pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej – jak złagodzić uciążliwe objawy?

,

pielęgnacja skóry atopowej

Nie ma skutecznego sposobu, aby raz na zawsze wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto więc poznać sposoby na to, aby czuć się komfortowo na co dzień mimo choroby. Niezbędnym elementem leczenia jest właściwa pielęgnacja skóry atopowej. Pozwala na stosowanie mniejszych dawek środków leczniczych i zapobiega nawrotom. Poprawia stan skóry i łagodzi uciążliwe objawy. Jak zatem dbać o potrzeby skóry atopowej?

Skóra atopowa – pielęgnacja na co dzień

Przewlekła zapalana choroba skóry może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pogrubienie i zaczerwienienie skóry, uczucie silnego świądu i pieczenia, grudki, pęcherze, białe lub czerwone plamy na skórze to przykłady charakterystycznych objawów AZS.

farmaceutka w aptece

Ważną rolę w pielęgnacji skóry atopowej pełnią emolienty. Ich działanie pozwala zmiękczyć skórę, uszczelnić jej naturalną warstwę ochronną i zahamować proces utraty wilgoci. Emolienty posiadają właściwości nawilżające i natłuszczające, a ich stosowanie przywraca skórze elastyczność, zapobiega przesuszeniu oraz zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Powszechną praktyką, w szczególności u dzieci, jest stosowanie emolientów tuż po kąpieli. Należy to zrobić jak najszybciej, póki skóra jest jeszcze wilgotna. Kosmetyki tego typu aplikuje się kilkukrotnie w ciągu dnia, aby utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry.

Najmłodszym najtrudniej opanować chęć drapania swędzącej skóry. Niestety zabrudzenia przenoszone na palcach mogą prowadzić do infekcji, a ostre paznokcie uszkadzać powierzchnię skóry. Należy więc dbać o przestrzeganie zasad higieny i czyste dłonie u dzieci, a także utrzymywać krótkie paznokcie regularnie je przycinając.

Latem konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrem ochronnym. W przypadku skóry atopowej niezbędny jest wysoki poziom ochrony – minimum 30 SPF. Należy pamiętać, że dla skóry niebezpieczne może być nie tylko promieniowanie słoneczne, ale także kąpiele w morzu czy basenie, a w szczególności obecny w nich chlor i sól morska. Aby zapobiec podrażnieniom, warto po każdej kąpieli oczyścić skórę wodą i zaaplikować na nią emolient.

Przestrzeganie zasad pielęgnacji oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków pozwala wydłużyć okresy, w których objawy atopowego zapalenia skóry są wyciszone. W ostrej fazie choroby często konieczna jest pomoc lekarska. Stosowane miejscowo lub doustnie kortykosteroidy przynoszą ulgę w przypadku zaognionej i silnie podrażnionej skóry, świądu czy wysypki . W leczeniu AZS wykorzystuje się także leki przeciwhistaminowe oraz terapię światłem. Lekarz może przepisać dostępne na receptę maści o wyższym stężeniu substancji aktywnych oraz środki doustne.

Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych i dzieci – czego unikać?

W pielęgnacji skóry atopowej nie sprawdzą się popularne drogeryjne kremy czy balsamy. Również do mycia należy wybierać kosmetyki do skóry atopowej, które nie będą jej przesuszać tak jak np. mydło. Unikać trzeba środków perfumowanych, a także zawierających w składzie retinol, kwas glikolowy czy kwas salicylowy. Pożądane są natomiast preparaty o fizjologicznym pH jak np. kwas mlekowy, które pomogą obniżyć zbyt kwaśne pH, jakie najczęściej towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry.

Kosmetyki to nie wszystko, pielęgnacja skóry atopowej w dużej mierze polega też na unikaniu substancji, które mogą zadziałać na nią drażniąco i nasilić objawy choroby. Zrezygnować należy z długich kąpieli. Skórze nie służy zarówno długie moczenie ciała w wodzie, jak i jej wysoka temperatura, stąd najlepszym rozwiązaniem będą chłodne prysznice. Po umyciu skóry lepiej nie wycierać jej ręcznikiem, a jedynie odsączyć nadmiar wilgoci delikatnie przykładając materiał do ciała. Bezpośredni wpływ na stan skóry ma również rodzaj noszonej odzieży. Zaleca się rezygnację ze sztucznych tkanin, które utrudniają skórze swobodne oddychanie i nasilają pocenie się. Należy także unikać szorstkich tkanin oraz dbać, aby odzież została dokładnie wypłukana z detergentów po praniu.

Jakich składników potrzebuje skóra atopowa? Kosmetyki do codziennej pielęgnacji

Ochrona przed utratą nawilżenia oraz odbudowa płaszcza lipidowego to jedne z największych wyzwań, jakie w pielęgnacji stawia skóra atopowa. Kosmetyki powinny też działać kojąco na zaognione i swędzące miejsca na skórze oraz wspierać jej regenerację. Jakich składników warto poszukiwać?

  • W skórze osób zmagających się z AZS występuje zwykle obniżona ilość ceramidów. To związki organiczne znajdujące się w warstwie rogowej, które w naturalny sposób stanowią spoiwo międzykomórkowe. Dostarczanie skórze ceramidów podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wzmacnia jej funkcje ochronne.
  • Naturalne oleje ograniczają proces odparowywania wody z naskórka. Łagodzą uczucie szorstkości i dyskomfort powodowany przesuszeniem skóry. W tej roli doskonale sprawdza się olej kokosowy – nierafinowany i tłoczony na zimno. Olej posiada właściwości zarówno przeciwzapalne, jak i antybakteryjne. Również wysoka zawartość kwasów tłuszczowych (kwasu linolowego i kwasu laurynowego) łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry.
  • Kosmetyki z mocznikiem i kwasem hialuronowym także wspierają odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry. Wiążą cząsteczki wody i magazynują, dostarczając potrzebnej wilgoci.
  • Wśród substancji łagodzących, które z jednej strony przynoszą ulgę w przypadku świądu czy pieczenia, a z drugiej są też dobrze tolerowane przez skórę, wymienić należy pantenol i alantoinę.