jak zacząć dbać o siebie

Jak zacząć dbać o siebie w nowym roku? 7 urodowych postanowień na 2023 rok

,

jak zacząć dbać o siebie

Nowy rok to czas zmian i noworocznych postanowień. Często stawiamy przed sobą duże wyzwania, które szybko kończą się niepowodzeniem. Tymczasem nawet drobne zmiany, ale regularnie wprowadzane w życie, mogą przynieść znaczące rezultaty. Jak zacząć dbać o siebie w nowym roku? Wyglądać młodziej, poprawić stan skóry i włosów? To nie musi być skomplikowane zadanie.

Picie większej ilości wody

Dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezbędne, aby cieszyć się dobrze nawilżoną, a przez to również młodziej wyglądającą skórą. Już niewielkie odwodnienie sprzyja pojawianiu się zmarszczek i przedwczesnemu starzeniu się. Dzieje się tak dlatego, że zaburza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych odpowiedzialnych za utrzymywanie jędrności skóry. Woda wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, w związku z czym jej brak niekorzystnie wpływa na stan cery. Jest również potrzebna do prawidłowego działania bariery hydrolipidowej, która chroni skórę przed utratą nawilżenia i podrażnieniami.

farmaceutka w aptece

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu zwiększa ryzyko występowania obrzęków na skutek zatrzymywania się wody w organizmie oraz cellulitu. Uczucie pragnienia łatwo pomylić z głodem, co skłania do podjadania. Co więcej, woda pobudza metabolizm i korzystnie wpływa na trawienie. Picie odpowiedniej ilości płynów pomaga więc także zadbać o sylwetkę. Wodę warto nosić zawsze przy sobie i popijać małymi łykami przez cały dzień.

Codzienny demakijaż

Oczyszczanie twarzy przed snem nie powstrzyma procesu starzenia, ale brak demakijażu może go przyspieszyć. Martwe komórki naskórka, naturalnie produkowane przez skórę sebum, pot to przykłady zanieczyszczeń, które gromadzą się w ujściach gruczołów łojowych. Blokują pory skóry i stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój zmian zapalnych i nasilanie się objawów trądziku.

Pójście spać w pełnym makijażu to jeden z najczęściej popełnianych grzechów pielęgnacyjnych. W nocy skóra się regeneruje, tymczasem pozostawione na jej powierzchni zanieczyszczenia utrudniają jej naturalną odnowę. Blokują dostęp tlenu, sprawiają że cera staje się matowa, a zmarszczki bardziej widoczne. Resztki kosmetyków kolorowych utrzymują się też na rzęsach i brwiach osłabiając ich kondycję, z kolei pomadka pozostawiana na ustach prowadzi do ich nadmiernego wysychania.

Stosowanie kremów z filtrem UV

Promieniowanie słoneczne to największy wróg zachowania młodej i jędrnej skóry. Dotyczy to nie tylko promieniowania UVB, które jest najbardziej intensywne latem i może powodować oparzenia słoneczne. Równie groźne dla skóry jest promieniowanie UVA, które oddziałuje na nią przez cały rok, także jesienią czy zimą, kiedy wiele osób zapomina już o ochronie przeciwsłonecznej.

Promienie słoneczne, które docierają w głąb skóry pobudzają produkcję wolnych rodników i przyspieszają jej starzenie się. Zmniejsza się produkcja kolagenu, a skóra szybciej wiotczeje, traci jędrność i elastyczność. Pod wpływem działania promieni słonecznych mogą pojawić się również zaburzenia w funkcjonowaniu melanocytów. Produkowana przez nie melanina stanowi naturalną ochronę przed wpływem promieni UV i odpowiada za tworzenie się opalenizny. Kiedy nadmiernie gromadzi się w jednym miejscu powstają widoczne na skórze przebarwienia posłoneczne.

Oprócz aspektów związanych z kondycją i wyglądem skóry należy pamiętać również o zdrowiu! Nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry takich jak czerniak. Oprócz stosowania kremów z filtrami UV po wakacjach warto wykonać badanie zmian skórnych.

Codzienne stosowanie kremu z filtrami UV powinno więc być jednym z najważniejszych urodowych postanowień na nowy rok!

Regularne peelingi

Każda kobieta pragnie, aby jej cera wyglądała świeżo i promiennie. Taki cel pozwalają uzyskać specjalistyczne kremy do pielęgnacji (np. z witaminą C). Aby zawarte w nich substancje aktywne mogły łatwiej przenikać w głąb skóry, warto zadbać o jej regularne złuszczanie. Działanie peelingu wpływa również na kondycję skóry. Usuwa martwe komórki naskórka, sprawiając, że cera nabiera blasku.

