji tarczycy z zażywanymi produktami.
Podsumowanie
Tarczyca bajkalska prezentuje szereg właściwości prozdrowotnych – od przeciwzapalnych po przeciwutleniające i antynowotworowe. Nie zaleca się jednak, aby była jedyną formą leczenia, ale stanowiła jego uzupełnienie. Podczas przyjmowania preparatów należy ściśle trzymać się instrukcji producenta. W XVI wieku jej korzeń używano do leczenia biegunek, stanów zapalnych i infekcji układu oddechowego, a także nadciśnienia tętniczego czy bezsenności. Współcześnie tarczyca bajkalska jest elementem mieszanek ziołowych i podaje się ją między innymi podczas infekcji, gorączki czy bolesnego oddawania moczu.
Źródła:
1. Ciołkowski, „Tarczyca bajkalska – właściwości, zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania, skutki uboczne”, Wylecz to, https://wylecz.to/ziola/tarczyca-bajkalska/, Dostęp dn. 05-11-2024 r.
2. „Baikal Skullcap”, Drugs Com, https://www.drugs.com/npp/baical-skullcap.html, Dostęp dn. 05-11-2024 r.
3. Hryć, G. Zgórka, „Tarczyce – roślinne adaptogeny z różnych kontynentów”, Kosmos – problemy nauk przyrodniczych, Tom 67, nr 3, 2018 r., https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2450 , Dostęp dn. 05-11-2024 r.
4. E. Karpińska, „Właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe Scutellaria baicalensis Georgi”, Czytelnia Medyczna, https://www.czytelniamedyczna.pl/3819,wlasciwosci-przeciwzapalne-i-przeciwnowotworowe-scutellaria-baicalensis-georgi.html, Dostęp dn. 05-11-2024 r.
5. Q. Zhao, X. Chen, C. Martin, „Scutellaria baicalensis, the golden herb from the garden of Chinese medicinal plants“, National Library od Medicine, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5031759/, Dostęp dn. 05-11-2024 r.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.