Rodzaje szczoteczek do zębów. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby przeciwdziałać odkładaniu się płytki nazębnej. Regularne mycie zębów pozwala na to, by:
– dokładnie oczyszczać jamę ustną, w tym powierzchnie wokół noszonych aparatów ortodontycznych
– minimalizować ryzyko bólu i chorób zębów
– dbać o kondycję i zdrowie dziąseł
– przeciwdziałać próchnicy i formowaniu się kamienia nazębnego
– ograniczyć przebarwienia powierzchniowe
– zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.
Szczoteczka tradycyjna – jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza?
Tradycyjne szczoteczki są popularne, tanie i łatwo dostępne. Wymagają jednak zastosowania siły fizycznej, aby dokładnie oczyścić powierzchnię zębów, dziąseł i języka. Szczoteczka manualna powinna być dobrana w taki sposób, by można było swobodnie manewrować nią w obrębie jamy ustnej. Ważne jest, aby dokładnie oczyszczać nie tylko przód, ale także boki i tył zębów. Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę zarówno na wielkość główki szczoteczki, jak i długość jej rączki pozwalającą na swobodne wykonywanie ruchów. Włosie powinno być różnej długości, aby docierać także do głębiej położonych miejsc. Kolejnym istotnym parametrem jest stopień twardości włosia.
- Najczęstszym wyborem są szczoteczki do zębów średnie, odpowiednie dla zdrowych zębów. Taki stopień twardości umożliwia sprawne usuwanie zbierających się osadów i zanieczyszczeń
- Stosowanie twardego włosia zaleca się przede wszystkim osobom, które są szczególnie narażone na gromadzenie się osadów. Najskuteczniej usuwają przebarwienia powierzchniowe powstające podczas palenia papierosów czy częstego picia kawy. Należy jednak pamiętać, że mogą powodować podrażnienia i uszkodzenia szkliwa, szczególnie przy niewłaściwej technice mycia. Nie zaleca się ich stosowania codziennie.
- Miękkie włosie najsłabiej radzi sobie z usuwaniem nagromadzonych osadów. To jednak najlepsze rozwiązanie dla osób zmagających się z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł.
Decyzja o tym, jaką szczoteczkę do zębów wybrać, w dużej mierze zależy od osobistych preferencji. Warto mieć jednak na uwadze, jakie cechy różnią poszczególne rodzaje szczoteczek do zębów.
Szczoteczka elektryczna czy manualna?
Tradycyjne szczoteczki mogą skutecznie czyścić jamę ustną, wymaga to jednak stosowania prawidłowej techniki mycia zębów. Należy samodzielnie kontrolować wykonywane ruchy, siłę nacisku, czas mycia zębów. Szczoteczki elektryczne dzięki swojej budowie i mechanizmowi działania zapewniają łatwiejszy dostęp do powierzchni zębów z przodu, z tyłu i po bokach oraz do przestrzeni międzyzębowych. Oferują także wiele funkcji dodatkowych, które upraszczają dbanie o higienę jamy ustnej, co może podnosić jej skuteczność. Wiele osób nawet jeśli poprawnie myje zęby szczoteczką manualną, robi to zbyt krótko. Automatyczne powiadomienia informują, ile powinien trwać każdy kolejny cykl mycia zębów. W ten sposób sprawdzają, czy w trakcie mycia każdej części jamy ustnej poświęcamy odpowiednio dużo uwagi. Wbudowane czujniki chronią również przed często popełnianymi błędami. Informują, kiedy siła nacisku na powierzchnię zębów jest zbyt duża i może prowadzić do uszkodzeń szkliwa, a ponadto przypominają o konieczności wymiany główki szczoteczki na nową. Do umycia zębów szczoteczką elektryczną nie jest wymagany taki nakład siły fizycznej, jaki jest konieczny, aby wyczyścić je w sposób manualny. Zasilane akumulatorowo szczoteczki elektryczne będą więc z pewnością lepszym rozwiązaniem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przy wielu korzyściach szczoteczki elektryczne generują jednak większy koszt zakupu i wymiany główki szczoteczki. Charakterystyczne drgania towarzyszące ich użytkowaniu dla części osób mogą też być nieprzyjemne, a nawet trudne do wytrzymania.
Niezależnie od rodzaju szczoteczek do zębów należy pamiętać, aby regularnie wymieniać szczoteczkę tradycyjną lub główkę szczoteczki elektrycznej. Zaleca się to robić co około 3-4 miesiące lub po każdej chorobie.
Szczoteczka soniczna a rotacyjna
Jednym z problemów związanych z myciem zębów jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Tam, gdzie w jamie ustnej gromadzi się płytka nazębna. Szczoteczki elektryczne usuwają nagromadzone osady, resztki pokarmów i bakterie w sposób mechaniczny, wykonując do około 8000 ruchów na minutę. Współczesne szczoteczki elektryczne wykonują najczęściej ruchy rotacyjno-oscylacyjne. Oznacza to, że mogą naprzemiennie przesuwać się na boki – zarówno w lewo, jak i w prawo, a także na linii góra-dół. Dostępne są również szczoteczki oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne, które jeszcze skuteczniej rozbijają i usuwają płytkę nazębną.
Szczoteczki soniczne wyróżnia na tle innych szczoteczek elektrycznych ich zakończenie. Główka szczoteczki ma wydłużony kształt, który pozwala na czyszczenie kilku zębów jednocześnie. Inny jest też ich sposób działania. Szczoteczki soniczne wykonują ruch wymiatający. Emitują fale dźwiękowe, których wysoka częstotliwość drgania sprawia, że resztki pokarmów, bakterie i osady usuwane są nie tylko w sposób mechaniczny. Tworząca się mieszanina śliny, wody i pasty do zębów jest w stanie dotrzeć tam, gdzie nie dociera włosie szczoteczki, nawet tej elektrycznej. Dzięki swojej specyfice szczoteczki soniczne pozwalają umyć zęby w sposób łagodniejszy. Bardzo skutecznie usuwają nagromadzone osady, a przy tym minimalizują ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów. Sprawdzą się u osób z nadwrażliwością oraz noszących aparaty ortodontyczne, których konstrukcja utrudnia dokładne czyszczenie jamy ustnej. Szczoteczki soniczne są również bardziej wydajne. Intensywność, z jaką pracują to już nie tylko kilka tysięcy ruchów na minutę, które wykonują szczoteczki elektryczne starszego typu, ale kilkadziesiąt tysięcy drgań (nawet do około 95 000).
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.