Keratyna – funkcje i wpływ na wygląd włosów
Co to jest keratyna?
Keratyna to białko, które w sposób naturalny występuje we włosach. Współtworzy także strukturę skóry oraz paznokci. Funkcje keratyny zależą od miejsca, w którym występuje. Jej włókna połączone są ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi i współtworzą korę włosa – jeden z głównych elementów jego budowy. W zależności od siły, jaka występuje pomiędzy tymi wiązaniami zależy, czy włosy są proste czy kręcone. Z kolei ich zrywanie pozwala na modelowanie fryzury przy użyciu lokówki bądź prostownicy. Zawartość keratyny w korze włosów odpowiada za ich elastyczność i sprężystość, ale to nie wszystko. Białko to znajdziemy także w pełniącej funkcje ochronne osłonce włosa. Jeśli zabraknie w niej keratyny, włosy staną się matowe, bardziej podatne na uszkodzenia i stracą blask. Łuski włosa odchylone od ich łodygi to charakterystyczna cecha zniszczonych włosów. Keratyna pomaga je domknąć, a ty samym zapewnia gładkość fryzury.
W skórze keratynę produkują komórki nazywane keratynocytami. Następnie przesuwają się w kierunku wierzchniej warstwy skóry, gdzie tworzą zrogowaciały naskórek, obumierają, a potem ulegają złuszczeniu. Keratyna jest niezbędna, aby skóra była nawilżona i przyjemna w dotyku, procesy nadmiernego rogowacenia naskórka mogą z kolei być objawem np. łuszczycy. Keratyna obecna w strukturze paznokci ma silne działanie wzmacniające. Sprawia, że nie łamią się ani nie rozdwajają, są też odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Lakiery i odżywki z keratyną pomagają zregenerować zniszczone paznokcie.
Funkcje keratyny w pielęgnacji włosów
Zastosowanie keratyny w pielęgnacji włosów jest bardzo ważne dla ich kondycji i zdrowego wyglądu. Jej działanie:
Niewystarczająca ilość keratyny sprawia, że stan włosów się pogarsza. Powstawaniu niedoboru sprzyjają uszkodzenia włosów powodowane przez stylizację przy użyciu wysokich temperatur, koloryzację lub inne zabiegi fryzjerskie. Włosy tracą keratynę także pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy niskie temperatury lub naturalnych procesów związanych np. ze starzeniem się organizmu. W kosmetykach do włosów znaleźć można keratynę hydrolizowaną. To postać białka, którego cząsteczka została wcześniej przetworzona, aby z jak największą skutecznością mogła przenikać do struktury włosów, łączyć się z naturalną keratyną i uzupełniać powstające ubytki.
Poza odpowiednią pielęgnacją niedobór kreatyny pomaga uzupełnić także dieta. Składniki odżywcze takie jak biotyna, cynk, żelazo, witaminy C i A czy l-cysteina stymulują naturalną produkcję tego białka. Warto zwrócić uwagę na ich obecność wybierając suplementy na włosy i paznokcie. Korzystne dla urody będzie także wzbogacenie diety o produkty takie jak jajka, pestki dyni, szpinak, marchew, suszone morele, mango, wątróbka, łosoś, słonecznik, natka pietruszki.
Czy keratyna niszczy włosy?
Zabiegi keratynowego prostowania włosów stosuje się w celu regeneracji kosmyków oraz wzmocnienia ich struktury. Mimo to można spotkać się z opiniami, według których włosy po zabiegu nie są w najlepszym stanie, a wiele osób zastanawia się, czy keratyna niszczy włosy. Negatywne skutki najczęściej nie mają jednak związku z samym zabiegiem.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.