Aplikacja i zmywanie SPF – proste i skuteczne sposoby. Jak ponownie aplikować krem SPF na makijaż w trakcie dnia?
Stosowanie kosmetyków z filtrami UV kojarzy się z letnimi miesiącami, kiedy na zewnątrz jest słonecznie i gorąco, a skóra pod wpływem słońca łatwo ulega zaczerwienieniu czy nawet oparzeniom. To efekt oddziaływania promieniowania UVB, które faktycznie latem jest największe, jednak nie stanowi jedynego zagrożenia dla zdrowia i kondycji skóry. Całoroczna ochrona skóry za pomocą filtrów przeciwsłonecznych zabezpiecza ją również przed wpływem promieniowania UVA, które dociera do skóry także w chłodniejszych porach roku, a nawet przez szyby. W rezultacie może dochodzić do uszkodzeń DNA komórek, zwiększonej utraty włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra szybciej się starzeje, wzrasta ryzyko występowania nowotworów skóry oraz przebarwień. Stosowanie kosmetyków z zalecanym poziomem ochrony – 30-50 SPF powinno więc stać się stałym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
[show_products product=”192639, 194456, 197669, 171658 „]
Jak nakładać SPF pod makijaż?
Wiele osób rezygnuje z aplikowania na skórę kremów z filtrami UV obawiając się zapychania porów skóry, zważenia się podkładu czy trudności w zachowaniu trwałości makijażu. Kluczem do sukcesu jest wybór właściwego produktu oraz jego odpowiednia aplikacja. Filtry UV zawierają w składzie również kosmetyki kolorowe takie jak podkłady, pudry, kremy BB lub CC. Ich działanie nie zastąpi jednak kremu z SPF, a to dlatego, że w trakcie wykonywania makijażu zwykle stosujemy je w zbyt małej ilości. Będą jednak doskonale wspomagać działanie nałożonego wcześniej kremu z filtrem.
Poranek należy rozpocząć od użycia kosmetyków do oczyszczenia twarzy, które usuną sebum, pot i inne zanieczyszczenia, jakie zgromadziły się w ujściach gruczołów łojowych w trakcie nocy. Następnie warto przemyć skórę tonikiem lub hydrolatem, który przywróci jej naturalne pH. W ten sposób skóra staje się bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i przesuszenie. Krem z SPF należy nakładać na skórę dopiero po aplikacji kremu pielęgnacyjnego (i opcjonalnie także serum do twarzy), natomiast przed użyciem podkładu. Pod makijaż najlepiej sprawdzają się kremy o lekkiej i nietłustej konsystencji. Chcąc uniknąć rolowania się podkładu po nałożeniu kremu z SPF warto odczekać kilka minut tak, aby produkt zdążył się wchłonąć. Zastosowanie dodatkowo bazy pod makijaż pomoże przedłużyć jego trwałość.
Jak reaplikować SPF na makijaż?
Dla zachowania pełnej ochrony kremy z SPF zaleca się replikować na skórę regularnie co około 2 godziny. Jeśli ciało intensywnie się poci lub korzystamy z kąpieli w morzu lub basenie należy to robić nawet częściej. O ile podczas wypoczynku na plaży ponowne nakładanie produktu nie stanowi dużego problemu, o tyle w codziennym życiu może być dość problematyczne. Tym bardziej, że na twarzy zwykle nałożone są też kolorowe kosmetyki takie jak podkład, bronzer, róż czy rozświetlasz. Jak reaplikować SPF na makijaż, aby go nie zniszczyć? Można to zrobić na jeden z trzech sposobów, wypróbowując produkty z SPF w formie nie tylko kremu, ale także sprayu oraz pudru w kompakcie.
- Najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup kosmetyku z filtrem UV w sprayu. W trakcie dnia wystarczy spryskać nim twarz podobnie jak np. wodą termalną. Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że w przypadku sprayu nie ma możliwości zachowania kontroli nad ilością kosmetyku, która dociera w poszczególne miejsca na twarzy i na ciele. Nierównomierne rozprowadzenie produktu może wiązać się z mniejszą skutecznością ochrony, jaką powinien zapewnić.
- Puder w kompakcie zawierający w składzie filtry UV to kolejny sposób, aby zadbać o ochronę przeciwsłoneczna w trakcie dnia. Wystarczy użyć pędzla o dużej powierzchni, aby omieść nim okolice twarzy i dekoltu.
- A jak precyzyjnie rozprowadzić krem z SPF na skórze pokrytej już wcześniej makijażem? Pomoże w tym gąbka typu beauty blender, która z łatwością dotrze we wszystkie załamania skóry. Dzięki takiemu sposobowi aplikacji produkt lepiej wchłonie się w skórę także w problematycznych miejscach takich jak okolice oczu czy nosa. Po nałożeniu kremu warto delikatnie poprawić makijaż korzystając z pudru sypkiego, różu lub broznera.
Ponowna aplikacja SPF na makijaż co 2 godziny w trakcie intensywnego dnia może okazać się bardzo uciążliwa i całkowicie zniechęcić do reaplikacji produktu. Spróbuj jednak nakładać go na skórę przynajmniej 3-4 razy dziennie.
Czym zmywać SPF?
Podobnie jak pozostałości kosmetyków kolorowych, tak też resztki kremu SPF pozostawione na skórze na noc mogą pogorszyć stan cery. Prowadzić do zapychania porów skóry, tworzenia się zaskórników czy zmian zapalnych. Brak odpowiedniego oczyszczania skóry sprawia, że szybciej się starzeje i zaburza procesy regeneracji, które nocą przebiegają najbardziej intensywnie. Aby tego uniknąć i dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia warto wykonać dwuetapowe oczyszczanie twarzy, w trakcie którego wykorzystane zostaną produkty do demakijażu na bazie oleju i wody.
I etap oczyszczania
Kremy z SPF mają dość ciężką i tłustą formułę, przez co podobnie jak np. kosmetyki wodoodporne, dość trudno zmyć je z powierzchni skóry. Z rozpuszczeniem, a następnie usuwaniem tego typu produktów dobrze poradzą sobie olejki do demakijażu. Jak je stosować?
- Zacznij od zwilżenia twarzy wodą. Następnie nałóż olejek na dłonie i rozgrzej między palcami.
- Zaaplikuj olejek na twarz i delikatnie wmasuj w skórę. Unikaj mocnego pocierania skóry, które może stać się przyczyną podrażnień.
- Do zmycia olejku potrzebna będzie ściereczka wykonana np. z muślinu. Zmocz ją w ciepłej wodzie, a następnie przyłóż do skóry. Powtórz czynność 2-3 razy, aby usunąć z powierzchni skóry tłustą warstwę.
- Opłucz twarz ciepłą, a następnie zimną wodą, co pozwoli domknąć pory skóry.
Aby oszczędzić czas i ułatwić całą procedurę do demakijażu twarzy można zastosować olejki zawierające w składzie emulgator. Tego typu produkty wystarczy zmyć ze skóry wodą bez konieczności używania ściereczki.
II etap oczyszczania
To czas na zastosowanie ulubionego żelu do mycia twarzy. W ten sposób zyskamy pewność, że wszystkie zanieczyszczenia, w tym również pozostałości po zastosowanym oleju do mycia czy produkcie z filtrem UV zostaną dokładnie usunięte. U osób z cerą reaktywną lub przesuszoną, która łatwo ulega podrażnieniom sprawdzi się również pianka do twarzy o delikatniejszej formule.
W trakcie mycia twarzy warto ponadto wykonać krótki masaż, który pobudzi w tej okolicy mikrokrążenie krwi. W rezultacie skóra będzie lepiej dotleniona oraz odżywiona i nabierze naturalnego blasku.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.