Sięgając po peelingi do twarzy należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać ich zbyt często. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Zbyt intensywne peelingi mogą naruszać naturalną barierę ochronną skóry prowadząc do jej uszkodzeń i podrażnień oraz przesuszenia. W przypadku cery tłustej to może być jedna z przyczyn jej nadmiernego błyszczenia się.

Olejowanie włosów

Stosujesz odżywki, nakładasz maski, a włosy nadal są suche i matowe? W nowym roku wprowadź jeszcze jeden zabieg pielęgnacyjny, który zadba o ich długotrwałe nawilżenie, odżywi kosmyki i doda im blasku. Olejowanie włosów zabezpiecza przed szybką utratą wilgoci oraz wzmacnia ich strukturę. Zapobiega łamaniu i puszeniu się włosów, może także pomóc ograniczyć ich nadmierną utratę. Cenne kwasy tłuszczowe i witaminy zawarte w olejach pomagają odżywić i nawilżyć zarówno włosy, jak i skórę głowy.

Włosy można olejować na różne sposoby: na sucho, na mokro, na całej długości lub nakładając olej jedynie na końcówki. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego produktu. Sprawdź: Jak pielęgnować włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate?

Wysypianie się

Cienie pod oczami i widoczna w ich okolicy opuchlizna to nie jedyne skutki zarwanej nocy. Podczas snu wytwarzana jest melatonina, która chroni komórki skóry przed uszkodzeniami i działa antyoksydacyjnie. Martwe komórki naskórka zastępowane są zdrowymi, a uszkodzenia, na które skóra była narażona w trakcie dnia, mają możliwość się naprawić. Regularny brak snu podnosi stężenie hormonu stresu we krwi. Przesuszenie i podrażnienie skóry to efekt słabszego funkcjonowania bariery hydrolipidowej na skutek działania kortyzolu. Stres to również kolejny z czynników, który sprzyja przedwczesnemu starzeniu się podobnie jak promieniowanie UV. Brak odpowiedniej ilości snu wpływa ponadto na włosy. Osłabia mieszki włosowe, do których dociera mniej tlenu i substancji odżywczych. W rezultacie włosy stają się bardziej łamliwe i mogą nadmiernie wypadać.

Znalezienie czasu na sen to zatem prosta i skuteczna recepta na lepszą kondycję zarówno skóry, jak i włosów. Dbając o zdrowy sen unikniesz także problemów z koncentracją i zadbasz o lepszą odporność. Podczas snu regulowane jest ciśnienie krwi oraz wydzielanie hormonów głodu i sytości. Wysypianie się to jeden ze sposobów na ograniczenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego i otyłości.

Dieta na piękną cerę

Jak dbać o siebie? Przede wszystkim zwracając uwagę na produkty, które kładziemy na talerzu i ich wpływ na organizm. Dieta na cerę powinna być pełnowartościowa i dostarczać składników niezbędnych dla zachowania dobrej kondycji skóry.

  • Witamina C – wspomaga syntezę kolagenu i posiada właściwości antyoksydacyjnie
  • Witamina A – wspiera procesy odnowy naskórka, poprawia koloryt skóry, zapobiega przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek
  • Cynk – zapobiega wypadaniu włosów, tworzeniu się zaskórników i zmian zapalnych na skórze, działa przeciwtrądzikowo
  • Witamina E – chroni przed skutkami stresu oksydacyjnego i nawilża skórę
  • Kwasy omega-3 – wspomagają procesy regeneracyjne, zabezpieczają przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, działają przeciwzapalnie.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin, antyoksydantów i zdrowych kwasów tłuszczowych, warto zadbać o dużą ilość warzyw i owoców w diecie. A także wprowadzić do niej produkty takie jak: orzechy i nasiona, awokado, oleje roślinne, tłuste ryby morskie, kakao, nasiona roślin strączkowych. W szczególności osoby zmagające się z trądzikiem powinny unikać częstego sięgania po słodycze. Gwałtowne skoki poziomu insuliny we krwi sprzyjają nadmiernej produkcji sebum i rozwojowi stanów zapalnych. W codziennej diecie warto też ograniczyć produkty wysokoprzetworzone oraz bogate w tłuszcze nasycone.

Do poważnych urodowych grzechów należy zaliczyć palenie papierosów. Nikotyna powoduje, że zwężają się naczynia krwionośne, a niedotleniona cera staje się blada i ziemista. Słabiej funkcjonują fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu oraz bariera hydrolipidowa pełniąca funkcje ochronne. Skóra częściej jest przesuszona i szybciej traci jędrność oraz napięcie.

Przeczytaj także, jak spełnić swoje postanowienia noworoczne.