keratyna na włosy

Keratyna – funkcje i wpływ na wygląd włosów

,

keratyna na włosy

Keratyna do włosów wykorzystywana jest przede wszystkim w formie zabiegów kondycjonujących. Jej działanie regeneruje i wzmacnia suche oraz zniszczone włosy. Doskonale sprawdza się także w pielęgnacji włosów kręconych trudnych w układaniu, z wyraźną skłonnością do nadmiernego puszenia się. Jak działa keratyna? Funkcje, które pełni świadczą, że jest to jeden z najważniejszych składników wspierających kondycję włosów. Dzięki keratynie kosmyki pozostają gładkie, sprężyste i lśniące, a fryzura dobrze się układa.

Co to jest keratyna?

Keratyna to białko, które w sposób naturalny występuje we włosach. Współtworzy także strukturę skóry oraz paznokci. Funkcje keratyny zależą od miejsca, w którym występuje. Jej włókna połączone są ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi i współtworzą korę włosa – jeden z głównych elementów jego budowy. W zależności od siły, jaka występuje pomiędzy tymi wiązaniami zależy, czy włosy są proste czy kręcone. Z kolei ich zrywanie pozwala na modelowanie fryzury przy użyciu lokówki bądź prostownicy. Zawartość keratyny w korze włosów odpowiada za ich elastyczność i sprężystość, ale to nie wszystko. Białko to znajdziemy także w pełniącej funkcje ochronne osłonce włosa. Jeśli zabraknie w niej keratyny, włosy staną się matowe, bardziej podatne na uszkodzenia i stracą blask. Łuski włosa odchylone od ich łodygi to charakterystyczna cecha zniszczonych włosów. Keratyna pomaga je domknąć, a ty samym zapewnia gładkość fryzury.

farmaceutka w aptece

W skórze keratynę produkują komórki nazywane keratynocytami. Następnie przesuwają się w kierunku wierzchniej warstwy skóry, gdzie tworzą zrogowaciały naskórek, obumierają, a potem ulegają złuszczeniu. Keratyna jest niezbędna, aby skóra była nawilżona i przyjemna w dotyku, procesy nadmiernego rogowacenia naskórka mogą z kolei być objawem np. łuszczycy. Keratyna obecna w strukturze paznokci ma silne działanie wzmacniające. Sprawia, że nie łamią się ani nie rozdwajają, są też odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Lakiery i odżywki z keratyną pomagają zregenerować zniszczone paznokcie.

Funkcje keratyny w pielęgnacji włosów

Zastosowanie keratyny w pielęgnacji włosów jest bardzo ważne dla ich kondycji i zdrowego wyglądu. Jej działanie:

  • wzmacnia kosmyki i ich odporność na uszkodzenia
  • zmniejsza puszenie się włosów
  • zwiększa elastyczność
  • zapobiega łamaniu się włosów
  • redukuje uszkodzenia powstałe w trakcie koloryzacji lub zabiegów stylizacyjnych
  • dodaje połysku.

Niewystarczająca ilość keratyny sprawia, że stan włosów się pogarsza. Powstawaniu niedoboru sprzyjają uszkodzenia włosów powodowane przez stylizację przy użyciu wysokich temperatur, koloryzację lub inne zabiegi fryzjerskie. Włosy tracą keratynę także pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy niskie temperatury lub naturalnych procesów związanych np. ze starzeniem się organizmu. W kosmetykach do włosów znaleźć można keratynę hydrolizowaną. To postać białka, którego cząsteczka została wcześniej przetworzona, aby z jak największą skutecznością mogła przenikać do struktury włosów, łączyć się z naturalną keratyną i uzupełniać powstające ubytki.

Poza odpowiednią pielęgnacją niedobór kreatyny pomaga uzupełnić także dieta. Składniki odżywcze takie jak biotyna, cynk, żelazo, witaminy C i A czy l-cysteina stymulują naturalną produkcję tego białka. Warto zwrócić uwagę na ich obecność wybierając suplementy na włosy i paznokcie. Korzystne dla urody będzie także wzbogacenie diety o produkty takie jak jajka, pestki dyni, szpinak, marchew, suszone morele, mango, wątróbka, łosoś, słonecznik, natka pietruszki.

keratyna funkcje

Czy keratyna niszczy włosy?

Zabiegi keratynowego prostowania włosów stosuje się w celu regeneracji kosmyków oraz wzmocnienia ich struktury. Mimo to można spotkać się z opiniami, według których włosy po zabiegu nie są w najlepszym stanie, a wiele osób zastanawia się, czy keratyna niszczy włosy. Negatywne skutki najczęściej nie mają jednak związku z samym zabiegiem.

  • Po wykonaniu zabiegu keratyna stopniowo wypłukuje się z włosów. Jedwabiście gładkie i miękkie w dotyku włosy mogą z czasem stać się szorstkie, stracić blask, puszyć się jak wcześniej. Powstaje wówczas mylne wrażenie, że ich kondycja uległa pogorszeniu, tymczasem włosy wracają do stanu sprzed zabiegu.
  • Aby utrzymać pożądane efekty zabiegu, należy odpowiednio o nie dbać. Stosowanie profesjonalnych kosmetyków do włosów pomaga utrzymać ich odpowiednie nawilżenie. Warto ponadto wyeliminować produkty bogate w substancje wysuszające i takie, które mogłyby przyspieszyć utratę keratyny( SLS, alkohol, szampony z wysokim pH), a także ograniczyć ilość kosmetyków stosowanych do stylizacji włosów (np. lakiery do włosów). Niewskazane są kąpiele w chlorowanej lub słonej wodzie, a także zasypianie z mokrymi kosmykami.
  • Keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem dość drogim, mimo to warto z niego skorzystać w dobrym i profesjonalnym salonie. Błędy popełnione podczas przeprowadzania zabiegu mogą im zaszkodzić. Wybierając produkty stosowane do zabiegu keratynowego prostowania należy szukać takich o minimalnej zawartości formaldehydu lub całkowicie wolnych od tego składnika. Formaldehyd ułatwia przenikanie keratyny, ale może powodować reakcje uczuleniowe, podrażnienia nosa i gardła, a także został uznany za substancję rakotwórczą.
  • Sama keratyna bardzo korzystnie wpływa na włosy, ale wysoka temperatura prostownicy (ok. 230 stopni Celsjusza) stosowana w trakcie zabiegu już nie. W przypadku włosów mocno zniszczonych nie zaleca się wykonywania keratynowego prostowania włosów, dlatego warto wcześniej skonsultować się z fryzjerem. Zabiegi keratynowe nie są także przeznaczone dla kobiet w ciąży. Substancje chemiczne wykorzystywane w ich przebiegu mogłyby okazać się szkodliwe dla mamy i dziecka.
  • Stosując zabiegi keratynowe lub kosmetyki do włosów z keratyną należy zwrócić uwagę, aby nie dostarczyć kosmykom zbyt dużo białka. Wiele różnych odżywek i masek do włosów zawiera właśnie proteiny, których nadmiar może szkodzić. Pod wpływem zbyt dużej ilości białka włosy mogą stać się suche, szorstkie, matowe, puszyć się i łamać.
    Przeczytaj także: „Ratujemy przeproteinowane włosy. Sprawdź, jak pomóc swojej fryzurze”.